VIDEO | Rapid - FCSB 2-0. Titularii giuleştenilor trec de rezervele campioanei VIDEO | Rapid - FCSB 2-0. Titularii giuleştenilor trec de rezervele campioanei
Villarreal, remontada fabuloasă cu Real Madrid! Sorloth a marcat de 4 ori în poarta ”galacticilor” Villarreal, remontada fabuloasă cu Real Madrid! Sorloth a marcat de 4 ori în poarta ”galacticilor”
Răzvan Lucescu e campion în Grecia! PAOK obţine dramatic titlul în ultima etapă Răzvan Lucescu e campion în Grecia! PAOK obţine dramatic titlul în ultima etapă
Englezii au dat verdictul după un nou meci integralist pentru Drăguşin: ”Este primul jucător din acest an care a avut inteligenţa necesară să facă asta!”. Ce notă a primit românul

VIDEO | Alexander Zverev a câştigat la Roma al 6-lea trofeu Masters din carieră VIDEO | Alexander Zverev a câştigat la Roma al 6-lea trofeu Masters din carieră
VIDEO | Inter - Lazio 1-1. Campioana Italiei a salvat remiza pe final VIDEO | Inter - Lazio 1-1. Campioana Italiei a salvat remiza pe final

EXCLUSIV | Se califică Sepsi în play-off-ul Conference League? Cum au răspuns specialiştii

Conference League Publicat pe 10 aug 2023

Sepsi are de tras pentru calificarea în play-off-ul Conference League, după 1-1, acasă, cu Aktobe. Formaţia din Sfântu Gheorghe putea şi pierde partida, dar a egalat pe final şi are şanse ceva mai mari pentru a atinge ultimul tur al accederii în grupe.

Vasile Miriuţă e convins, însă, că Sepsi va merge mai departe în play-off-ul din Conference League, chiar dacă o aşteaptă o deplasare foarte lungă cu avionul, de câteva ore bune. În plus, partida retur va avea loc pe un stadion cu gazon sintetic, ceea ce e un alt dezavantaj pentru Sepsi şi un avantaj pentru Aktobe.

Eu cred că se va califica mai departe Sepsi, chiar dacă Aktobe este o echipă grea. Chiar este deplasare lungă pentru Sepsi acum, opt ore cred că face până acolo”, a spus Vasile Miriuţă în emisiunea Fotbal Show, de la Prima Sport 1, iar George Galamaz a continuat:

Aktobe este o echipă grea, nu a pierdut un campionat întreg acasă, va fi un meci greu pentru Sepsi. Cred că Sepsi a fost surprinsă după ce s-a întâmplat acum, în tur, dar este bine că a revenit pe final şi a marcat, a scos un punct”.

Sepei, 1-1 cu Aktobe

Sepsi OSK a încheiat la egalitate joi, pe teren propriu, scor 1-1, meciul cu echipa kazahă Aktobe, în prima manşă a turului al treilea preliminar din Conference League.

Prima repriză de la Sf. Gheorghe a fost una echilibrată, cu ocazii de ambele părţi, însă oaspeţii au fost cei care au deschis scorul, în minutul 65, când Samorodov a excutat un corner, iar Elder Santana a găsit un culoar printre Ninaj şi Tudor Băluţă reuşind să înscrie cu o lovitură de cap. Sepsi a replicat prin lovitura de cap a lui Safranko, din minutul 70, prinsă însă de Pokatilovm dar şi cu şutul lui Alimi, din minutul 80.

În minutul 89, Roland Varga – intrat de zece minute - a înscris cu piciorul stâng, din marginea careului şi a adus egalarea, cu cel de-al treilea său gol în această ediţie a cupelor europene.

Scorul final a fost 1-1, iar Sepsi va juca returul la Aktobe, joi, 17 august.

• SEPSI: Niczuly - Ciobotariu, Ninaj, Bălaşa, A. Dumitrescu (R. Varga 80) – N. Păun (Rondon 72), Alimi – M. Ştefănescu, J. Rodriguez (Aganovic 66), C. Matei (I. Gheorghe 80) – Safranko. ANTRENOR: Liviu Ciobotariu
  • AKTOBE:  Pokatilov - Kassym, Iashin, Shamko – China (Gadrani 88), Strumia, Raickovic, Tanzharikov – Baytana (Kenessov 60), Elder Santana (A. Filipovic 88), Samorodov (Bessmertnîi 75). ANTRENOR: Andrey Karpovich