Bogdan Andone, sancţionat drastic de Comisia de Disciplină după eliminarea de la meciul cu Dinamo Bogdan Andone, sancţionat drastic de Comisia de Disciplină după eliminarea de la meciul cu Dinamo
ULTIMĂ ORĂ | A fost anunţat programul etapei a 9-a din play-off şi play-out. Cinci meciuri vor avea loc de la aceaaşi oră ULTIMĂ ORĂ | A fost anunţat programul etapei a 9-a din play-off şi play-out. Cinci meciuri vor avea loc de la aceaaşi oră
VIDEO | Dinamo - FC Voluntari 1-1! Ilfovenii pleacă cu un punct mare de pe „Arcul de Triumf” VIDEO | Dinamo - FC Voluntari 1-1! Ilfovenii pleacă cu un punct mare de pe „Arcul de Triumf”
Pedro Rocha a fost numit preşedinte al Federaţiei Spaniole de Fotbal, în ciuda inculpării sale pentru corupţie Pedro Rocha a fost numit preşedinte al Federaţiei Spaniole de Fotbal, în ciuda inculpării sale pentru corupţie
VIDEO EXCLUSIV | Veste excelentă pentru CFR Cluj în finalul acestui sezon. „Cu siguranţă va veni mai repede” VIDEO EXCLUSIV | Veste excelentă pentru CFR Cluj în finalul acestui sezon. „Cu siguranţă va veni mai repede”
Jaqueline Cristian, victorie de răsunet la Madrid! Succes contra unei câştigătoare de grand slam Jaqueline Cristian, victorie de răsunet la Madrid! Succes contra unei câştigătoare de grand slam

FC Botoşani a făcut figuraţie la Cluj! EXCLUSIV | Miriuţă: "Au fost temători, n-au ajuns la poartă" / Eric: "CFR e principala favorită la titlu"

Superliga Publicat de Andrei Ionascu pe 28 apr 2021

CFR Cluj a câştigat meciul de pe teren propriu cu FC Botoşani, scor 2-0, în etapa a patra din play-off-ul Ligii 1, în direct pe Look Sport+. Campioana en titre a urcat pe primul loc în clasament, cel puţin până la meciul dintre Craiova şi FCSB, programat joi seară. FC Botoşani a dezamăgit şi n-a reuşit niciun şut pe spaţiul porţii.

La emisiunea ‘Fotbal Look’ de la Look Sport+, Vasile Miriuţă, George Florescu şi Eric de Oliveira au analizat acest meci.

Mijlocaşul islandez Runar Sigurjonsson a înscris ambele goluri, în minutele 25 şi 28.

CFR Cluj are trei victorii din patru meciuri în play-off şi un avans de două puncte faţă de FCSB, care este obligată să câştige la Craiova.

"CFR Cluj a început foarte bine partida, de mult nu i-am văzut aşa. În schimb, Botoşaniul mi s-a părut temătoare, mă aşteptam mai mult, mai ales după declaraţiile lui Croitoru şi ale patronului. CFR nu le-a dat nicio şansă, au rezolvat partida în prima repriză. În repriza a doua, au redus motoarele, au ştiut să joace la rezultat.

CFR a jucat cu al treilea portar, cu polonezul, dar n-a fost o problemă, pentru că Botoşani n-a ajuns la poartă până în minutul 72. A stat liniştit Edi Iordănescu", a spus Vasile Miriuţă, la emisiunea 'Fotbal Look' de la Look Sport+.

"Zero şuturi pe spaţiul porţii pentru FC Botoşani, tot meciul. Au avut câteva atacuri mai periculoase", a spus George Florescu.

"CFR are avantajul experienţei în play-off. Nu joacă cel mai frumos fotbal, dar sunt eficienţi. Cred că CFR aşteaptă un pas greşit al celor de la FCSB, cu siguranţă e principala favorită la titlu în acest an. CFR n-a jucat aşa cum au vrut, n-au dat multe goluri, dar sunt precum o echipă campioană, precauţi, ştiu să controleze jocul. Au experienţă mare în play-off", a spus Eric de Oliveira.