VIDEO | Atletico Madrid - Athletic Bilbao 3-1. Trupa lui Diego Simeone se apropie de podium VIDEO | Atletico Madrid - Athletic Bilbao 3-1. Trupa lui Diego Simeone se apropie de podium
Fotbaliştii de la FCSB au primit o sarcină de la Gigi Becali! "Eu asta le-am cerut" | VIDEO EXCLUSIV Fotbaliştii de la FCSB au primit o sarcină de la Gigi Becali! "Eu asta le-am cerut" | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Lazio - Verona 1-0. Romanii urcă pe locul 6 în Serie A VIDEO | Lazio - Verona 1-0. Romanii urcă pe locul 6 în Serie A
VIDEO | ”A scăpat şi fără cartonaş galben”. MM Stoica şi-a spart arcada la celebrarea titlului şi a oferit o explicaţie fabuloasă VIDEO | ”A scăpat şi fără cartonaş galben”. MM Stoica şi-a spart arcada la celebrarea titlului şi a oferit o explicaţie fabuloasă
VIDEO | Jucătorii au intrat peste Charalambous la conferinţa de presă. Antrenorul campioanei a fost udat cu apă VIDEO | Jucătorii au intrat peste Charalambous la conferinţa de presă. Antrenorul campioanei a fost udat cu apă
Se cunoaşte prima echipă retrogradată din Premier League Se cunoaşte prima echipă retrogradată din Premier League

Halep, la prima victorie în circuit după trei luni! Simona a avut probleme medicale, dar a câştigat clar setul decisiv cu Magda Linette

Tenis Publicat pe 17 aug 2021

Simona Halep a reuşit prima victorie în circuitul WTA după o pauză de trei luni, 6-4, 3-6, 6-1 cu Magda Linette (Polonia), în primul tur de la Cincinnati, după un meci întrerupt de ploaie. La mijlocul setului al doilea, Simona a avut nevoie de intervenţia fizioterapeutului turneului, acuzând dureri la coapsa dreaptă.

Aflată în căutarea primei victorii după o pauză de trei luni în circuitul WTA, Simona a început bine duelul cu Magda Linette, iar în primul set a accesat un nivel mult superior adversarei sale, reuşind să se impună u 6-4. Problemele au apărut, însă, în manşa a doua.

După un start foarte bun al lui Linette, Halep a acuzat probleme la coapsa dreaptă, iar la scorul de 4-1 în favoarea polonezei a cerut intervenţia fizioterapeutului turneului. Simona s-a întors pe teren cu un bandaj mare în zona care o deranja, a câştigat game-ul de 2-4, apoi meciul a fost întrerupt din cauza ploii. La reluare, Linette şi-a consolidat serviciul, a luat setul al doilea cu 6-3 şi a împins partida în decisiv, acolo unde Halep a defilat şi, cu 6-1, a câştigat şi al doilea meci direct contra lui Linette.

Calificată în turul al doilea, Simona Halep îşi va afla următoarea adversară după meciul dintre Jessica Pegula şi Camila Giorgi, proaspăt campioană la Toronto.

Cotată cu şansa a 12-a la câştigarea turneului de la Cincinnati, competiţie la care a jucat trei finale, o semifinală şi două sferturi de finală, Halep tocmai s-a întors în circuit după ruptura de la gamba stângă, problemă medicală care a ţinut-o departe de teren în ultimele trei luni.