Răzvan Lucescu, discurs fabulos după ce a câştigat titlul! "Orice om angajat în fotbal visează să aibă o asemenea atmosferă" Răzvan Lucescu, discurs fabulos după ce a câştigat titlul! "Orice om angajat în fotbal visează să aibă o asemenea atmosferă"
Rapid, luată peste picior după finalul sezonului! "Dacă ceri 1-3, te trezeşti pe şase" | VIDEO EXCLUSIV Rapid, luată peste picior după finalul sezonului! "Dacă ceri 1-3, te trezeşti pe şase" | VIDEO EXCLUSIV
Bogdan Lobonţ, luat în colimator! ”Nu are nicio logică” Bogdan Lobonţ, luat în colimator! ”Nu are nicio logică”
Ce urcare în clasamentul WTA pentru Irina Begu! Ce urcare în clasamentul WTA pentru Irina Begu!
Minnesota Timberwolves a eliminat-o pe Denver Nuggets după un comeback senzaţional! Coincidenţă uluitoare Minnesota Timberwolves a eliminat-o pe Denver Nuggets după un comeback senzaţional! Coincidenţă uluitoare
Ce lovitură se pregăteşte în Superligă! Un jucător de la "U" Cluj, dorit de Gigi Becali la FCSB Ce lovitură se pregăteşte în Superligă! Un jucător de la "U" Cluj, dorit de Gigi Becali la FCSB

Momentul în care Pep Guardiola s-a temut că poate pierde Supercupa Europei: ”Ar fi putut să ne condamne!”

Manchester City Publicat pe 17 aug 2023

Formaţia Manchester City, deţinătoarea trofeului Ligii Campionilor, a câştigat, miercuri seară, pentru prima dată Supercupa Europei, învingând în finală FC Sevilla, scor 5-4 la lovituri de departajare.

După 90 de minute, pe stadionul Georgios Karaiskakis din Pireu scorul a fost 1-1 (goluri Palmer ’63 / En-Nesyri ’25).

La loviturile de departajare, pentru Manchester City au marcat Haaland, Alvarez, Kovacic, Grealish, Walker. Pentru FC Sevilla, deţinătoarea trofeului Ligii Europa, au marcat Ocampos, Rafa Mir, Rakitic şi Montiel. A ratat Gudelj.

La finalul meciului, Pep Guardiola a oferit mai multe declaraţii. El a dezvăluit că echipa lui a suferit în primele 10 minute, iar acest lucru o putea costa.

”Ar fi putut să ne condamne!”

”Păi, da, ştiam asta (n.r. că Sevilla este puternică). O echipă foarte bună, în prima repriză ei au reuşit multe, noi am ajuns târziu la centrările lui Acuna şi Navas, au urcat cu mulţi jucători, au marcat.

Cel mai greu ne-a fost în primele 10 minute din a doua repriză, când ar fi putut să ne condamne. Au avut două ocazii clare, una prin En-Nesyri şi celălaltă cu Ocampos. Probabil s-ar fi terminat jocul. Apoi ne-am găsit ritmul necesar.

Am atacat pe stânga, pe dreapta, am marcat şi apoi am avut ocazii să învingem. Zilele trecute am pierdut la penalty-uri împotriva lui Arsenal şi azi am câştigat”, a spus, printre altele, Guardiola la finalul meciului.