FRF a anunţat echipele care au primit licenţa pentru cupele europene! Ce se întâmplă cu Corvinul Hunedoara FRF a anunţat echipele care au primit licenţa pentru cupele europene! Ce se întâmplă cu Corvinul Hunedoara
Irina Bara a fost învinsă în sferturi la turneul de la Oeiras Irina Bara a fost învinsă în sferturi la turneul de la Oeiras
Canotaj | Patru echipaje tricolore s-au calificat vineri în finalele pentru medalii. În total, sunt zece bărci ale României în finalele A

Apariţie specială la Paris! România va avea reprezentare în concursul de iahting Apariţie specială la Paris! România va avea reprezentare în concursul de iahting
5 vinuri româneşti pentru Paşte de la 4 experţi Unvinpezi.ro 5 vinuri româneşti pentru Paşte de la 4 experţi Unvinpezi.ro
Formula 1 | Hülkenberg va părăsi Haas şi va deveni primul recrut al Audi

Real Madrid - Alaves 2-0. Eternul Benzema şi VAR-ul, atuurile liderului din La Liga

Fotbal Internațional Publicat pe 11 iul 2020

Real Madrid s-a impus în această seară, pe teren propriu, 2-0 cu Alaves, rezultat care îi menţine pe fotbaliştii lui Zinedine Zidane pe primul loc în La Liga. Victoria din această seară este a opta consecutivă obţinută de madrileni în campionat.

Liderul a deschis scorul rapid, în minutul 11, când eternul Benzema a deschis scorul dintr-un penalty dictat după ce Navarro l-a faultat pe Mendy în careu. Benzema a ajuns la 18 goluri pentru Real Madrid şi este golgeterul echipei. Scorul final a fost stabilit de de Asensio, dintr-o poziţie suspectă, în minutul 59, după o pasă primită de la acelaşi Benzema. Arbitrul a avut nevoie şi de această de VAR pentru a valida acest gol, amplificând şi mai mult controversele din ultima vreme pe tema arbitrajului din prima ligă spaniolă.

După acest succes, Real Madrid acumulează 80 de puncte şi este lider în La Liga. „Los Blancos” au cu 4 puncte mai mult decât marea rivală, Barcelona. În schimb, Alaves rămâne cu 35 de puncte şi se află pe locul 17, primul deasupra liniei.