VIDEO | Rapid - FCSB 2-0. Titularii giuleştenilor trec de rezervele campioanei VIDEO | Rapid - FCSB 2-0. Titularii giuleştenilor trec de rezervele campioanei
Villarreal, remontada fabuloasă cu Real Madrid! Sorloth a marcat de 4 ori în poarta ”galacticilor” Villarreal, remontada fabuloasă cu Real Madrid! Sorloth a marcat de 4 ori în poarta ”galacticilor”
Răzvan Lucescu e campion în Grecia! PAOK obţine dramatic titlul în ultima etapă Răzvan Lucescu e campion în Grecia! PAOK obţine dramatic titlul în ultima etapă
Englezii au dat verdictul după un nou meci integralist pentru Drăguşin: ”Este primul jucător din acest an care a avut inteligenţa necesară să facă asta!”. Ce notă a primit românul

VIDEO | Alexander Zverev a câştigat la Roma al 6-lea trofeu Masters din carieră VIDEO | Alexander Zverev a câştigat la Roma al 6-lea trofeu Masters din carieră
VIDEO | Inter - Lazio 1-1. Campioana Italiei a salvat remiza pe final VIDEO | Inter - Lazio 1-1. Campioana Italiei a salvat remiza pe final

VIDEO | Aktobe - Sepsi 0-1. Covăsnenii merg în play-off-ul Conference League şi bifează cea mai mare performanţă europeană din istorie!

Conference League Publicat de Daian Cutu pe 17 aug 2023

Sepsi Sfântu Gheorghe s-a calificat în play-off-ul Conference League, învingând în deplasare echipa din Kazahstan Aktobe, scor 1-0, în manşa secundă a turului trei preliminar. În meciul tur, scorul a fost 1-1.

VIDEO | Aktobe - Sepsi 0-1 (Păun 66), în direct pe Prima Sport 1! Echipele de start:

• Aktobe: Pokatilov – Kassym, Iashin, Shomko – China, Raickovic, Strumia, Tanzharikov – Baytana, Elder Santana, Samorodov
  • Sepsi: Niczuly – D. Ciobotariu, M. Bălaşa, Ninaj, A. Dumitrescu – N. Păun, Rodriguez – Ştefănescu, Alimi, C. Matei – Safranko

Minutul 90+7: Fluier final! Sepsi se impune cu 1-0 şi se califică cu 2-1 la general.

Minutul 66: GOL Sepsi! Ştefănescu trimite din corner, Păun apare perfect la colţul scurt şi deschide scorul!

Minutul 61: Ştefănescu reia în forţă de la 20 de metri, dar portarul lui Aktobe respinge în corner.

Minutul 53: Matei execută o lovitură liberă, mingea revine la Alimi, care nu prinde cadrul porţii din marginea careului.

Minutul 45+1: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 41: O nouă ocazie pentru Sepsi! Pasă la portar complet aiurea a kazahilor, Safranko este însă blocat de Pokatilov, apoi Alimi reia peste.

Minutul 40: Alimi trimite cu efect de la 20 de metri. Dar mingea nu prinde cadrul porţii.

Minutul 30: Şansă mare irosită de gazde! Niczuly scoate spectaculos de sub transversală la execuţia din unghi expediată de China.

Minutul 22: Sepsi este mai periculoasă, însă fără să creeze ocazii mari. Kazahii dau replica, iar după o acţiune pornită din flanc, Samorodov reia mult peste poartă.

Minutul 1: A început partida!

----------------------------------------

Meciul retur, din al treilea tur preliminar Conference League, stă sub semnul echilibrului, ambele echipe trecând printr-o formă excelentă.

Sepsi nu are nicio înfrângere în primele opt partide oficiale ale sezonului, în vreme ce Aktobe a pierdut un singur meci în ultimele 13 disputate.

La fel ca Sepsi, care şi-a amânat meciul din campionat cu CFR Cluj, Aktobe este şi ea cu gândul doar la meciul de joi. Karpovich a schimbat 10 jucători pentru meciul din campionat, iar elevii săi au remizat, scor 1-1, cu ultima clasată, Aksu.