A sosit la Bucureşti pentru a negocia! Zi decisivă pentru transferul lui Florinel Coman în Qatar A sosit la Bucureşti pentru a negocia! Zi decisivă pentru transferul lui Florinel Coman în Qatar
O jucătoare de tenis cu renume şi-a anunţat retragerea din activitate O jucătoare de tenis cu renume şi-a anunţat retragerea din activitate
Nadal, în direct de la 14:00, pe Prima Sport 2! Adversar-surpriză pe zgura de la Roma Nadal, în direct de la 14:00, pe Prima Sport 2! Adversar-surpriză pe zgura de la Roma
Gigi Becali s-a dezlănuţuit şi a făcut praf un antrenor din Superliga: „E cumva de talia mea?” Gigi Becali s-a dezlănuţuit şi a făcut praf un antrenor din Superliga: „E cumva de talia mea?”
Volei masculin: Antrenorul Sergiu Stancu, încă un an la CSM Arcada Galaţi Volei masculin: Antrenorul Sergiu Stancu, încă un an la CSM Arcada Galaţi
Revenire de senzaţie la FCSB! Gigi Becali a făcut anunţul: „Sunt şanse mari. 90%” Revenire de senzaţie la FCSB! Gigi Becali a făcut anunţul: „Sunt şanse mari. 90%”

VIDEO | Atletico Madrid - Real Madrid 3-1. Trupa lui Simeone s-a impus în derby-ul madrilen şi ”galacticii” au suferit prima înfrângere din acest sezon

La Liga Publicat pe 24 sep 2023

Atletico Madrid a învins duminică, în deplasare, scor 3-1, formaţia Real Madrid, în etapa a şasea din La Liga.

Fără Vinicius Junior, Real a fost surprinsă de Atletico cu două goluri în primele 18 minute. Alvaro Morata şi Griezmann au înscris pentru echipa lui Simeone punând un 2-0 pe tabelă. Los Blancos au revenit prin golul lui Kroos (min. 35) şi au avut un gol anulat la Camavinga,.

Imediat după reluare Alvaro Morata a înscris pentru 3-1 şi Atletico bifează a treia victorie stagională, urcând pe locul 5, cu 10 puncte. Real rămâne cu 15 puncte şi ocupă poziţia a treia.

Rezultate înregistrate duminică, în etapa a şasea din La Liga:

• Real Sociedad – Getafe 4-3 (Kubo 2, Oyarzabal 61 penalti, 88, Mendez 66 / Alena 39, Mayoral 45+5 penalti, Latasa 90+2);
  • Rayo Vallecano – Villarreal 1-1 (Perez 16 / Sorloth 15);
  • Las Palmas – Granada 1-0 (Kirian Rodriguez 90+2);
  • Betis Sevilla – Cadiz 1-1 (Guido Rodriguez 60 / Ramos 41);

Atletico Madrid - Real Madrid 3-1 (Morata A. 4', 46', Griezamnn A. 18' / Kroos T. 35')

• Atletico Madrid: Oblak - Molina, Savic, Gimenez, Hermoso, Lino - Llorente, Koke, Niguez - Griezmmann, Morata
  • Rezerve: Azpilicueta, Correa, Depay, Galan, Gomis, Grbic, Kostis, Riquelme, Witsel
  •
  • Real Madrid: Arrizabapaga - Vazquez, Rudiger, Alaba, Garcia - Kroos, Valverde, Camavinga, Modric - Rodrygo, Bellingham
  • Rezerve: Ceballos, Diaz, Fernandez, Fran, Joselu, Lunin, Mendy, Tchouameni

Min. 90+5: Final de meci!

Min. 46: GOOOL marcat de trupa lui Simeone! Saul a centrat de pe partea stângă, iat Morata a reluat în poartă.

Min. 35: GOOOL marcat de Real Madrid! Toni Kroos a redus din diferenţă cu un şut superb de la marginea careului.

Min. 18: GOOOL marcat de Atletico Madrid! Saul l-a găsit liber în careu pe Griezmann, iar francezul duce scorul la 2-0.

Min. 4: GOOOL marcat de Atletico Madrid! Lino a centrat excelent în careu, iar Morata a deschis scorul cu o lovitură de cap.

Min.1: A început partida!

_________________________________________________________________________________________________________________________________________

Real Madrid are un start excelent de sezon. Cu maximul de puncte în cinci etape, madrilenii au câştigat şi primul meci din Champions League, datorită golului marcat în prelungiri de Belligham.

Atletico are doar şapte puncte, dar şi un meci mai puţin disputat. Dacă Real a câştigat în prelungiri, Atletico a fost egalată în minutele adiţionale în Champions League. Trupa lui Simeone a primit gol de la portarul Provedel şi a trebuit să se mulţumească cu un punct în deplasarea din Italia.