VIDEO | Real Madrid - Bayern Munchen 2-1. Remontada realizată de Joselu îi duce pe ”galactici” în finala Ligii Campionilor VIDEO | Real Madrid - Bayern Munchen 2-1. Remontada realizată de Joselu îi duce pe ”galactici” în finala Ligii Campionilor
Flacăra olimpică a ajuns în Franţa. Momente spectaculoase la Marsilia Flacăra olimpică a ajuns în Franţa. Momente spectaculoase la Marsilia
A jucat în semifinala ”UEFAntastică” şi acum a intrat în politică. Candidează pentru o funcţie importantă A jucat în semifinala ”UEFAntastică” şi acum a intrat în politică. Candidează pentru o funcţie importantă
”Este o listă mult mai lungă”. Denis Politic, dorit de o formaţie cu pretenţii din Superliga ”Este o listă mult mai lungă”. Denis Politic, dorit de o formaţie cu pretenţii din Superliga
Fiorentina, prima finalistă a Conference League. Italienii au trecut de Club Brugge Fiorentina, prima finalistă a Conference League. Italienii au trecut de Club Brugge
Jose Mourinho regretă că a refuzat să antreneze Portugalia. "Am făcut o greşeală" Jose Mourinho regretă că a refuzat să antreneze Portugalia. "Am făcut o greşeală"

VIDEO | Fotbaliştii lui Dinamo, supăraţi după umilinţa cu Rapid: ”Vedem la sfârşitul campionatului unde suntem”

Superlig Publicat pe 2 sep 2023

Echipa Rapid Bucureşti a învins vineri, pe teren propriu, scor 4-0, fornaţia Dinamo Bucureşti, într-un meci din etapa a opta a Superligii. Albion Rrahmani a reuşit o nouă dublă pentru giuleşteni.

Neluţ Roşu, jucătorul echipei Dinamo Bucureşti, crede că Dinamo, învinsă vineri seara de către Rapid, scor 0-4, va renaşte şi va lupta orice s-ar întâmpla.

”O înfrângere ruşinoasă. Nu am fost umiliţi şi nu o să fim niciodată umiliţi! Vine această pauză care ne prinde bine. O să analizăm ce nu ne-a ieşit în această seara. De fapt, nimic nu ne-a ieşit, am fost puţini fricoşi, nu ne-am regăsit.

Nu a fost vorba de galeria Rapidului, e o plăcere să joci pe un asemenea stadion, cu o asemenea atmosferă. Fanii noştri au plecat.

A fost decizia lor, din ce am înţeles nu au fost lăsaţi să intre cu coregrafia pe stadion. Ne-au lipsit, normal. Le cerem scuze pentru înfrângerea din această seară. Avem multe de învăţat din acest meci. Dinamo merge înainte, ne batem orice ar fi şi vedem la sfârşitul campionatului unde suntem”, a declarat Neluţ Roşu.

Rapid a învins Dinamo cu 4-0. Rrahmani, la doua dublă consecutivă

Derby-ul Rapid – Dinamo se joacă din nou în Superligă, iar problemele nu au lipsit înaintea fluierului de start. A fost mai întâi bătaia dintre fanii rapidişti, pe care au încercat să o aplaneze câţiva jucători giuleşteni, cu Săpunaru în rol de mediator. A venit apoi şi momentul în care galeria dinamovistă a părăsit stadionul cu câteva minute înainte de începutul meciului, pentru că jandarmeria nu le-a permis să afişeze o coregrafie pregătită special pentru acest derby.

Pe teren, a fost un meci jucat cu îndârjire, prima repriză fiind dominată clar de gazde, care au şi înscris în minutul 35, dintr-un penalti acordat pentru un fault al lui Amzăr la Funsho Bamgboye. A transformat Albion Rrahmani, care a deschis scorul.

Rapid şi-a majorat avantajul în repriza secundă, prin Răzvan Oaidă, în minutul 56, şi Claudiu Petrila, în minutul 61, iar Rrahmani a închis tabela în minutul 83, reuşind a doua dublă în două meciuri pentru Rapid. Echipa lui Cristiano Bergodi a obţinut o victorie clară şi au ajuns la trei succese consecutive, aflându-se pe locul secund în clasament, cu 14 puncte. Dinamo e pe locul 10, cu 8 puncte