VIDEO | Al Nassr - Al Khaleei 3-1. Cristiano Ronaldo, reuşită de senzaţie şi o nouă „dublă”, în semifinalele Cupei Regelui VIDEO | Al Nassr - Al Khaleei 3-1. Cristiano Ronaldo, reuşită de senzaţie şi o nouă „dublă”, în semifinalele Cupei Regelui
Brittney Griner spune că s-a gândit să se sinucidă în primele săptămâni în închisoarea din Rusia Brittney Griner spune că s-a gândit să se sinucidă în primele săptămâni în închisoarea din Rusia
Mihai Stoica a confirmat! „Ne-am ţinut de cuvânt”. Unde va juca FCSB în startul sezonului Mihai Stoica a confirmat! „Ne-am ţinut de cuvânt”. Unde va juca FCSB în startul sezonului
Vettel va pilota monopostul McLaren MP4/8 al lui Senna, în semn de omagiu, în weekendul Marelui Premiu din Emilia-Romagna Vettel va pilota monopostul McLaren MP4/8 al lui Senna, în semn de omagiu, în weekendul Marelui Premiu din Emilia-Romagna
 LIVE VIDEO | Mioveni - Csikszereda, astăzi, de la 17:00, în direct la Prima Sport 1! Meci crucial în lupta pentru promovare LIVE VIDEO | Mioveni - Csikszereda, astăzi, de la 17:00, în direct la Prima Sport 1! Meci crucial în lupta pentru promovare
VIDEO | Borussia Dortmund - PSG 1-0. Nemţii iau prima opţiune pentru calificarea în finala Ligii Campionilor VIDEO | Borussia Dortmund - PSG 1-0. Nemţii iau prima opţiune pentru calificarea în finala Ligii Campionilor

VIDEO | Gloria Buzău - Corvinul 2-1. Calificată deja în play-off-ul ligii secunde, formaţia hunedoreană nu a mai forţat

Liga II Publicat de Daian Cutu pe 1 mar 2024

Gloria Buzău a întrecut pe teren propriu, 2-1, pe cei de la Corvinul Hunedoara, în primul meci al etapei a 17-a din Liga 2.

Gloria Buzău a făcut repede 2-0, prin golurile reuşite de Mihnea Rădulescu, în minutul 8, şi de Cristian Dumitru, în minutul 12, din penalti. Corvinul a început o cursă pentru egalare, a avut posesia şi a dominat, dar a marcat o singură dată, în minutul 53, dintr-un penalti transformat de Marius Coman.

Partida s-a încheiat cu victoria Gloriei, care întrerupe astfel seria de patru meciuri consecutive fără victorie pe teren propriu. Corvinul are 34 de puncte şi este pe locul secund, iar Gloria Buzău e pe locul 4, cu 31 de puncte.

VIDEO | Gloria Buzău - Corvinul Hunedoara 2-1 (Rădulescu 8, Dumitru 12-penalty / Coman 52-penalty), în direct pe Prima Sport 1! Echipele de start:

• Gloria: Greab – Ferraresso, Dandea, Dobrosavlevici, D. Dumitraşcu – Şteau, Prejmerean, Perianu – Mih. Rădulescu, Val. Dumitrache, Cr. Dumitru (cpt.)
  • Corvinul: Lefter – F. Iacob, Lică, Ant. Manolache, Velisar – M. Chindriş – Bradu, Al. Neacşa (cpt.), Lupu, Câmpan – M. Coman

Minutul 52: GOL Corvinul! Rădulescu încearcă să respingă în careu, dar îl loveşte pe Lupu şi se dictează penalty. Coman înscrie fără emoţii de la punctul cu var.

Minutul 45+1: Pauză! Gloria Buzău conduce cu 2-0.

Minutul 45: Neacşa centrează pentru Lupu, care reia din câţiva metri în braţele portarului Greab.

Minutul 12: GOL Gloria Buzău! Lică îl faultează în careu pe Perianu. Cristi Dumitru alunecă, dar transformă lovitura de pedeapsă.

Minutul 8: GOL Gloria Buzău! Ferraresso scoate pentru Rădulescu, care trece de un adversar din preluare şi reia din careu.

Minutul 1: A început partida!

-------------------------------------

Gloria Buzău vine după victoria din deplasarea de la Progresul Spartac, scor 5-1, şi speră la o nouă victorie în lupta pentru promovare. Trupa lui Andrei Prepeliţă ocupă locul 5, cu 28 de puncte acumulate în 16 etape.

De cealaltă parte, Corvinul se află pe locul secund, cu 34 de puncte după 16 etape. Hunedorenii au câştigat în prima etapă de la reluarea ligii a 2-a, scor 3-0 pe teren propriu cu CSM Slatina.

Cele două formaţii nu s-au mai întâlnit până acum şi se anunţă un prim duel încins la Buzău.