”Eu iubesc clubul şi dau tot ce am mai bun”. Zeljko Kopic, mesaj emoţionant înainte de dueul decisiv cu ”U” Cluj ”Eu iubesc clubul şi dau tot ce am mai bun”. Zeljko Kopic, mesaj emoţionant înainte de dueul decisiv cu ”U” Cluj
Încă o veste proastă pentru Dinamo! Un jucător important s-a accidentat şi nu va mai evolua în acest sezon Încă o veste proastă pentru Dinamo! Un jucător important s-a accidentat şi nu va mai evolua în acest sezon
VIDEO | Şelimbăr - Gloria Buzău 1-1, în direct la Prima Sport 1! Visic restabileşte egalitatea VIDEO | Şelimbăr - Gloria Buzău 1-1, în direct la Prima Sport 1! Visic restabileşte egalitatea
Carlos Alcaraz s-a retras de la turneul Masters 1000 care se va disputa la Roma Carlos Alcaraz s-a retras de la turneul Masters 1000 care se va disputa la Roma
Gestul făcut de Paul Iacob în Vinerea Mare, pentru fanul cu care a avut un conflict la meciul cu Universitatea Craiova Gestul făcut de Paul Iacob în Vinerea Mare, pentru fanul cu care a avut un conflict la meciul cu Universitatea Craiova
Adrian Ursea, şanse mari să preia o echipă din Superliga Adrian Ursea, şanse mari să preia o echipă din Superliga

VIDEO | Hermannstadt - FCU Craiova 1-0. O schimbare inspirată reaprinde speranţele de play-off ale sibienilor

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 23 feb 2024

Hermannstadt a învins pe teren propriu, scor 1-0, gruparea FCU Craiova, în primul meci al etapei a 27-a din Superligă. Sibienii sunt pe loc de play-off.

Gazdele au ratat în minutul 13, prin Silviu Balaure, care a trimis puţin pe lângă poartă. Portarul gazdelor a avut o intervenţie foarte bună în minutul 45, respingând de la vinclu o lovitură liberă a lui Bahassa.

În partea secundă, minutul 50, a venit lovitura de cap pe lângă poartă a lui Murgia, iar craiovenii au replicat cu şutul lui Dragoş Albu.

Marius Măldărăşanu a avut însă inspiraţie, l-a aruncat în luptă pe Ruben Fonseca în minutul 85 şi portughezul a înscris unicul gol al meciului trei minute mai târziu: centrare de pe stânga a lui Opruţ şi lovitură de cap, mingea intrând în poartă printre picioarele lui Robert Popa.

Hermannstadt s-a impus cu 1-0 şi e pe loc de play-off, al şaselea, cu 37 de puncte. FCU Craiova a bifat a cincea înfrângere din acest an şi, cu 30 de puncte, este pe locul 12.

VIDEO | Hermannstadt - FCU Craiova 1-0 (Fonseca 88), în direct pe Prima Sport 2 şi PrimaPlay.ro! Echipele de start:

• Hermannstadt: Căbuz - Butean, Găman, Ionuţ Stoica, Opruţ - Balaure, Murgia, Mino Sota, Ianis Stoica - G. Iancu, Paraschiv
  • FCU Craiova: R. Popa - Padula, Compagnucci, Lacroix, Mascarenhas - Achim, D. Albu - Sidibe, Baeten, Bahassa - Chiţu

Minutul 90+4: Final de meci! Hermannstadt se impune cu 1-0.

Minutul 88: GOL Hermannstadt! Noul intrat Fonseca dă lovitura, cu o lovitură de cap din 5 metri!

Minutul 82: Şansă mare pentru Hermannstadt! Neguţ se demarcă şi rămâne singur cu portarul, dar Popa reuşeşte să pareze.

Minutul 81: Căbuz se întinde şi respinge în corner execuţia lui Albu.

Minutul 61: Albu reia prin surprindere de la distanţă puţin pe lângă cadrul porţii.

Minutul 57: Gabi Iancu reia din lovitură liberă de la 17 metri peste poartă.

Minutul 45+3: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 45: Căbuz scoate de la vinclu, după o lovitură liberă de la distanţă executată de Bahassa.

Minutul 24: Stoica pătrunde în careu şi reia din întoarcere de lângă Achim pe lângă poartă. Jucătorul sibienilor a căutat vinclul.

Minutul 1: A început partida!

------------------------------------------

FC Hermannstadt se află pe locul 7, cu 34 de puncte acumulate după 26 de etape. Sibienii nu traversează cea mai bună perioadă şi au doar o victorie, două egaluri şi 2 înfrângeri în acest an. Totuşi, cu o victorie în această seară, formaţia pregătită de Marius Măldărăşanu poate urca pe prima poziţie de play-off, ocupată de Petrolul.

De cealaltă parte, FCU Craiova are şanse foarte mici la play-off. Oltenii au un parcurs dezastruos în acest an, cu 4 înfrângeri şi o singură victorie în ultimele cinci etape. Formaţia antrenată de Giovanni Costantino se află pe locul 12, mai aproape de un loc de baraj decât de locul 6, prima poziţie care asigură accederea în play-off.

Ultima confruntare dintre cele două formaţii s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.