Trei oferte refuzate de Dani Coman! Clubul cu care se află în negocieri fostul preşedinte de la Hermannstadt | EXCLUSIV Trei oferte refuzate de Dani Coman! Clubul cu care se află în negocieri fostul preşedinte de la Hermannstadt | EXCLUSIV
VIDEO | Kiki, intrare extrem de dură la Cosmin Matei! Jucătorul Farului nu a primit nici măcar cartonaş galben VIDEO | Kiki, intrare extrem de dură la Cosmin Matei! Jucătorul Farului nu a primit nici măcar cartonaş galben
Claudiu Keşeru a explicat legătura dintre Dan Petrescu şi CFR Cluj: „Mariajul perfect” | EXCLUSIV Claudiu Keşeru a explicat legătura dintre Dan Petrescu şi CFR Cluj: „Mariajul perfect” | EXCLUSIV
Simona Halep, destăinuiri despre momentul în care a aflat că a fost depistată pozitiv. ”A fost ca şi cum m-ar fi lovit un camion” Simona Halep, destăinuiri despre momentul în care a aflat că a fost depistată pozitiv. ”A fost ca şi cum m-ar fi lovit un camion”
Preşedintele Universităţii Cluj a anunţat la Fotbal Show cine va fi antrenor în sezonul viitor. ”Are contract pe 2 ani, ne-am stabilit un obiectiv” | VIDEO EXCLUSIV Preşedintele Universităţii Cluj a anunţat la Fotbal Show cine va fi antrenor în sezonul viitor. ”Are contract pe 2 ani, ne-am stabilit un obiectiv” | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Farul - Sepsi 0-3, în direct la Prima Sport 1! Safranko face recital cu formaţia lui Hagi VIDEO | Farul - Sepsi 0-3, în direct la Prima Sport 1! Safranko face recital cu formaţia lui Hagi

VIDEO | Sepsi - Universitatea Craiova 1-3. Oltenii îşi iau avânt în lupta pentru locul secund

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 21 apr 2024

Universitatea Craiova a câştigat în deplasare, scor 3-1, contra celor de la Sepsi OSK, într-un meci din etapa a cincea a play-off-ului Superligii.

La debutul lui Costel Gâlcă pe banca oltenilor, Craiova a dominat prima repriză de la Sf. Gheorghe. Maldonado a deschis scorul pentru oaspeţi, cu un voleu din careu, în minutul 11. Gazdele au cerut un penalti în minutul 16, pentru henţ la Maldonado, dar arbitrul Marian Barbu nu a acordat nimic, iar Craiova a replicat prin golul lui Andrei Ivan, din minutul 26.

În minutul 39, Badelj a fost lovit în mână de balon, în careu, şi, după verificarea VAR, arbitrul Barbu a dat penalti pentru gazde, penalti transformat de Marius Ştefănescu.

Acesta a fost şi scorul primei reprize, 2-1 pentru Universitatea Craiova. În repriza a doua oaspeţii au mai redus din turaţie, dar au mai înscris un gol, în minutul 69, prin Lyes Houri, şi au închis meciul deşi Safranko a avut ocazia să reducă din diferenţă în minutul 86.

S-a terminat 3-1 pentru Universitatea, care este pe locul al doilea în clasament, cu 34 de puncte, în timp ce Sepsi se află pe locul 6, cu 27 de puncte.

VIDEO | Sepsi - Universitatea Craiova 1-3 (Ştefănescu 39-penalty / Maldonado 11, Ivan 26, Houri 68), în direct la Prima Sport 1! Echipele de start:

• Sepsi: Niczuly - Oroian, D. Ciobotariu, Kecskes, Fl . Ştefan - Alimi - K. Varga, Ştefănescu, Kallaku, Dumitrescu - Debeljuh
  • Universitatea Craiova: L. Popescu - Vlădoiu, Maldonado, Badelj, Bancu - Al. Creţu, Anzor - Baiaram, Houri, Ivan - Markovic

Minutul 90+5: Final de meci! Universitatea Craiova se impune cu 3-1.

Minutul 85: Koljic scapă iar 1 la 1 cu Niczuly, dar portarul salvează şi deaceastă dată.

Minutul 75: Cîmpanu primeşte uşor în lateralul careului, dar reia cu poarta goală pe lângă.

Minutul 73: Koljic rămâne singur cu Niczuly, dar trage în portarul lui Sepsi.

Minutul 68: GOL Universitatea Craiova! Houri reia din interiorul careului.

Minutul 45+5: Pauză! Universitatea Craiova conduce cu 2-1.

Minutul 45+2: Ivan scoate la Bancu, care reia cu pământul din 15 metri. Niczuly salvează în corner.

Minutul 39: GOL Sepsi! VAR intervine la un henţ petrecut în careu. Centralul verifică la monitor şi dictează penalty, după ce i-a acordat galben lui Ştefănescu pentru proteste. Acelaşi Ştefănescu transformă de la 11 metri.

Minutul 26: GOL Universitatea Craiova! Maldonado îl lansează pe Vlădoiu în flanc. Mingea este scoasă la Ivan, care reia din câţiva metri.

Minutul 19: Creţu reia cu capul o centrare venită din lovitură liberă. Niczuly prinde.

Minutul 11: GOL Universitatea Craiova! Ivan deviază cu pământul la un corner, iar Maldonado reia din careu.

Minutul 1: A început partida!

-------------------------------------

Lupta pentru cupele europene este spectaculoasă în acest sezon, dar ea ar putea deveni cu adevărat dramatică. Dacă covăsnenii vor învinge astăzi, atunci diferenţa între locul secund şi poziţia a şasea ar fi de doar trei puncte!

Înaintea ultimului meci din turul play-off-ului, Universitatea Craiova se află pe locul al treilea, cu 31 de puncte, în vreme ce Sepsi este clasată pe poziţia a şasea, cu 27 de puncte.

În sezonul regular, oltenii s-au impus în ambele meciuri, cu 2-1 la Craiova şi 1-3 la Sfântu Gheorghe.