Tchouameni este incert pentru Euro 2024 Tchouameni este incert pentru Euro 2024
Echipament inedit pentru FCSB la meciul în care se va celebra titlul. ”Ne-am gândit să jucăm în el, că e foarte frumos" Echipament inedit pentru FCSB la meciul în care se va celebra titlul. ”Ne-am gândit să jucăm în el, că e foarte frumos"
Alin Alexuc s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris. Team Romania are acum 83 de sportivi Alin Alexuc s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris. Team Romania are acum 83 de sportivi
”Are un antrenor bun”. Zeljko Kopic, susţinut de un jucător ce a scris istorie la Dinamo ”Are un antrenor bun”. Zeljko Kopic, susţinut de un jucător ce a scris istorie la Dinamo
CCA a anunţat brigada pentru primul meci al etapei a noua din play-off, Sepsi – Rapid CCA a anunţat brigada pentru primul meci al etapei a noua din play-off, Sepsi – Rapid
”În funcţie de ce transferuri se vor face”. Viitor incert pentru un fundaş de la FCSB ”În funcţie de ce transferuri se vor face”. Viitor incert pentru un fundaş de la FCSB

VIDEO | UTA - Petrolul Ploieşti 1-0. Arădenii au cea mai bună serie din acest deceniu!

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 24 feb 2024

UTA Arad a învins pe teren propru, scor 1-0, formaţia Petrolul Ploieşti, într-un meci contând pentru etapa a 27-a din Superligă.

Arădenii au deschis scorul în minutul 45+1, atunci când portarul ceh al ploieştenilor, Lukas Zima a respins greşit o lovitură liberă, iar Marcelo de Freitas a înscris din apropriere. În partea secundă, oaspeţii au avut două ocazii, au controlat jocul însă elevii lui Mircea Rednic s-au apărat excelent şi arădenii s-au impus cu 1-0.

În clasament, UTA se află pe locul 7, cu 37 de puncte, înaintea Petrolului, care este pe locul 8, cu 35 de puncte.

VIDEO | UTA Arad - Petrolul Ploieşti, 1-0 (Freitas 45+1), în direct la Prima Sport 1! Echipele de start:

• UTA: Iacob – Căpuşă, Stolnik, Benga, Rodrigues – De Freitas, Mihai, Fabry – Micovschi, Luckassen, Omondi
  • Petrolul: Zima - Garutti, Takayuki Seto, Huja - L. Dumitriu, Hanca, Jair, Ţicu - Işfan, Berisha, Musi

Minutul 90+8: Final de meci! UTA se impune cu 1-0.

Minutul 88: Iacob iese greşit la un corner, dar Stolnic are o intervenţie providenţială şi scoate de pe linia porţii.

Minutul 70: Bratu îşi încearcă şi el norocul de la distanţă. Iacob este la post din nou şi trimite în corner.

Minutul 67: Grozav reia în forţă de la peste 20 de metri, dar Iacob respinge.

Minutul 45+3: Pauză! UTA conduce cu 1-0.

Minutul 45+1: GOL UTA! Zima respinge în lateral o lovitură liberă, iar Freitas profită pe respingere.

Minutul 43: Zima respinge spectaculos la şutul lui Omondi.

Minutul 32: Işfan pătrunde în careu şi reia puţin pe lângă poartă.

Minutul 17: Ocazie pentru Petrolul! Berisha trimite frumos din afara carerului, dar mingea trece puţin pe lângă poartă!

Minutul 6: Presiunea la poarta Petrolului se intensifică, însă UTA nu are mari ocazii de gol

Minutul 1. A început meciul!

------------------------------------------------

Duelul dintre cele două este crucial în lupta pentru play-off. După 26 de etape, Petrolul se clasează pe locul 6, cu 35 de puncte, în vreme ce UTA este pe poziţia a 9-a, cu 34 de puncte.

În tur, cele două au oferit un meci strâns, încheiat cu scorul de 0-0. Putem să anticipăm că o eventuală a uneia dintre formaţii ar însemna automat terminarea şanselor pentru playoff.