Formula 1 | Hülkenberg va părăsi Haas şi va deveni primul recrut al Audi

Ultimă oră! Transferul lui Coman în Qatar, prăbuşit? Becali a făcut anunţul: ”Poate să îmi aducă 50 de milioane şi să îl dau cu 5 milioane?”

Cine ar trebui să apare la EURO? Verdict clar dat: ”El are o mare problemă la centrări!” | VIDEO EXCLUSIV

E gata! Cine va arbitra derby-ul FCSB – Farul. Echipa lui Becali poate câştiga titlul

Romario s-a antrenat pentru prima dată în 16 ani: "Sunt rupt de oboseală, o să vină targa să mă ia"

Seară de Cannes la Cinemaraton dedicată regizorului Cristian Mungiu Seară de Cannes la Cinemaraton dedicată regizorului Cristian Mungiu

Arsenal a câştigat Cupa Angliei! Aubameyang îi aduce lui Arteta primul trofeu din carieră. Lampard trebuie să mai aştepte

Arsenal Publicat pe 1 aug 2020

Arsenal a câştigat Cupa Angliei, după ce a învins-o pe Chelsea, cu scorul de 2-1, în finala disputată sâmbătă pe Wembley. În urma acestui rezultat, Arsenal va evolua în sezonul viitor al Europa League.

Pierre-Emerick Aubameyang a marcat cele două goluri ale tunarilor, care au cucerit Cupa Angliei pentru a 14-a oară în istorie.

Mai întâi, atacantul gabonez a transformat excelent o lovitură de la 11 metri, în minutul 28, restabilind egalitatea după ce Christian Pulisic deschisese scorul pentru Chelsea încă din minutul 5.

Aubameyang a marcat pentru 2-1 în minutul 67, după ce l-a driblat elegant pe Kurt Zouma, cu piciorul drept, şi apoi l-a lobat pe Caballero cu o execuţie de toată frumuseţea cu piciorul său mai slab.

Câştigător al Cupei Angliei ca jucător, Arteta cucereşte primul trofeu din cariera de antrenor

S-a terminat 2-1, iar Mikel Arteta şi-a trecut în palmares primul trofeu din cariera de jucător, după ce a câştigat Cupa Angliei şi ca jucător, tot cu Arsenal.

Frank Lampard, de asemenea câştigător al Cupei Angliei ca jucător al lui Chelsea, mai trebuie să aştepte pentru primul triumf major din cariera de antrenor.

Au evoluat următoarele echipe:

Arsenal: Martinez - Holding, Luiz (Sokratis 88), Tierney (Kolasinac 90+13)- Bellerin, Ceballos, Xhaka, Maitland-Niles - Pepe, Lacazette (Nketiah 82), Aubameyang

Chelsea: Caballero - Azpilicueta (Christensen 35), Zouma, Rudiger (Hudson-Odoi 78) - James, Jorginho, Kovacic, Alonso - Mount (Barkley 78), Giroud (Abraham 78), Pulisic (Pedro 49)