Mai este "U" echipa Clujului? Medii surprinzătoare de spectatori la meciurile celor două rivale Mai este "U" echipa Clujului? Medii surprinzătoare de spectatori la meciurile celor două rivale
 Jucătorul Rapidului care ar face faţă fără problemă la granzii fotbalului: „Joacă la jumătate dintre echipele valoroase ale Europei” Jucătorul Rapidului care ar face faţă fără problemă la granzii fotbalului: „Joacă la jumătate dintre echipele valoroase ale Europei”
FRF a anunţat echipele care au primit licenţa pentru cupele europene! Ce se întâmplă cu Corvinul Hunedoara FRF a anunţat echipele care au primit licenţa pentru cupele europene! Ce se întâmplă cu Corvinul Hunedoara
Irina Bara a fost învinsă în sferturi la turneul de la Oeiras Irina Bara a fost învinsă în sferturi la turneul de la Oeiras
Canotaj | Patru echipaje tricolore s-au calificat vineri în finalele pentru medalii. În total, sunt zece bărci ale României în finalele A

Apariţie specială la Paris! România va avea reprezentare în concursul de iahting Apariţie specială la Paris! România va avea reprezentare în concursul de iahting

Cicâldău trebuia să bată penalty-ul ratat de Galata în derby-ul cu Beşiktaş. Terim: "Nu trebuia să lase mingea!". Reacţia mijlocaşului

Stranieri Publicat pe 26 oct 2021

Fatih Terim a dezvăluit, la finalul meciului Beşiktaş - Galatasaray 2-1, că Alex Cicâldău trebuia să execute penalty-ul primit de oaspeţi în minutul 81, dar că fostul mijlocaş al Universităţii Craiova a preferat să-i lase mingea colegului Mostafa Mohamed, intrat pe teren cu 180 de secunde mai devreme.

După ce românul a deschis scorul în minutul 35, canadianul Larin a întors rezultatul până în minutul 64, iar Galata putea face 2-2 cu nouă minute înainte de final. Doar că Mostafa Mohamed, fotbalist trimis pe teren în locul lui Diagne în minutul 78, i-a luat faţa lui Cicâldău, a nesocotit ordinele interne şi a ratat:

"Cicâldău este executantul nostru la penalty-uri. Mostafa a luat mingea şi a spus că bate el. A fost un meci riscant, i-am cerut să înscrie. Ar fi trebuit să îl lase pe Cicâldău.

Anul trecut Mostafa a ratat penalty cu Denizli, poate ratam campionatul cu acel penalty. Dacă am fi condus cu 3-0 la Denizli, atunci era altceva. Noi avem stabiliţi executanţii penalty-urilor. Aici, Alex nu ar fi trebuit să renunţe la balon. Trebuia să îi spună: 'Eu sunt executantul echipei, eu trebuie să trag'. Nu spun că a greşit, a fost un gest frumos din partea lui, însă asta este situaţia acum", a declarat Fatih Terim la finalul meciului, pentru presa din Turcia, citat de Sport.ro.

"Mulţumesc pentru felicitările primite pentru gol, chiar dacă am înscris, nu am fost fericit. Până la urmă sunt trei puncte pierdute. Cred că rezultatul corect era o remiză, însă nu am reuşit să o obţinem, iar pentru asta ne pare rău", a spus şi Cicâldău.