Formula 1 | Hülkenberg va părăsi Haas şi va deveni primul recrut al Audi

Ultimă oră! Transferul lui Coman în Qatar, prăbuşit? Becali a făcut anunţul: ”Poate să îmi aducă 50 de milioane şi să îl dau cu 5 milioane?”

Cine ar trebui să apare la EURO? Verdict clar dat: ”El are o mare problemă la centrări!” | VIDEO EXCLUSIV

E gata! Cine va arbitra derby-ul FCSB – Farul. Echipa lui Becali poate câştiga titlul

Romario s-a antrenat pentru prima dată în 16 ani: "Sunt rupt de oboseală, o să vină targa să mă ia"

Seară de Cannes la Cinemaraton dedicată regizorului Cristian Mungiu Seară de Cannes la Cinemaraton dedicată regizorului Cristian Mungiu

EXCLUSIV | Debut entuziasmant pentru România la Campionatul European de tineret! Miriuţă: "Meritam să câştigăm"

România U21 Publicat de Andrei Ionascu pe 25 mar 2021

România şi Ţările de Jos au remizat, scor 1-1, la Budapesta, în grupa A din cadrul Campionatului European de tineret. La emisiunea ‘Fotbal Look’ de la Look Sport+, Vasile Miriuţă a declarat că ‘tricolorii’ meritau să câştige, având în vedere că au ratat ocazii mari în repriza a doua.

Raportul ocaziilor de gol a fost 13-12 pentru România, iar cel al şuturilor pe poartă 6-4 pentru 'tricolori'.

Perr Schuurs a deschis scorul în minutul 16, în urma unui corner. Denis Ciobotariu a pierdut duelul cu fundaşul lui Ajax, care a înscris cu o lovitură de cap.

În minutul 20, Andrei Ciobanu a executat impecabil o lovitură liberă de la 18 metri. Mijlocaşul de la Viitorul a trimis mingea către vinclul porţii.

Ciobanu a fost aproape de ‘dublă’ în minutul 82, tot din lovitură liberă, dar portarul Scherpen a anticipat execuţia mijlocaşului.

În minutul 90+2, Andrei Ciobanu a avut cea mai mare ocazie a reprizei secunde. Mijlocaşul a şutat excelent de la marginea careului, către vinclul porţii, dar Scherpen a avut o intervenţie fabuloasă şi a împins mingea peste bară.

"Analizând ultimele 15 minute, putem să spunem că meritam să câştigăm. Am început mai greu, dar nu ne-a fost frică de ei, din ce am văzut. După primele 15 minute, când ei au avut iniţiativa, au marcat, au fost periculoşi la fazele fixe, am reuşit să egalăm repede. N-au fost peste noi, au avut posesie de-a latul terenului. Ne-am închis bine, am fost grupaţi la mijlocul terenului. Când am recuperat, am verticalizat şi am jucat repede. Am avut 2-3 contraatacuri în prima repriză, dacă le tratam cu mai mare seriozitate, puteam să înscriem.

În repriza a doua, când am văzut că au obosit un pic, ne-am dus peste ei, am avut acele ocazii ale lui Paşcanu, Ciobanu. Puteam să învingem şi nu era mincinos jocul dacă am fi câştigat. La Olanda s-a văzut superioritatea cum pasează, dar n-au fost mai buni ca noi. În ziua de azi, posesie nu-ţi câştigă o partidă. Adi Mutu a pregătit meciul foarte bine din punct de vedere tactic.

Olandezii au jucători care joacă foarte bine între linii şi în dueluri unu la unu. Aceşti tineri olandezi sunt foarte buni la cluburile lor. Una e să joci la Leipzig alături de Forsberg, Sabitzer etc, şi alta e să joci la naţională cu jucători de aceeaşi vârstă şi valoare. La echipele mari, te trag şi jucătorii valoroşi. Nu s-a văzut o diferenţă între noi şi ei. Când am jucat repede, am făcut presing avansat, i-am surprins. S-a văzut că greşesc când pui presiune pe ei", a spus Vasile Miriuţă la emisiunea 'Fotbal Look' de la Look Sport+.

În celălalt meci din grupa României, Germania a învins Ungaria cu 3-0, la Székesfehérvár. Au marcat Nmecha (61’) şi Baku (66’, 73’).

Pentru ‘tricolorii’ U21 urmează meciul cu Ungaria, pe 27 martie, la Budapesta, de la ora 19:00.