Corona Braşov a câştigat al treilea meci al finalei Diviziei A la volei Corona Braşov a câştigat al treilea meci al finalei Diviziei A la volei
”O să lupt până la sfârşit, până la ultima picătură de sânge, jur în faţa suporterilor”. Tony nu redresează situaţia la Iaşi ”O să lupt până la sfârşit, până la ultima picătură de sânge, jur în faţa suporterilor”. Tony nu redresează situaţia la Iaşi
VIDEO | CFR Cluj - Sepsi 1-1, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Covăsnenii au doi jucători eliminaţi încă din prima repriză VIDEO | CFR Cluj - Sepsi 1-1, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Covăsnenii au doi jucători eliminaţi încă din prima repriză
Alibec, Drăguş şi Sorescu au înscris în Qatar, respectiv în Turcia, dar echipele lor au pierdut Alibec, Drăguş şi Sorescu au înscris în Qatar, respectiv în Turcia, dar echipele lor au pierdut
Andrei Raţiu, integralist în eşecul clar al celor de la Rayo Vallecano cu Villarreal Andrei Raţiu, integralist în eşecul clar al celor de la Rayo Vallecano cu Villarreal
Bănel Nicoliţă s-a dezlănţuit după ce FCSB a devenit campioană | VIDEO EXCLUSIV Bănel Nicoliţă s-a dezlănţuit după ce FCSB a devenit campioană | VIDEO EXCLUSIV

Motivul pentru care Sorana Cîrstea nu va fi impozitată la Dubai

Tenis Publicat de Daian Cutu pe 22 feb 2024

Sorana Cîrstea, locul 22 WTA, s-a calificat, joi, în semifinalele turneului de categorie WTA 1000 de la Dubai, după un meci spectaculos de trei seturi.

Românca a pierdut primul set şi a fost condusă de Marketa Vondrousova, favorita 7, cu 5-1 în setul doi. Ea a revenit şi a câştigat actul secund, dar şi setul decisiv.

Sorana a trecut de favorita 7, sportiva cehă Marketa Vondrousova (8 WTA), scor 2-6, 7-6 (7/1), 6-2.

În setul doi, Sorana a reuşit o revenire spectaculoasă. Ea era condusă cu 5-1, dar a reuşit să egaleze şi să se impună cu la tie-break, scor 7-6 (7/1).

Meciul a durat două ore şi 41 de minute.

În semifinale, Sorana va evolua contra italiencei Jasmine Paolini, locul 26 mondial.

Pentru accederea în semifinale, Cîrstea va primi 158.944 de dolari şi 390 de puncte WTA.

Sorana se va putea bucura de întreg premiul în bani. Ea are rezidenţa în Emiratele Arabe Unite şi astfel nu va fi impozitată. În această ţară nu se percep taxe pentru jucătorii de tenis.

Românca şi-a stabilit rezidenţa de doi ani în Emiratele Arabe Unite, la fel ca mulţi alţi jucători de tenis, care au dorit să scape de impozitele mari din Europa.