VIDEO | Betis - FC Sevilla 1-1. Fără învingătoare în derby-ul andaluz VIDEO | Betis - FC Sevilla 1-1. Fără învingătoare în derby-ul andaluz
Interimarul Dican o duce pe CFR Cluj pe locul doi în Superliga. ”Nu ştiu nimic despre revenirea lui Dan Petrescu” Interimarul Dican o duce pe CFR Cluj pe locul doi în Superliga. ”Nu ştiu nimic despre revenirea lui Dan Petrescu”
VIDEO | ”Am avut o şansă mare”. Mario Camora nu poate trece peste eşecul umilitor din Cupă VIDEO | ”Am avut o şansă mare”. Mario Camora nu poate trece peste eşecul umilitor din Cupă
Adi Mutu, replică dură pentru Tachtsidis! "Nu are minte. Am goluri câte meciuri are el în Italia" | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Fiorentina - Sassuolo 5-1. Formaţia viola s-a descătuşat cu penultima clasată VIDEO | Fiorentina - Sassuolo 5-1. Formaţia viola s-a descătuşat cu penultima clasată
Răsturnare de situaţie! Când începe Dan Petrescu mandatul la CFR Cluj Răsturnare de situaţie! Când începe Dan Petrescu mandatul la CFR Cluj

Premier League | Deznodământ amânat! City şi Liverpool, egal spectaculos pe Etihad, scor 2-2. FOTO | VAR i-a anulat un gol lui Sterling, Mahrez a ratat ireal pe final

Premier League Publicat pe 10 apr 2022

Manchester City şi Liverpool au terminat la egalitate, scor 2-2, ceea ce presa engleză a numit meciul decisiv pentru titlul din Premier League. Echipa lui Pep Guardiola a condus cu 1-0 şi 2-1, cea a lui Klopp a revenit de fiecare dată, iar Raheem Sterling a avut un gol anulat de VAR, în minutul 63, pentru un ofsaid milimetric.

SuperMeciul de pe Etihad a început cu City în atac şi mari probleme în defensiva lui Liverpool, iar şutul lui De Bruyne, deviat de Matip, a găsit plasa porţii lui Alisson, ajutat de bară. Era abia minutul 5, iar cetăţenii luaseră un start perfect în cursa spre titlu. Dar Liverpool a recuperat rapid, încă din minutul 13, când Alexander-Arnold şi-a trecut în cont un nou assist, iar portughezul Diogo Jota a punctat pentru 1-1.

Până la pauză, Cancelo a aruncat mingea în spatele defensivei adverse (26), Jesus a plecat de pe linia ofsaid-ului, l-a devansat pe conaţionalul Alisson şi a redat avantajul echipei lui Guardiola. Unul cu care City a intrat la cabine, dar pe care l-a pierdut după doar 50 de secunde din partea secundă, după o pasă decisivă magistrală a lui Salah şi o finalizare de superclasă a lui Mane: 2-2, derby-ul se ridică, la fel ca în tur, la nivelul aşteptărilor!

Diogo Jota, servit din nou impecabil de Salah, a ratat singur cu Ederson, apoi s-a petrecut momentul care putea decide partida. Sterling a scăpat singur cu portarul, l-a învins pe Alisson şi bucuria a început, dar VAR-ul a decis că englezul se afla într-un ofsaid aproape imposibil de perceput.

Pe final, Liverpool a forţat victoria, dar marea şansă i-a aparţinut formaţiei din Manchester. Rezerva Mahrez a scăpat pe contraatac, a rămas unu vs. unu cu Alisson, dar a preferat o scăriţă pretenţioasă în locul unei finalizări simple în minutul 90+4. Mingea s-a dus peste poartă, spre stupefacţia lui Guardiola.

City - Liverpool s-a terminat 2-2, rezultat care amână deznodământul din Premier League. Cetăţenii rămân primii în clasament, cu un punct în faţă (74, faţă de 73) şi şapte etape de disputat. Cele două echipe se vor înfrunta în semifinalele Cupei Angliei, iar traseul virtual le-ar putea aduce şi un meci cu trofeul pe masă pentru Liga Campionilor!