Bayer Leverkusen rămâne neînvinsă în acest sezon şi face încă un pas spre trofeul Europa League. Marseille - Atalanta s-a terminat indecis Bayer Leverkusen rămâne neînvinsă în acest sezon şi face încă un pas spre trofeul Europa League. Marseille - Atalanta s-a terminat indecis
Olympiakos produce o mare surpriză în semifinalele Conference League. Fiorentina s-a impus în celălalt meci Olympiakos produce o mare surpriză în semifinalele Conference League. Fiorentina s-a impus în celălalt meci
VIDEO | Chelsea - Tottenham 2-0. Radu Drăguşin, rezervă în ”Battle of the Bridge” VIDEO | Chelsea - Tottenham 2-0. Radu Drăguşin, rezervă în ”Battle of the Bridge”
VIDEO | Tânărul Jiri Lehecka profită de abandonul lui Daniil Medvedev şi merge în semifinale la Madrid VIDEO | Tânărul Jiri Lehecka profită de abandonul lui Daniil Medvedev şi merge în semifinale la Madrid
Se conturează o campanie de transferuri stelară la CFR Cluj! Suma uriaşă pe care patronul ”o pune la bătaie” Se conturează o campanie de transferuri stelară la CFR Cluj! Suma uriaşă pe care patronul ”o pune la bătaie”
Unul din cei mai vechi străini din Superliga şi-a anunţat plecarea Unul din cei mai vechi străini din Superliga şi-a anunţat plecarea

Remiză în derby-ul Sibiului. VIDEO | Cardoso şi Jo au dat-o la pace în Gaz Metan - Hermannstadt 1-1

Superliga Publicat pe 4 oct 2020

Gaz Metan Mediaş şi Hermannstadt au terminat la egalitate, 1-1, live pe Look Sport, al doilea meci al zilei în Casa Liga 1. Cardoso a deschis scorul, dar Jo Santos a smuls un punct pentru echipa lui Ruben Albes.

Început cu patru cartonaşe galbene arătate de Marius Avram încă din primele zece minute, Gaz Metan - Hermannstadt a propus, pe start de meci, un duel între Sîntean şi Buzburhi, portarul gazdelor având două parade spectaculoase, în minutuele 5 şi 16. Alt eveniment notabil a fost debutul, la doar 16 ani, al lui Valenin Plumbuitu, schimbat, însă, după doar şapte minute.

Cardoso şi Jo au dat-o la pace

Anunţată de ocazia lui Pambou (minutul 41), deschiderea de scor s-a produs în minutul 43, când Figueiredo nu a mai putut respinge şi şutul bun al lui Dumitru Cardoso. 1-0 fix înainte de pauză, exact cam ce îşi dorea Jorge Costa la primul meci pe banca medieşenilor. Pe start de repriză secundă, atenţia s-a mutat spre Jo, care mai întâi a fost blocat de Baco (54), pentru ca în minutul 58 să profite de o gafă în defensiva lui Costa şi să egaleze cu un şut din careu. A mai ratat Pambou (72), înainte ca derby-ul Sibiului să se termine nedecis.

În timp ce Hermannstadt ajunge la trei meciuri consecutive fără înfrângere şi nouă puncte, ocupând locul al cincilea, Gaz Metan întrerupe o serie de două înfrângeri şi acumulează şapte puncte. Etapa viitoare, Gazul merge pe terenul Chindiei, iar Ruben Albes înfruntă, acasă, nou-promovata UTA Arad.Gaz Metan - Hermannstadt 1-1 (Cardoso 43 / Jo Santos 58), live pe Look Plus. Echipele de start:

• Gaz Metan: Buzbuchi - Butean, Larie, Baco, Trif (Velisar 64) - Droppa (Alceus 62)  - Ciocan (Roberto Romeo 74), Deaconu, Loembet, Plumbuitu (Sambu 7, Chamed 63) - Cardoso
  • Rezerve: Pleşca, Matias, Costea, Horj
  • Antrenor: Jorge Costa
  •
  • Hermannstadt: Figueiredo - Belu (Bastos 73), Darrassouba, Stoica, Opruţ - Dâlbea, Pires - Caiado (Elbers 78), Sintean (Mayoral 46), Jo Santos - Moreira
  • Rezerve: Pop, Lastras, Buzan,, Florica, Addae, Teijeira
  • Antrenor: Ruben Albes

Minutul 58: GOL HERMANNSTADT! Jo Santos apare perfect la colţul lung, după o eroare a defensivei gazdelor, şi marcheză cu un şut plasat, pe lângă Buzbuchi.

Minutul 43: GOL GAZ METAN! Dumitru Cardoso ia o acţiune pe cont propriu, şutează la colţul lung şi îl învinge pe Figueiredo.

Cele două formaţii sunt apropiate în clasament înaintea confruntării directe, însă forma de moment este de partea oaspeţilor. Hermannstadt (locul 8 - 8 puncte) are două victorii consecutive în Casa Liga 1, în timp ce Gaz Metan (locul 10 - 6 puncte) a pierdut ultimele două partide, cu Dinamo şi Academica Clinceni.

• Gaz Metan - Hermannstadt, LIVE pe Look Sport şi online, de la 18:30

Gaz Metan - Hermannsadt, echipele probabile

•     Gaz Metan: Buzbuchi – Butean, Larie, Baco, Trif – Droppa, Deaconu – Ciocan, Chamed, Velisar – Dumitru
  •     Hermannstadt: Cristiano – Scarlatache, Viera,Stoica, Opruţ – Romario Pires, Dâlbea – Buzan, Sîntean, Jo Santos – Fortes