Formula 1 | Hülkenberg va părăsi Haas şi va deveni primul recrut al Audi

Ultimă oră! Transferul lui Coman în Qatar, prăbuşit? Becali a făcut anunţul: ”Poate să îmi aducă 50 de milioane şi să îl dau cu 5 milioane?”

Cine ar trebui să apare la EURO? Verdict clar dat: ”El are o mare problemă la centrări!” | VIDEO EXCLUSIV

E gata! Cine va arbitra derby-ul FCSB – Farul. Echipa lui Becali poate câştiga titlul

Romario s-a antrenat pentru prima dată în 16 ani: "Sunt rupt de oboseală, o să vină targa să mă ia"

Seară de Cannes la Cinemaraton dedicată regizorului Cristian Mungiu Seară de Cannes la Cinemaraton dedicată regizorului Cristian Mungiu

VIDEO | Barbora Krejcikova e în finală la Roland Garros, unde o va înfrunta pe Anastasia Pavliucenkova. Prima finală de Mare Şlem pentru ambele jucătoare

Tenis Publicat de Andrei Ionascu pe 10 iun 2021

Cehoaica Barbora Krejcikova (locul 33 WTA) s-a calificat în finală la Roland Garros, după ce a învins-o pe sportiva elenă Maria Sakkari (18 WTA), scor 7-5, 4-6, 9-7. Krejcikova va disputa prima finală din carieră într-un turneu de Mare Şlem, la fel precum adversara ei, rusoaica Anastasia Pavliucenkova (32 WTA).

Meciul a durat trei ore şi 19 minute. Sakkari a condus cu 3-1 atât în primul set, cât şi în setul decisiv, pierzându-le pe ambele.

Setul decisiv a fost un veritabil ‘rollercoaster’. Mai întâi, Sakkari a irosit o minge de meci la 5-4, apoi Krejcikova a avut trei mingi de meci în game-ul 14.

În game-uri 16 din setul decisiv, Sakkari a trimis o minge la limită, iar arbitrul de tuşă a strigat ‘aut’. Arbitrul de scaun a invalidat decizia şi a dictat rejucarea punctului. Ulterior, sistemul ‘Hawkeye’ (care nu este folosit în timpul meciurilor la Roland Garros) a arătat că mingea a fost în afara terenului. Prin urmare, Krejcikova ar fi trebuit să câştige atunci partida, dar s-a impus câteva minute mai târziu.

Barbora Krejcikova a reuşit mai multe lovituri câştigătoare (31 vs 27), dar a comis mai multe erori neforţate (58 vs 53).

Până la acest turneu, Barbora Krejcikova (25 de ani) nu trecuse niciodată de faza optimilor de finală într-un turneu de Mare Şlem.

Krejcikova are 11 victorii consecutive pe zgură, întrucât a câştigat turneul de la Strasbourg înainte de Roland Garros. Sâmbătă, Barbora va încerca să devină prima campioană din Cehia la Roland Garros, din 1981 încoace (Hana Mandilikova s-a impus în 1981).

În finala Roland Garros 2021, Barbora Krejcikova o va înfrunta pe Anastasia Pavliucenkova (32 WTA). Rusoaica a învins-o azi pe slovena Tamara Zidansek (85 WTA), scor 7-5, 6-3.

Până la acest turneu, Pavliucenkova (29 de ani) nu trecuse niciodată de sferturile de finală ale unui turneu de Mare Şlem.

Anastasia Pavliucenkova este prima jucătoare din Rusia care ajunge în finală la Roland Garros din 2014 încoace. În 2014, Maria Şarapova a învins-o pe Simona Halep în ultimul act la Paris.

Sursa foto: profimediaimages.ro