Formula 1 | Hülkenberg va părăsi Haas şi va deveni primul recrut al Audi

Ultimă oră! Transferul lui Coman în Qatar, prăbuşit? Becali a făcut anunţul: ”Poate să îmi aducă 50 de milioane şi să îl dau cu 5 milioane?”

Cine ar trebui să apare la EURO? Verdict clar dat: ”El are o mare problemă la centrări!” | VIDEO EXCLUSIV

E gata! Cine va arbitra derby-ul FCSB – Farul. Echipa lui Becali poate câştiga titlul

Romario s-a antrenat pentru prima dată în 16 ani: "Sunt rupt de oboseală, o să vină targa să mă ia"

Seară de Cannes la Cinemaraton dedicată regizorului Cristian Mungiu Seară de Cannes la Cinemaraton dedicată regizorului Cristian Mungiu

VIDEO |CFR CLUJ, VICTORIE MARE CU LAZIO. CAMPIONII ROMÂNIEI AU REVENIT DE LA 0-1 ŞI AU OBŢINUT UN PRIM SUCCES ÎN EUROPA LEAGUE

Video Publicat pe 19 sep 2019

CFR Cluj a debutat cu o victorie în grupa E din cadrul Europa League, 2-1 cu Lazio, în Gruia. Graţie acestui succes, campionii României conduc în clasamentul provizoriu al grupei, profitând de remiza înregistrată în celălalt meci, între Rennes şi Celtic Glasgow (1-1)

În direct pe Look PLUS, italienii au început mai bine şi au ratat o primă situaţie importantă în minutul 11, dar Arlauskis a avut o intervenţie excelentă în faţa lui Milinkovic-Savic. Replica clujenilor a venit prin Djokovic, care a încercat o foarfecă în minutul 23, dar a trimis alături.

Două minute mai târziu, Bastos a marcat după un corner, iar sarcina CFR-ului devenea şi mai dificilă. Şi tot Lazio, prin Lazzari (minutul 30) şi Milinkovic-Savic (45), au ratat ocaziile primei reprize, una pe care au controlat-o. Însă cei care au înscris, între cele două faze, ai fost tot campionii României care au reuşit să egaleze, la o fază la care Djokovic a fost faultat de Leiva în careu, iar Deac a transformat cu siguranţă lovitura de pedeapsă (minutul 41).

Dan Petrescu a mutat la pauză şi l-a scos pe Traore, ca şi inexistent în prima parte a jocului, înlocuindu-l cu Omrani şi CFR Cluj. Şi dacă prima repriză le-a aparţinut clar italienilor, clujenii au controlat-o autoritar pe a doua. Omrani a dat semnalul de luptă, în debutul reprizei secunde. Mai întâi, francezul a ratat o ocazie imensă, singur cu Strakosha, în minutul 52, iar în minutul 75 a marcat pentru 2-1, la capătul unei faze spectaculoase. Atunci, Păun i-a pasat excelent francezului, iar acesta a şutat în transversală, după care mingea i-a revenit şi a trimis-o cu capul în plasa porţii laziale, la o fază la care defensiva italiană s-a bâlbâit în lanţ.

Până la final, CFR a mai ratat o ocazie prin Deac, în minutul 88, însă internaţionalul clujean a reluat imprecis cu capul o centrare venită de la Culio. Şi chiar dacă Lazio a încercat să ameninţe poarta lui Arlauskis, campionii României au rezistat până la final şi au reuşit să-şi treacă în acest fel în cont primele trei puncte în grupă.

Tot azi şi tot în grupa E, Rennes şi Celtic Glasgow au terminat la egalitate, 1-1. Etapa viitoare, CFR Cluj va juca la Glasgow cu Celtic, pe 3 octombrie în timp ce italienii vor primi vizita echipei franceze Rennes.