Marius Şumudică s-a întâlnit cu Dan Şucu! ”Nu se gândeşte decât la cum să formeze un club la standarde occidentale” Marius Şumudică s-a întâlnit cu Dan Şucu! ”Nu se gândeşte decât la cum să formeze un club la standarde occidentale”
Constantin Schumacher, optimist după primul succes în play-off. ”Pregătim barajul” Constantin Schumacher, optimist după primul succes în play-off. ”Pregătim barajul”
Iga Swiatek, al doilea an consecutiv în finală la Madrid Open Iga Swiatek, al doilea an consecutiv în finală la Madrid Open
”Nu m-am dus în România ca să rămân aici”. Siyabonga Ngezana a anunţat unde vrea să joace! ”Nu m-am dus în România ca să rămân aici”. Siyabonga Ngezana a anunţat unde vrea să joace!
”Am fost sub orice critică”. Csikszereda e aproape OUT din lupta pentru promovarea directă! Robert Ilyes, foarte dezamăgit ”Am fost sub orice critică”. Csikszereda e aproape OUT din lupta pentru promovarea directă! Robert Ilyes, foarte dezamăgit
Numele sonor care a refuzat banca tehnică a celor de la Bayern Munchen Numele sonor care a refuzat banca tehnică a celor de la Bayern Munchen

VIDEO | Dinamo - Poli Iaşi 1-0. Bani aduce victoria în minutul 90+3

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 14 apr 2024

Dinamo Bucureşti a învins pe teren propriu, scor 1-0, formaţia Poli Iaşi, în etapa a patra din play-out.

În prima repriză, după o intrare dură, Luca Mihai (Poli Iaşi) a fost transportat cu ambulanţa la spital, după ce i s-a aplicat, pe teren, un guler cervical.

Ieşenii au rămas în zece în minutul 20, când Rachid Bouhenna a faultat din postura de ultim apărător şi a primit direct cartonaşul roşu. În minutul 30, Josue Homawoo a intrat dur, din spate, la Luca Mihai, iar jucătorul ieşean a fost lovit serios. Meciul s-a întrerupt pentru patru minute, medicii i-au pus tânărului jucător un guler cervical, iar Mihai a fost transportat cu ambulanţa la spital.

Arbitrul Ovidiu Haţegan i-a acordat lui Homawoo doar cartonaşul galben. Partida a fost decisă de golul marcat de Ahmed Bani, în minutul 90+2, iar Dinamo s-a impus cu 1-0, urcând pe locul 7, cu 19 puncte, în timp ce Poli Iaşi este pe locul 8, cu 18 puncte.

VIDEO | Dinamo - Poli Iaşi 1-0 (Bani 90+3), în direct pe Prima Sport 1! Echipele de start:

• Dinamo: Golubovic - Patriche, Velkovski, Homawoo - De Moura, Pavici, Gnahore, Amzăr - Abdallah, Goncalo, Politic
  • Poli Iaşi: Lung - Samayoa, Bouhenna, Garobbio - Todoroski, Roman, Bordeianu, Mihai, Ispas - Bettaieb, Buş

Minutul 90+7: Final de meci! Dinamo bate cu 1-0.

Minutul 90+3: GOL Dinamo! Bani reia din prima şi îl învinge pe Lung.

Minutul 86: Lung respinge spectaculos o minge trimisă de Gregorio din 15 metri.

Minutul 77: Selmani primeşte o centrare perfectă, dar reia extrem de moale din 5 metri şi Lung prinde.

Minutul 66: Gnahore înscrie. Reuşita este anulată corect pentru offside.

Minutul 60: Bettaieb primeşte de la Buş, pătrunde în careu, însă reia peste poartă.

Minutul 49: Lung scoate spectaculos la execuţia din careu a lui Costin.

Minutul 45+8: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 40: Homawoo reia din careu peste poartă după o lovitură liberă.

Minutul 20: Bouhenna îl faultează în postură de ultim apărător pe Gnahore şi este eliminat.

Minutul 11: Politic este găsit în careu, dar şutul său din unghi se duce în plasa laterală.

Minutul 1: Buş reia cu capul în bară o minge venită din flanc.

Minutul 1: A început partida!

-------------------------------------

Înaintea acestui duel, Dinamo ocupă penultimul loc în clasament, cu 16 puncte, la 4 „lungimi” de prima poziţie care le asigură menţinea în Superliga. „Alb-roşii” vin după înfrângerea de la Galaţi, scor 1-0, cu Oţelul.

De cealaltă parte, Poli Iaşi a remizat în ultima etapă pe teren propriu cu FCU Craiova, scor 0-0. Moldovenii au 6 meciuri la rând fără victorie în campionat, unde ocupă locul 13, cu 18 puncte.

Ultima confruntare dintre cele două combatante s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.