Escapadele vedetei Universităţii Craiova. "Nu se ocupă doar de fotbal" Escapadele vedetei Universităţii Craiova. "Nu se ocupă doar de fotbal"
"Le puneam dedicaţii. Aoleu, iar s-a îmbătat Găbiţă". Tamaş, poveşti senzaţionale de pe vremea când juca fotbal "Le puneam dedicaţii. Aoleu, iar s-a îmbătat Găbiţă". Tamaş, poveşti senzaţionale de pe vremea când juca fotbal
Dan Şucu a confirmat întâlnirea pe care a avut-o cu Marius Şumudică! Ce a declarat finanţatorul Rapidului Dan Şucu a confirmat întâlnirea pe care a avut-o cu Marius Şumudică! Ce a declarat finanţatorul Rapidului
Donaţie impresionantă primită de Federaţia Română de Gimnastică Donaţie impresionantă primită de Federaţia Română de Gimnastică
Echipa refugiaţilor de la Jocurile Olimpice este formată din 36 de sportivi Echipa refugiaţilor de la Jocurile Olimpice este formată din 36 de sportivi
E gata! Dan Şucu s-a întâlnit cu Marius Şumudică! Decizia finală luată de finanţatorul Rapidului E gata! Dan Şucu s-a întâlnit cu Marius Şumudică! Decizia finală luată de finanţatorul Rapidului

VIDEO EXCLUSIV ǀ Vasile Miriuţă a dat verdictul pentru o echipă cu pretenţii: ”Pot să aspire la play-off!”. Cine l-a dezamăgit pe analistul Prima Sport

FC U Craiova 1948 Publicat de Emanoil Ursache pe 12 aug 2023

După un început de sezon catastrofal, cu 3 înfrângeri consecutive, FC ”U” Craiova dă semnale că şi-a revenit la forma unei echipe care se luptă pentru un loc de play-off, la fel ca în stagiunea precedentă. Elevii lui Nicolae Dică au obţinut al doilea succes la rând în Superligă, 3-1 acasă cu FC Voluntari, iar formaţia olteană s-a bucurat de laudele specialistului Prima Sport, Vasile Miriuţă.

Tehnicianul a remarcat că la FC ”U” Craiova evolueză jucători buni şi că trupa patronată de Adrian Mititelu va putea să aspire la un loc de play-off dacă îşi va păstra ritmul din duelul cu Voluntari. Miriuţă a subliniat, de asemenea, că FC ”U” Craiova şi-a rezolvat meciul încă din primele 30 de minute şi a ales să nu mai forţeze în a doua parte a jocului.

FC Voluntari l-a dezamăgit pe Miriuţă

De cealaltă parte, analistul emisiunii Fotbal Show a fost dezamăgit de felul în care s-au prezentat ilfovenii. Miriuţă a catalogat-o pe Voluntari drept o echipă care are dificultăţi serioase să atace atunci când este condusă pe tabelă, la polul opus cu momentele în care se află în avantaj sau scorul este chiar egal.

”Au jucători buni, străini buni, care dacă vor continua aşa pot să aspire la play-off. Şi anul trecut FC ”U” Craiova a fost aproape, nu a jucat acel baraj. O echipă bună, în schimb Voluntariul a fost o dezamăgire în seara asta. Problema la Voluntari este că atunci când joacă împotriva unor echipe bune se apără bine, se duc bine pe contraatac, dar dacă sunt conduşi, le este mai greu să construiască ei şi să atace.

Voluntari ştie bine o partitură atunci când conduce sau este la egalitate cu adversarul, pentru că am văzut în câteva jocuri când adversarul conduce, e mai greu un pic. Dar, încă o dată, au arătat rău astăzi (n.r.- vineri) şi ăsta e adevărul. Craiova a terminat partida în primele 30 de minute, nu au forţat în a doua repriză, au redus motoarele, cum zicem noi. S-a văzut deja superficialitate în pase, în cateva execuţii.

N-au tratat cu seriozitate! În a doua repriză au fost vreo 2-3 contraatacuri. Bauza putea să joace în dreapta, putea să joace la Chiţu în stânga. Deci, dacă scorul era 1-0, 2-0 sau egalitate, cred că altul era deznodământul. Dar şi aşa, 3 puncte meritate!”, a declarat Vasile Miriuţă în exclusivitate pentru Prima Sport.

FC ”U” Craiova – FC Voluntari, meci contând pentru etapa a 5-a din sezonul regular, s-a terminat cu victoria gazdelor, scor 3-1. Golurile partidei au fost marcate de către Chiţu (4’), Sidibe (14’) şi Van Durmen (21’) pentru gazde. Pentru oaspeţi reuşita de onoare a fost semnată de către Sigurjonsson (78’).