VIDEO | ”Trebuie să consolidăm ce am făcut bine”. Rapid e fără victorie în play-off, dar Bogdan Lobonţ vede părţile bune VIDEO | ”Trebuie să consolidăm ce am făcut bine”. Rapid e fără victorie în play-off, dar Bogdan Lobonţ vede părţile bune
VIDEO | AS Roma – Juventus Torino 1-1. Derby-ul rundei din Serie A s-a  terminat indecis VIDEO | AS Roma – Juventus Torino 1-1. Derby-ul rundei din Serie A s-a terminat indecis
”Suntem departe”. Claudiu Petrila, discurs fără menajamente cu privire la situaţia de la Rapid ”Suntem departe”. Claudiu Petrila, discurs fără menajamente cu privire la situaţia de la Rapid
VIDEO | CFR Cluj - Rapid 3-2. A fost spectacol de zile mari la revenirea lui Dan Petrescu VIDEO | CFR Cluj - Rapid 3-2. A fost spectacol de zile mari la revenirea lui Dan Petrescu
Sezon de vis pentru Andrei Rublev! Rusul a câştigat Mastersul de la Madrid Sezon de vis pentru Andrei Rublev! Rusul a câştigat Mastersul de la Madrid
A murit fostul selecţioner de legendă al Argentinei, Cesar Luis Menotti A murit fostul selecţioner de legendă al Argentinei, Cesar Luis Menotti

VIDEO | Norvegia, la un pas să rateze barajul CM după un meci dramatic! VAR-ul a anulat, în minutul 80, golul care-i transforma în mari favoriţi pentru Qatar

Fotbal Internațional Publicat pe 13 nov 2021

Norvegia a trăit, în direct pe Look Sport+, o dezamăgire asemănătoare cu cea a României! Nordicii au remizat pe teren propriu cu Letonia, scor 0-0, şi aproape şi-au compromis şansele de calificare la Campionatul Mondial din Qatar 2022. Acum, naţionala lui Stale Solbakken stă la mâna rezultelor în ultima rundă.

Fără Haaland, accidentat, dar cu Odegaard şi Sorloth printre titulari, gazdele de la Oslo au dominat meciul de la start la finish, au avut o posesie de 72% şi 26 de şuturi spre poarta adversă, dar nu au găsit golul care le putea transforma în liderii grupei. Elyounoussi a ratat marea ocazie a meciului, apoi a înscris în minutul 80, dar golul său a fost anulat de VAR pentru o poziţie de ofsaid, după o deviere cu capul a lui Sorloth. Avea să fie penultima ocazie, Odegaard ratând o altă şansă bună în prelungiri.

În cazul în care obţinea cele trei puncte aşteptate contra Letoniei, Norvegia urca la 20 de puncte şi ocupa primul loc cel puţin până la ora 21:45, când naţionala Ţărilor de Jos (19 puncte) începea meciul din Muntenegru. Aşa, nordicii au rămas cu 18 puncte, la fel ca Turcia, învingătoare cu 6-0 contra Gibraltarului, dar au dezavantajul golaverajului inferior şi al meciurilor directe contra jucătorilor din Ţara Semilunii. În ultima etapă se joacă Ţările de Jos - Norvegia şi Muntenegru - Turcia, norvegienii având nevoie de un rezultat mai bun decât al turcilor. În cazul în care câştigă în Muntenegru, echipa Ţărilor de Jos devine sigură de calificarea la Mondial!