Formula 1 | Hülkenberg va părăsi Haas şi va deveni primul recrut al Audi

Ultimă oră! Transferul lui Coman în Qatar, prăbuşit? Becali a făcut anunţul: ”Poate să îmi aducă 50 de milioane şi să îl dau cu 5 milioane?”

Cine ar trebui să apare la EURO? Verdict clar dat: ”El are o mare problemă la centrări!” | VIDEO EXCLUSIV

E gata! Cine va arbitra derby-ul FCSB – Farul. Echipa lui Becali poate câştiga titlul

Romario s-a antrenat pentru prima dată în 16 ani: "Sunt rupt de oboseală, o să vină targa să mă ia"

Seară de Cannes la Cinemaraton dedicată regizorului Cristian Mungiu Seară de Cannes la Cinemaraton dedicată regizorului Cristian Mungiu

VIDEO | Novak Djokovic a câştigat turneul de la Belgrad, în direct pe Look Sport

Tenis Publicat de Andrei Ionascu pe 29 mai 2021

Sârbul Novak Djokovic (locul 1 ATP) a câştigat turneul pe zgură de la Belgrad, după ce l-a învins în finală pe slovacul Alex Molcan (255 ATP), scor 6-4, 6-3, în direct pe Look Sport. Este trofeul cu numărul 83 în carieră, la simplu, pentru Djokovic (34 de ani).

Meciul a durat o oră şi jumătate. Djokovic a reuşit 6 break-uri şi a cedat serviciul de 4 ori.

Molcan (23 de ani) a fost marea surpriză a turneului şi a jucat prima sa finală ATP din carieră.

Novak Djokovic are un bilanţ de 21 de victorii şi 3 înfrângeri în 2021. A câştigat Openul Australiei şi a ajuns în finală la Roma.

Djokovic a mai câştigat turneul de la Belgrad în 2009 şi 2011.

“A trecut ceva timp de când am jucat aici în faţa publicului. Am jucat aici în urmă cu o lună, la Serbia Open, fără public. Să câştig trofeul aici după 10 ani este ceva special şi cum nu se putea mai bine înnainte de Roland Garros. Joc bine, mă simt bine şi am petrecut timp de calitate cu familia mea”, a declarat Novak Djokovic, la festivitatea de premiere.

Novak Djokovic ocupă locul 3 într-un clasament all-time al trofeelor ATP câştigate, 83, după Roger Federer (103) şi Rafael Nadal (88).

Novak Djokovic îşi face încălzirea pentru Roland Garros, al doilea turneu de Mare Şlem al anului, programat în perioada 30 mai – 13 iunie. Sârbul l-ar putea înfrunta pe marele rival Rafael Nadal în semifinale.

Sursa foto: profimediaimages.ro