Mai este "U" echipa Clujului? Medii surprinzătoare de spectatori la meciurile celor două rivale Mai este "U" echipa Clujului? Medii surprinzătoare de spectatori la meciurile celor două rivale
 Jucătorul Rapidului care ar face faţă fără problemă la granzii fotbalului: „Joacă la jumătate dintre echipele valoroase ale Europei” Jucătorul Rapidului care ar face faţă fără problemă la granzii fotbalului: „Joacă la jumătate dintre echipele valoroase ale Europei”
FRF a anunţat echipele care au primit licenţa pentru cupele europene! Ce se întâmplă cu Corvinul Hunedoara FRF a anunţat echipele care au primit licenţa pentru cupele europene! Ce se întâmplă cu Corvinul Hunedoara
Irina Bara a fost învinsă în sferturi la turneul de la Oeiras Irina Bara a fost învinsă în sferturi la turneul de la Oeiras
Canotaj | Patru echipaje tricolore s-au calificat vineri în finalele pentru medalii. În total, sunt zece bărci ale României în finalele A

Apariţie specială la Paris! România va avea reprezentare în concursul de iahting Apariţie specială la Paris! România va avea reprezentare în concursul de iahting

VIDEO | Rapid – Farul 2-1, în etapa a 12-a din Liga 2, pe Look Sport+. Meci tensionat la Clinceni, cu două eliminări

Liga II Publicat de Andrei Ionascu pe 15 nov 2020

Rapid Bucureşti a câştigat meciul cu Farul Constanţa, scor 2-1, la Clinceni, în etapa a 12-a din Liga a 2-a, în direct pe Look Sport+. A fost un duel tensionat, iar arbitrul a eliminat câte un jucător de la fiecare echipă.

Au marcat: Hlistei (57'), Sefer (83' - penalty) / Măzărache (76')

Cartonaşe roşii: Lazăr 90+2' / Băjan 56'.

Rapid: Drăghia (cpt.) – Leasă, Dandea, Nastos, Finica – Jorza, R. Lazăr, Pănoiu – Sefer, Ad. Bălan, Hlistei

Rezerve: Ciuculescu – R. Crişan, Catrici, Mocioacă, R. Costin, D. Benzar, Ghineţ, Drăghiceanu, Ţîră

Antrenor: Mihai Iosif

Farul Constanţa: Dur-Bozoancă – Băjan, M. Leca, I. Ursu (cpt.), D. Panait – Fl. Bălan, Cărăruş, Bîrnoi, Al. Stoica – Măzărache, Banyoi

Rezerve: Fara – Şt. Rus, Greu, Hordouan, Carabela, D. Ciolacu, Rob. Silaghi

Antrenor: Ianis Zicu

Min. 90+5: S-a încheiat meciul! Rapid - Farul 2-1

Clasamentul Ligii a 2-a

Min. 90+1: Cartonaş roşu pentru Rapid! Rareş Lazăr a fost eliminat după o intrare dură.

Min. 83: GOL pentru Rapid! 2-1! A înscris Antonio Sefer, după un şut deviat, din afara careului.

Min. 77: GOL pentru Farul! 1-1! A înscris Simon Măzărache, cu o lovitură de cap din şase metri.

Min. 63: Dublă schimbare la Rapid. Ies Ştefan Pănoiu şi Mircea Leasă, intră Vlad Mocioacă şi Marian Drăghiceanu.

Min. 59: Schimbare la Farul. Iese atacantul Andrei Banyoi şi intră fundaşul Iulian Carabela.

Min. 56: GOL pentru Rapid! 1-0! Cătălin Hlistei a înscris de la 11 metri.

Min. 55: Penalty pentru Rapid! Hlistei a fost faultat în careu de către Băjan, care a primit cartonaşul roşu.

Min. 46: A început repriza a doua! Schimbare la Farul: iese Alexandru Stoica şi intră Răzvan Greu

Min. 45: S-a încheiat prima repriză! 0-0!

Min. 38: Cartonaş galben pentru Leasă (Rapid)!

Min. 32: Ocazie mare pentru Farul! Măzărache a şutat din careu, spre colţul lung, iar portarul a deviat mingea,  care a atins şi bara înainte să iasă în corner.

Min. 28: Rapid a cerut penalty! Hlistei a căzut după un contact cu Băjan.

Min. 17: Cartonaş galben pentru Ştefan Pănoiu (Rapid)!

Min. 14: Cartonaş galben pentru Ionuţ Ursu (Farul)!

Min. 1: A început meciul de la Clinceni.

Rapid Bucureşti şi Farul Constanţa se înfruntă azi, de la ora 14:30, în direct la Look Sport+, în etapa a 12-a din Liga a 2-a. Partida se va juca la Clinceni. Giuleştenii au trei eşecuri la rând, în timp ce Farul n-a pierdut în ultimele trei meciuri.

Este o confruntare de tradiţie în fotbalul românesc, primul duel Rapid - Farul având loc în 1958.

Rapid nu poate miza pe căpitanul Ionuţ Voicu (suspendat) şi Lucian Goge (coronavirus). Antrenorul interimar al giuleştenilor, Mihai Iosif, mizează pe jucătorii tineri, convocând cinci fotbalişti crescuţi la academia Rapidului.

Rapid vine după înfrângerile cu CS Mioveni (0-3) şi Petrolul (0-2), în timp ce Farul a câştigat cu Pandurii Târgu Jiu (1-0) şi a remizat cu CS Mioveni (1-1).

În sezonul trecut, Rapid şi Farul s-au întâlnit de două ori, în sezonul regulat. În Regie, cele două formaţii au terminat la egalitate, 0-0, în timp ce Farul s-a impus pe litoral cu 3-1.

"Este un meci important pentru noi, avem nevoie de cele trei puncte pentru a rămâne în partea superioară a clasamentului. Ei nu trec printr-o perioadă bună, dar acest lucru, cu siguranţă, îi va motiva, fiind ultima şansă pentru a încerca să se bată la play-off. Dacă nu vor câştiga, cred că sunt excluşi din şansele la promovare. Trebuie să fim concentraţi din primul minut pentru că întâlnim un adversar rănit, care-şi va da viaţa pe teren, ţinând cont că toată lumea i-a criticat, au presiune din toate părţile, iar în acest moment probabil că vor reacţiona. Dar, cu toate că vor să câştige această partidă, noi suntem pregătiţi mental şi fizic ca să facem faţă şi să reuşim să obţinem victoria.

Se joacă pe un teren neutru, nu este meci acasă pentru nimeni, dar este un teren de Liga 1, iar acesta lucru va avantaja jocul pentru că sunt convins că gazonul va arăta bine la ora partidei. Este o pauză pe care am avut-o după o serie incredibilă de meciuri, foarte multe partide într-un timp foarte scurt. Nici nu avem un lot foarte numeros, din păcate este şi un jucător accidentat", a spus Ianis Zicu, antrenorul Farului.

Sursa foto: Sport Pictures