VIDEO | Barcelona - Valencia 4-2. Catalanii revin pe locul secund, însă mai au şanse infime la titlu VIDEO | Barcelona - Valencia 4-2. Catalanii revin pe locul secund, însă mai au şanse infime la titlu
Nigeria a anunţat numele noului selecţioner Nigeria a anunţat numele noului selecţioner
”După ce au bătut pe FCSB, s-au crezut campioni!”. Vasile Miriuţă ”răsuceşte cuţitul în rana” Giuleştenilor după ce au pierdut şi cu Universitatea Craiova | VIDEO EXCLUSIV

Genoa - Cagliari 3-0. Gazdele îşi asigură rămânerea în Serie A Genoa - Cagliari 3-0. Gazdele îşi asigură rămânerea în Serie A
VIDEO | Bogdan Lobonţ, deranjat de mai multe întrebări după eşecul cu Universitatea Craiova. ”Eu discuţii cu conducerea am în fiecare zi” VIDEO | Bogdan Lobonţ, deranjat de mai multe întrebări după eşecul cu Universitatea Craiova. ”Eu discuţii cu conducerea am în fiecare zi”
VIDEO | ”Trebuie să avem mai multă siguranţă”. Costel Gâlcă are un început de mandat bun VIDEO | ”Trebuie să avem mai multă siguranţă”. Costel Gâlcă are un început de mandat bun

VIDEO | ”U” Cluj - FC Hermannstadt 1-0. Anselmo aduce calificarea în minutul 90+2!

Cupa României Publicat de Daian Cutu pe 3 apr 2024

Universitatea Cluj s-a calificat în semifinalele Cupei României după ce a învins pe teren propriu, la limită, scor 1-0, pe FC Hermannstadt.

Pe Cluj Arena, gazdele au avut prima mare ocazie a meciului, în minutul 33, când Dan Nistor a trimis în bară cu un şut de la distanţă. După opt minute a venit şi replica sibienilor, care au avut şi ei o bară, la lovitura de cap a lui Ngoma.

Clujenii au reuşit să înscrie totuşi golul calificării în semifinale: portarul sibian Căbuz a respins lovitura de cap a lui Vali Gheorghe, iar Federico Anselmo a profitat.

VIDEO | ”U” Cluj - FC Hermannstadt 1-0 (Anselmo 90+2, în direct pe Prima Sport 1! Echipele de start:

• ”U Cluj: Gertmonas - Oancea, Piţian, Thalisson, Roger - Bic, Simion, Nistor - Chipciu (cpt.), D. Popa, Rus
  • Hermannstadt: Căbuz - Butean, I. Stoica, Bejan, Opruţ - N'Goma, Sota, Murgia - I. Stoica, D. Paraschiv, Neguţ

Minutul 90+5: Final de meci! ”U” Cluj se impune cu 1-0.

Minutul 90+2: GOL ”U” Cluj! Anselmo se demarcă şi reia cu capul. Căbuz a atins mingea, dar nu putut să o oprească.

Minutul 90: Anselmo preia spectaculos şi trimite cu efect puţin pe lângă poartă de la distanţă.

Minutul 51: Căbuz respinge cu emoţii şutul de la distanţă trimis de Rus.

Minutul 45+2: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 41: Bejan trimite cu capul de langă adversar în bară, după un corner.

Minutul 33: Un şut ce nu părea foarte periculos trimis de Nistor de la 20 de metri a lovit bara.

Minutul 29: Nistor trece de un adver, dar reia multe peste poartă din careu.

Minutul 25: Chipciu reia din forţă din marginea careului, dar nu prinde buturile.

Minutul 1: A început partida!

---------------------------------------

„U” Cluj a obţinut calificarea în sferturi din poziţia de lider al grupei B din care au mai făcut parte CFR Cluj, Rapid, CSA Steaua, Alexandria şi FC Botoşani. În campionat, clujenii se află pe primul loc în play-out, în care au reuşit să obţină 4 puncte după primele 2 etape.

De cealaltă parte, FC Hermannstadt a terminat pe locul secund într-o grupă din care au mai făcut parte Corvinul Hunedoara, Petrolul, Sepsi, Chindia şi Progresul Pecica. În Superliga, sibienii se află pe al 4-lea loc din play-out, la doar 2 „lungimi” de adversara sa de astăzi.

Cele două combatante s-au întâlnit de 11 ori de-a lungul timpului, „U” Cluj ieşind victorioasă de 7 ori, FC Hermannstadt de 2 ori, iar 2 partide s-au încheiat la egalitate.