VIDEO | Rafa Nadal is back! Calificare palpitantă în optimi la Madrid VIDEO | Rafa Nadal is back! Calificare palpitantă în optimi la Madrid
VIDEO | Lord have mercy! Kyrie Irving, aruncarea anului în meciul sezonului! Paul George, "inconştient" de la distanţă VIDEO | Lord have mercy! Kyrie Irving, aruncarea anului în meciul sezonului! Paul George, "inconştient" de la distanţă
”Nu va rămâne din vară”. Nelu Varga a anunţat ce jucător nu vrea Dan Petrescu la CFR ”Nu va rămâne din vară”. Nelu Varga a anunţat ce jucător nu vrea Dan Petrescu la CFR
VIDEO | Rapid - Universitatea Craiova 0-1, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Ivan deschide scorul VIDEO | Rapid - Universitatea Craiova 0-1, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Ivan deschide scorul
E gata! Vedeta FCSB nu mai pleacă în această vară! MM Stoica aruncă bomba: ”E peste toţi care au fost!”

Florin Maxim vrea ca elevii săi să joace pentru fani. ”Tribuna e dornică şi vrea să vadă spectacol” Florin Maxim vrea ca elevii săi să joace pentru fani. ”Tribuna e dornică şi vrea să vadă spectacol”

VIDEO | Universitatea Craiova - Oţelul Galaţi 0-1. Nu avem nicio echipă din play-off în semifinalele Cupei

Cupa României Publicat de Daian Cutu pe 4 apr 2024

Oţelul Galaţi s-a calificat în semifinalele Cupei României după ce a trecut în deplasare, scor 1-0, de formaţia Universitatea Craiova. Golul victoriei a fost marcat în minutul 114.

Gazdele au fost nevoite să efectueze prima schimbare încă din minutul 20, după accidentarea lui Ndong. Portarul oltenilor, Lazar, a prins în minutul 34 lovitura de cap a lui Zivulic, în timp ce Craiova a replicat prin ocazia lui Jovan Markovic, care a trimis pe lângă poartă în minutul 75. Cea mai mare ocazie a meciului s-a consumat în prelungiri, minutul 100, când Samuel Teles a şutat şi Lazar a respins.

Gălăţenii au reuşit să înscrie golul victoriei în minutul 114, prin Adăscăliţei, care a reluat în plasă o centrare venită de la Joao Lameira.

Oţelul Galaţi s-a calificat astfel în semifinalele Cupei României, unde se va înfrunta cu Universitatea Cluj.

VIDEO | Universitatea Craiova - Oţelul Galaţi 0-1 (Lameira 114), în direct pe Prima Sport 1! Echipele de start:

• Universitatea Craiova: Lazar - Soiri, Maldonado, Badelj, Ndong - Al. Creţu, Mateiu, Anzor - Baiaram, Ivan, Mitriţă
  • Oţelul: Pap - Cisse, Ghiocel, Zhelev, Teles, Zivulic, Cisotti, Malle, Tănasă, Miguel, Rusevic

Minutul 120+2: Final de meci! Oţelul se impune cu 1-0.

Minutul 114: GOL Oţelul! Lameira se întinde şi reia din câţiva metri o centrare din flanc!

Minutul 100: Maciel pătrunde în flanc şi scoate în careu pentru Telles. Şutul acestuia este parat cu piciorul de Lazar.

Minutul 90+3: Final de timp regulamentar! Urmează prelungiri!

Minutul 75: Markovic preia pe 15 metri, apoi trece de doi adversari şi reia cu latul puţin pe lângă poartă.

Minutul 59: Mitriţă este lansat în careu, preia prea lung şi trage multe peste poartă.

Minutul 57: Telles reia dintr-un unghi greu din marginea careului, dar nu prinde cadrul porţii.

Minutul 45+3: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 44: Mekvabishvili trimite moale cu capul o centrare a lui Mitriţă.

Minutul 35: Zivulic se înalţă cu capul la o lovitură liberă. Lovitura sa de cap nu pune mari probleme lui Lazar.

Minutul 1: A început partida!

---------------------------------

Universitatea Craiova a terminat din postura de lider grupa D din care au mai făcut parte FC Voluntari, Gloria Buzău, UTA Arad, Tunari şi Farul Constanţa. În campionat, oltenii au un parcurs excelent, ocupând poziţia secundă, la 7 lungimi de liderul Superligii, FCSB.

De cealaltă parte, Oţelul s-a calificat în sferturi de pe locul 2, dintr-o grupă din care au mai făcut parte FCU Craiova, FCSB, Dinamo, Zalău şi FC Bihor. În campionat, gălăţenii sunt pe 9 şi se luptă pentru locul 7, poziţie carde duce la barajul pentru Conference League.

Cele două combatante s-au mai întâlnit de 4 ori de-a lungul timpului. Trupa din Bănie s-a impus în 3 partide, iar un duel s-a încheiat la egalitate.