S-a scris istorie în Ligue 1! Performanţa reuşită în campionatul francez după 47 ani S-a scris istorie în Ligue 1! Performanţa reuşită în campionatul francez după 47 ani
VIDEO | Corvinul - Şelimbăr, luni, de la 15:00, în direct pe Prima Sport 1. Duel tare în Liga 2 VIDEO | Corvinul - Şelimbăr, luni, de la 15:00, în direct pe Prima Sport 1. Duel tare în Liga 2
VIDEO | Petrolul - FC Botoşani, ASTĂZI, de la 17:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Meci crucial pentru moldoveni VIDEO | Petrolul - FC Botoşani, ASTĂZI, de la 17:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Meci crucial pentru moldoveni
VIDEO | Rapid - Universitatea Craiova, ASTĂZI, de la 20:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Giuleştenii, în căutarea primei victorii din play-off VIDEO | Rapid - Universitatea Craiova, ASTĂZI, de la 20:30, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Giuleştenii, în căutarea primei victorii din play-off
Laszlo Dioszegi, decizie fără precedent! "Dau primă triplă" | VIDEO EXCLUSIV Laszlo Dioszegi, decizie fără precedent! "Dau primă triplă" | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Betis - FC Sevilla 1-1. Fără învingătoare în derby-ul andaluz VIDEO | Betis - FC Sevilla 1-1. Fără învingătoare în derby-ul andaluz

Sepsi, trimisă la baraj în minutul 90+3! Andrei Cristea a marcat din penalty la Sibiu şi a salvat Poli Iaşi. Clasamentul final al play-out-ului, cu Hermannstadt câştigătoare şi Dinamo trimisă în Liga 2

Superliga Publicat pe 5 aug 2020
  • Poli Iaşi a egalat dramatic la Sibiu, printr-un penalty transformat de Andrei Cristea în prelungiri, iar rezultatul, 2-2, o trimite pe Sepsi la barajul cu CS Mioveni, de pe 9 şi 12 august.
    Dinamo a terminat la egalitate cu Viitorul, 1-1, şi nu a avut nicio şansă de a evita locul retrogradabil, alături de Chindia. Sepsi şi-a făcut treaba, 1-0 cu Academica, dar nu a fost destul.
  • Calculele sunt valabile doar în varianta în care FRF nu aprobă trecerea la sistemul cu 16 echipe, variantă preferată de cluburile din Casa Liga 1. Dacă se va trece la 16 echipe, CS Mioveni va juca baraj cu Chindia, iar Dinamo, Sepsi şi Poli Iaşi sunt salvate, indiferent de rezultatele de miercuri.

• 8. Chindia 0.83 (retrogradată)

Dinamo - Viitorul 1-1 (Sorescu 37 / V. Achim pen. 35), live pe Look Plus. Echipele de start:

• Dinamo: Straton - Kostrna, Puljic, Ehmann, Skovajsa - Lazăr, Mrzljak, Răuţă, Sorescu - Neicuţescu, Popa
  • Rezerve: Fara, Mitrovic, Grigore, Popescu, Kilyen, Şerban, Mihaiu, Bani, Borcea
  •
  • Viitorul: Tordai - Căpuşă, Mladen, Iacob, de Nooijer - Artean, Dulca, Achim - Chiţu, Rivaldinho, Pitu
  • Rezerve: Căbuz, Crivac, Andronache, Grosu, Munteanu, Grameni, Lazăr, Bodişteanu, Buta

Minutul 54: Ocazie Viitorul. Achim preia bine în careu, dă mingea pe lângă Straton, dar Puljic e atent şi respinge din faţa porţii.

Minutul 37: GOL DINAMO! Lansat excelent, Deian Sorescu, cel mai bun om al lui Dinamo, finalizează simplu acţiunea şi redă speranţele câinilor!

Minutul 35: GOL VIITORUL! Kostrna pune mâna pe minge în încercarea de a respinge un şut, Viitorul primeşte penalty, iar Achim înscrie fără emoţii. Şansem infime pentru Dinamo la prinderea barajului.

Minutul 10: Ocazie a Viitorului! Pitu trage bine, la colţul scurt, dar Straton are prea multă experienţă pentru a fi păcălit.

Sepsi - Academica 1-0 (Deaconu 26), live pe Look Sport 2. Echipele de start;

• Sepsi: Niczuly - Radoslav, Bouhenna, Tincu, Ştefan - Kovacs, Deaconu - Ştefănescu, I. Fulop, Carnat, Safranko
  • Rezerve: Fejer, Celea, Karanovic, Vaşvari, Grassano, Andrezly, L. Fulop, Dragomir, Achahbar
  •
  • Clinceni: Ureche - Kontoes, Patriche, Bejan, Dobrescu - Achim, Cebotaru, Ventura, Ion - Markovic, Buziuc
  • Rezerve: Vâlceanu, Merloi, Vanghelie, Ilie

Minutul 26: GOL SEPSI! Deaconu bate o lovitură liberă de la 30 de metri, Ureche plonjează târziu şi covăsnenii fac un mare pas spre linişte. La acest scor, şansele de baraj ale lui Dinamo sunt minime.

Hermannstadt - Poli Iaşi 2-2 (I. Stoica 7, Dâlbea 79 / Luckassen 18, Andrei Cristea pen. 90+3), live pe Look Sport. Echipele de start:

• Hermannstadt: Figueiredo - Petrescu, Luchin Stoica, Cordea - Caiado, Dâlbea, Rimane, Joalisson - Sîntean, Debeljuh
  • Rezerve: Novo, Dobrosavlevici, Buşu, Buzan, Dumitriu, Bălan, Pinto
  •
  • Poli Iaşi: Axinte - Cabral, Klimavicius, Frăsinescu, Onea - Soares, de Iriondo, Passaglia, Popadiuc - Omoh, Luckassen
  • Rezerve: Caparco, Fomba, Longher, Chacana, A. Cristea, F. Cristea, Horşia, Zaharia
Minutul 90+3: GOOOOOOOL POLI IAŞI! Luckassen e tras în careu de Luchin, Iaşul primeşte penalty, Andrei Cristea face o cruce înainte, marchează şi asigură un loc pentru Iaşi în Casa Liga 1 2020-2021!

Minutul 79: GOL HERMANNSTADT! Dâlbea apare remarcat la o fază fixă, trimite bine cu capul şi Axinte nu mai are şanse. E golul care trimite Poli Iaşi la baraj şi care o scapă pe Sepsi!

Minutul 18: GOL POLI IAŞI! Omoh găseşte culoarul de pasă pentru Luckassen, olandezul reia din cădere, pe lângă portar, şi restabileşte egalitatea.

Minutul 7: GOL HERMANNSTADT! Stoica împinge mingea în poartă, de la colţul scurt, şi deschide scorul la Sibiu. Poli Iaşi e în pericol să pice pe loc de baraj!

Chindia - FC Voluntari 2-0 (Berisha 33, Yameogo 39), live pe Look Sport 3. Echipele de start:

• Chindia: Aioani - Martac, Benga, Diallo, Dumitraşcu - Raţă, Bic - Neguţ, Yameogo, Şerban - Berisha
  • Rezerve: Moldovan, Dinu, Atanase, Mihai, Ioniţă, Ivancic, Negrea, Florea, Barbu
  •
  • Voluntari: Cojocaru - Iordache, Paşcanu, Achim, Kocic - Sanoh, Căpăţînă, de Lucas, Măţan - Gheorghe - Tudorie
  • Rezerve: Mitrev, Armaş, Costin, Borţoneanu, Benzar, Pereira, Morar, Gorobsov, Ţîră
Minutul 39: GOL CHINDIA! Yameogo îl copiază pe Berisha, trage puternic de la distanţă, iar Cojocaru e din nou fără replică!

Minutul 33: GOL CHINDIA! Berisha prinde un şut superb de la distanţă, direct în vinclu!