Kasatkina spune că "a primit garanţii" privind siguranţa sportivelor gay în Arabia Saudită Kasatkina spune că "a primit garanţii" privind siguranţa sportivelor gay în Arabia Saudită
"Asta ne mai lipseşte". Un finanţator din Superligă a dezvăluit de ce nu l-a felicitat pe Gigi Becali | VIDEO EXCLUSIV "Asta ne mai lipseşte". Un finanţator din Superligă a dezvăluit de ce nu l-a felicitat pe Gigi Becali | VIDEO EXCLUSIV
Adrian Mutu, atac subtil la adresa conducerii CFR-ului! "Eu am fost acolo" | VIDEO EXCLUSIV Adrian Mutu, atac subtil la adresa conducerii CFR-ului! "Eu am fost acolo" | VIDEO EXCLUSIV
Cernea, apărat după ce a bruscat un copil de mingi! "L-a împins puţin cu burta" Cernea, apărat după ce a bruscat un copil de mingi! "L-a împins puţin cu burta"
S-a scris istorie în Ligue 1! Performanţa reuşită în campionatul francez după 47 ani S-a scris istorie în Ligue 1! Performanţa reuşită în campionatul francez după 47 ani
VIDEO | Corvinul - Şelimbăr, luni, de la 15:00, în direct pe Prima Sport 1. Duel tare în Liga 2 VIDEO | Corvinul - Şelimbăr, luni, de la 15:00, în direct pe Prima Sport 1. Duel tare în Liga 2

Fostul decar al naţionalei României ştie unde s-a făcut diferenţa în partida cu Columbia: „Am văzut la ce nivel se joacă”

Echipa nationala Publicat pe 27 mar 2024

Echipa naţională a României a pierdut, scor 3-2, în faţa Columbiei, într-un meci amical disputat la Madrid.

Columbia a dominat meciul şi a deschis scorul încă din minutul 5, prin Jhon Cordoba, care a înscris cu o lovitură de cap. În minutul 36 Stanciu şi Marius Marin s-au încurcat şi după o pasă cu călcâiul, Jhon Arias a marcat pentru 2-0.Pe final, românii au făcut pressing în preajma careului advers, iar Ianis Hagi a recuperat balonul şi a înscris primul gol pentru elevii lui Edi Iordănescu.

„Tricolorii” au mai înscris odată, în minutul 90+4, când Man a pasat şi Florin Tănase a redus din diferenţă, dar s-a încheiat 3-2 pentru sud-americani, după o partidă în care România a fost periculoasă doar în ultimele cincisprezecee minute.

Adi Mutu ştie unde s-a făcut diferenţa în partida cu Columbia

Adrian Mutu, tehnicianul celor de la CFR Cluj, a vorbit în cadrul unei conferinţe de prese despre meciul de la Madrid şi este de părere co naţionala Columbiei a fost superioară la două capitole. Totuşi, fostul decar al naţionalei crede în şansa României la EURO.

„A fost o diferenţă clară de ritm, de viteză, Columbia a fost peste noi. Mă bucur că băieţii nu au renunţat şi au făcut această înfrângere un pic mai dulce, ca să spun aşa, o înfrângere cu 3-0 era mai grea. Aşa am văzut puţin la ce nivel se joacă, probabil la Europene va fi un nivel înalt, sper ca băieţii să se descurce bine.

Este o echipă valoaroasă a Columbiei, poate şi puţinele minute jucate de ai noştri la club, plus diferenţa de valoare, poate asta face să pară că au o viteză în plus. La EURO 2024 nu va fi uşor, va fi viteză mare de joc, Belgia e o forţă în Europa şi nu doar de acum. Ucraina are o generaţie foarte bună.

Sperăm să ne prindă pregătiţi, pentru că ne aşteaptă un European greu", a declarat Mutu, într-o conferinţă de presă.

La EURO 2024, România va evolua în grupa E cu Ucraina, Belgia şi Slovacia.