FRF a anunţat echipele care au primit licenţa pentru cupele europene! Ce se întâmplă cu Corvinul Hunedoara FRF a anunţat echipele care au primit licenţa pentru cupele europene! Ce se întâmplă cu Corvinul Hunedoara
Irina Bara a fost învinsă în sferturi la turneul de la Oeiras Irina Bara a fost învinsă în sferturi la turneul de la Oeiras
Canotaj | Patru echipaje tricolore s-au calificat vineri în finalele pentru medalii. În total, sunt zece bărci ale României în finalele A

Apariţie specială la Paris! România va avea reprezentare în concursul de iahting Apariţie specială la Paris! România va avea reprezentare în concursul de iahting
5 vinuri româneşti pentru Paşte de la 4 experţi Unvinpezi.ro 5 vinuri româneşti pentru Paşte de la 4 experţi Unvinpezi.ro
Formula 1 | Hülkenberg va părăsi Haas şi va deveni primul recrut al Audi

Ianis a profitat din plin de şansa oferită de Gerrard! Cifrele lui Hagi Jr. în meciul cu Lech Poznan, dincolo de golul marcat

Europa League Publicat pe 11 dec 2020

Revenirea lui Ianis Hagi (22 de ani) printre titularii lui Glasgow Rangers în victoria cu Lech Poznan, 2-0 în Europa League, a fost una de succes. Pe lângă golul simplu marcat, tânărul internaţional român a adunat cifre excelente, într-un joc care poate marca întoarcerea sa la nivel înalt.

După o perioadă în care Steven Gerrard l-a lăsat pe banca de reerve, fiul lui Gică Hagi a profitat din plin de şansa pe care legenda lui Liverpool i-a oferit-o în deplasarea lui Slovenia. Nu doar că a marcat, dar a fost un pericol constant pentru poarta adversă şi a terminat cele 90 de minute cu statistici bune, atât din punct de vedere al paselor, cât şi al influenţei în joc.

•  Notat cu 8 de site-urile de specialitate
"Victorie fantastică în deplasare, sunt fericit că am revenit pe lista marcatorilor. Mergem în fazele eliminatorii din postura de câştigători ai grupei. Şi am marcat şi primul meu gol cu capul!", a fost reacţia lui Ianis, la finalul meciului.

Postul pe care Ianis Hagi nu poate juca niciodată: ”Nu are calităţi!”

Cristian Dulca este de părere că Ianis Hagi nu poate să evolueze pe postul de vârf împins, deoarece nu are calităţile necesare pentru acea poziţie în teren. Dulca a explicat că pentru driblingul şi viziunea lui Ianis mult mai potrivit este postul de mijlocaş ofensiv central sau cel de extremă.

”Ianis nu poate juca vârf împins, nu are calităţi. Acum depinde şi de sistemul pe care-l foloseşte antrenorul. El are alte calităţi: dribling, viziune. Poate juca în bandă, în zonă centrală, dar nu vârf împins. Acolo joci mult cu spatele la poartă, îţi trebuie alte calităţi.”, a declarat Cristian Dulca, în exclusivitate pentru Look Sport+.

Ianis Hagi a fost folosit titular de Steven Gerrard în partida de joi, ultima din grupele Europa League, împotriva celor de la Lech Poznan. Rangers s-a impus în deplasare cu 0-2, iar românul a marcat golul care a stabilit scorul final al meciului, în minutul 72, împingând de pe linia porţii o minge cu capul. Hagi Jr. a fost înlocuit patru minute mai târziu.