Steaua Bucureşti, înfrângere cu CN Sabadell şi ratează semifinalele LEN Euro Cup Steaua Bucureşti, înfrângere cu CN Sabadell şi ratează semifinalele LEN Euro Cup
Gigi Becali şi-a pierdut răbdarea cu jucătorul de la FCSB şi s-a decis! „Să vedem dacă ne putem baza pe el” Gigi Becali şi-a pierdut răbdarea cu jucătorul de la FCSB şi s-a decis! „Să vedem dacă ne putem baza pe el”
Antrenorul, favorit să o preia pe AC Milan. Alegerea interesantă a clubului din Serie A Antrenorul, favorit să o preia pe AC Milan. Alegerea interesantă a clubului din Serie A
OUT de la Rapid, până la finalul sezonului! Anunţul făcut de formaţia din Giuleşti OUT de la Rapid, până la finalul sezonului! Anunţul făcut de formaţia din Giuleşti
Decizia luată de CIO dacă niciun palestinian nu se califică la Jocurile Olimpice Decizia luată de CIO dacă niciun palestinian nu se califică la Jocurile Olimpice
Joan Chelimo Melly a stabilit un nou record al României, în proba de 10 kilometri Joan Chelimo Melly a stabilit un nou record al României, în proba de 10 kilometri

Liverpool a distrus-o pe Sparta Praga. Scor uluitor la capătul celor două manşe

Europa League Publicat de Daian Cutu pe 15 mar 2024

Liverpool a învins joi seara, pe teren propriu, scor 6-1, formaţia cehă Sparta Praga, administrându-i un usturător 11-2 la general. Cormoranii s-au calificat în sferturi.

Bayer Leverkusen a întors în prelungiri rezultatul cu Qarabag şi merge şi ea mai departe.

FC Liverpool câştigase la Praga cu 5-1, dar startul manşei secunde, de pe Anfield, a fost devastator. Cu Salah pentru prima oară titular în acest an, gazdele conduceau cu 3-0 în minutul 10, iar Gakpo a înscris pentru 4-0 în minutul 14. Elevii lui Klopp au ridicat piciorul de pe acceleraţie, permiţându-le celor de la Sparta să înscrie golul de onoare, iar în repriza secundă au mai lovit de două ori, încheind meciul cu un 6-1 reconfortant şi cu o calificare în sferturi obţinută „en fanfare”.

În schimb, Qarabag a fost aproape să reuşească surpriza rundei în Germania. Azerii au condus cu 2-1 la Leverkusen, deşi au avut un om eliminat în minutul 62, pe Jafarguliyev, iar formaţia lui Xabi Alonso şi-a revenit abia în prelungiri. Patrick Schick, intrat în  minutul 59, a egalat şi a adus victoria in extremis a gazdelor în cele 11 minute de prelungiri disputate, iar Leverksune evită din nou înfrângerea, obţinând şi calificarea în sferturi.

Rezultate înregistrate joi, în manşa secundă a optimilor Liga Europa:

Slavia Praga – AC Milan 1-3 (Jurasek 84 / Pulisic 33, Loftus-Cheek 36, Rafael leao 45+6);

West Ham United – Freiburg 5-0 (Lucas Paqueta 9, Bowen 32, Cresswell 52, Kudus 77, 85);

Glasgow Rangers – Benfica Lisabona 0-1 (Rafa Silva 66);

Villarreal – Olympique Marseille 3-1 (Capoue 32, Sorloth 54, Mosquera 86 / Clauss 90+4);

Atalanta – Sporting Lisabona 2-1 (Lookman 46, Scamacca 59 / Pedro Goncalves 33);

Brighton – AS Roma 1-0 (Welbeck 37);

Bayer Leverkusen – Qarabag 3-2 (Frimpong 72, Schick 90+3, 90+8 / Zoubir 58, Juninho 67);

FC Liverpool – Sparta Praga 6-1 (D. Nunez 7, Clark 8, Salah 10, Gakpo 14, 55, Szoboszlai 48 / Birmancevic 42).

În sferturi s-au calificat AC Milan (7-3 scor cumulat), West Ham United (5-1), Benfica Lisabona (3-2) şi Olympique Marseille (5-3); FC Liverpool (11-2), Atalanta (3-2), Bayer Leverkusen (5-4) şi AS Roma (4-1).