VIDEO | Lord have mercy! Kyrie Irving, aruncarea anului în meciul sezonului! Paul George, "inconştient" de la distanţă VIDEO | Lord have mercy! Kyrie Irving, aruncarea anului în meciul sezonului! Paul George, "inconştient" de la distanţă
”Nu va rămâne din vară”. Nelu Varga a anunţat ce jucător nu vrea Dan Petrescu la CFR ”Nu va rămâne din vară”. Nelu Varga a anunţat ce jucător nu vrea Dan Petrescu la CFR
VIDEO | Rapid - Universitatea Craiova 0-1, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Ivan deschide scorul VIDEO | Rapid - Universitatea Craiova 0-1, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Ivan deschide scorul
E gata! Vedeta FCSB nu mai pleacă în această vară! MM Stoica aruncă bomba: ”E peste toţi care au fost!”

Florin Maxim vrea ca elevii săi să joace pentru fani. ”Tribuna e dornică şi vrea să vadă spectacol” Florin Maxim vrea ca elevii săi să joace pentru fani. ”Tribuna e dornică şi vrea să vadă spectacol”
Luis Rubiales neagă faptul că la Federaţia Spaniolă de Fotbal s-ar fi comis nereguli Luis Rubiales neagă faptul că la Federaţia Spaniolă de Fotbal s-ar fi comis nereguli

Liverpool - Atalanta 0-3! „Cormoranii” au suferit prima înfrângere din acest sezon pe „Anfield”

Europa League Publicat pe 12 apr 2024

Atalanta Bergamo s-a impus joi seara, în deplasare, scor 3-0, în faţa grupării engleze FC Liverpool, în prima manşă a sferturilor din Liga Europa. AS Roma a învins pe AC Milan, în deplasare, scor 1-0.

Elevii lui Jurgen Klopp au lovit bara în minutul 26, prin Elliott, dar cei care au deschis scorul au fost italienii de la Atalanta. Zappacosta a centrat de pe partea dreaptă şi Gianluca Scamacca a înscris în minutul 38. Oaspeţii au menţinut echilibrul partidei, chiar dacă Salah şi Szoboszlai au fost trimişi în teren, la începutul reprizei secunde, în ehipa lui FC Liverpool. Atacantul egiptean a bifat al 75-lea meci în cupele europene pentru „cormorani”. Scamacca a reuşit dubla în minutul 60 şi Atalanta conducea cu 2-0. Salah a marcat în minutul 78, dar a fost în ofsaid şi golul a fost anulat. Pasalic a făcut un neaşteptat 3-0 în minutul 82 şi acesta a fost şi scorul prin care italienii s-au impus, în cele din urmă, aducând lui Liverpool prima înfrângere pe teren propriu din acest sezon.

Returul partidelor din sferturile Ligii Europa se joacă joi, 18 aprilie.

Rezultate înregistrate joi seara, în partidele tur din sferturile de finală ale Ligii Europa:

• AC Milan – AS Roma 0-1 (G. Mancini 17)
  • FC Liverpool – Atalanta 0-3 (Scamacca 38, 60, Pasalic 83)
  • Bayer Leverkusen – West Ham United 2-0 (Hofmann 83, Boniface 90+1)
  • Benfica Lisabona – Olympique Marseille 2-1 (Rafa Silva 16, Di Maria 52 / Aubameyang 67)