FRF a anunţat echipele care au primit licenţa pentru cupele europene! Ce se întâmplă cu Corvinul Hunedoara FRF a anunţat echipele care au primit licenţa pentru cupele europene! Ce se întâmplă cu Corvinul Hunedoara
Irina Bara a fost învinsă în sferturi la turneul de la Oeiras Irina Bara a fost învinsă în sferturi la turneul de la Oeiras
Canotaj | Patru echipaje tricolore s-au calificat vineri în finalele pentru medalii. În total, sunt zece bărci ale României în finalele A

Apariţie specială la Paris! România va avea reprezentare în concursul de iahting Apariţie specială la Paris! România va avea reprezentare în concursul de iahting
5 vinuri româneşti pentru Paşte de la 4 experţi Unvinpezi.ro 5 vinuri româneşti pentru Paşte de la 4 experţi Unvinpezi.ro
Formula 1 | Hülkenberg va părăsi Haas şi va deveni primul recrut al Audi

Klopp refuză Germania! "E foarte simplu!" Cum a reacţionat managerul lui Liverpool când a fost întrebat dacă vine în locul lui Low

Liverpool Publicat pe 9 mar 2021

Joachim Low (61 de ani) va părăsi selecţionata Germaniei după Euro 2020, iar oficialii Mannschaftului caută deja înlocuitor pentru omul care le-a adus titlul mondial în 2014.

Una dintre variante a fost chiar Jurgen Klopp, unul dintre cei mai buni tehnicieni din lume şi cu o imagine excelentă, aflat în prezent pe banca lui Liverpool. Chiar dacă rezultatele cormoranilor din acest sezon sunt mult sub aşteptări şi trupa de pe Anfield riscă să rateze calificarea în viitoarea ediţie a Ligii Campionilor, tehnicianul german se bucură de susţinerea conducerii şi a fanilor şi spune că nu se gândeşte să plece de la Liverpool.

Klopp a fost întrebat dacă ar fi dispus să preia naţionala ţării sale din toamnă, dar răspunsul său a fost unul elocvent: nu se gândeşte să plece de la Liverpool până nu-şi încheie contractul, în 2024.

"Nu voi fi disponibil ca posibil selecţioner al Germaniei! Mai am trei ani de contract cu Liverpool, nu-i aşa!? E simplu. Semnezi un contract şi respecţi acel contract. Aşa am făcut şi la Mainz, şi la Dortmund", a declarat Klopp la conferinţa de presă premergătoare partidei Liverpool - Leipzig, din Liga Campionilor.

Aflat în funcţie încă din 2006, când a făcut pasul de la poziţia de asistent al lui Jurgen Klinsmann la cea de selecţioner, Low şi-a atras criticile fotbalului german după performanţa slabă de la Cupa Mondială din 2018 şi umilinţa istorică din Liga Naţiunilor, 1-6 cu Spania. Imediat, Low a fost chemat în faţa unei Comisii pentru a explica eşecul, dar şi planul pe termen lung al naţionalei Germaniei.

Acum, conducătorii fotbalului nemţesc au ajuns la concluzia că era lui Low pe banca tehnică trebuie să se încheie. Astfel, actualul selecţioner va mai conduce echipa doar în startul preliminariilor, inclusiv în meciul cu România, şi la EURO 2020.