VIDEO | Flacăra olimpică a plecat din Grecia spre Marsilia, pentru Jocurile Olimpice de la Paris 2024 VIDEO | Flacăra olimpică a plecat din Grecia spre Marsilia, pentru Jocurile Olimpice de la Paris 2024
Cristi Balaj, ironii la adresa unui arbitru din Superliga. „Bine că e la VAR, nu în teren” Cristi Balaj, ironii la adresa unui arbitru din Superliga. „Bine că e la VAR, nu în teren”
VIDEO | Csikszereda - Unirea Slobozia, în direct pe Prima Sport 1. Oaspeţii au deschis scorul VIDEO | Csikszereda - Unirea Slobozia, în direct pe Prima Sport 1. Oaspeţii au deschis scorul
"Când m-am apucat de fotbal nu mă gândeam că am să ajung atât de sus". La exact 18 ani de la semifinala cu Middlesbrough, Nicolae Dică a rememorat dubla istorică | EXCLUSIV "Când m-am apucat de fotbal nu mă gândeam că am să ajung atât de sus". La exact 18 ani de la semifinala cu Middlesbrough, Nicolae Dică a rememorat dubla istorică | EXCLUSIV
Prima echipă retrogradată oficial în Serie B, după 3-0 cu Frosinone Prima echipă retrogradată oficial în Serie B, după 3-0 cu Frosinone
John Textor, patronul grupărilor Olympique Lyon şi Botafogo, suspendat 45 de zile în Brazilia. Care este motivul John Textor, patronul grupărilor Olympique Lyon şi Botafogo, suspendat 45 de zile în Brazilia. Care este motivul

Mikel Arteta, euforic după calificarea din Champions League: ”E magic!”

Champions League Publicat pe 13 mar 2024

Arsenal Londra s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a trecut de FC Porto, scor 4-2, la loviturile de departajare.

Arsenal a marcat prin Troussard, în minutul 41, şi a egalat scorul din tur, când portughezii s-au impus, scor 1-0.

După 90 de minute, scorul a rămas acelaşi, iar meciul a intrat în prelungiri.

La finalul prelungirilor s-a trecut la loviturile de departajare.

Pentru Arsenal au transformat Odegaard, Havertz, Saka şi Rice.

La FC Porto au transformat Pepe, Grujic şi au ratat Wendell şi Galeno.Arsenal nu a mai ajuns în sferturi din 2010.

La finalul meciului, Arteta a oferit mai multe declaraţii. Antrenorul lui Arsenal a părut fericit califucarea reuşită.

”E magic!”

”E magic! Am avut un adversar greu. Am marcat un gol superb şi apoi am căutat al doilea. Nu a venit şi a trebuit să ajungem la penalty-uri. Acest club nu a mai reuşit calificarea în ultimii 14 ani, deci e foarte important pentru jucători. Atmosfera de azi nu am mai experimentat-o. Au fost foarte inteligenţi la penalty-uri.

Mereu încercăm să dăm totul. Altfel, nu mai eram lideri în Premier League. E prima oară şi pentru mine când fac ceva în UEFA Champions League. E încă devreme să ne gândim unde putem ajunge în competiţie. E evident că vrem mai mult. Acum, aşteptăm să vedem următorul adversar. Este un munte uriaş de urcat”, a declarat Mikel Arteta, citat de arsenal.com.

Tragerea la sorţi pentru sferturi are loc vineri. În sferturi s-au mai calificat FC Barcelona, Bayern Munchen, Real Madrid, Manchester City şi Paris Saint-Germain.