VIDEO | DORTMUND O DEMOLEAZĂ PE EINTRACHT FRANKFURT ȘI PUNE PRESIUNE PE LIDERUL BAYERN - LOOKSPORT
Bundesliga Noutăți Video

Borussia Dortmund s-a impus în această seară, pe teren propriu, 4-0 cu Frankurt, într-un meci din etapa a 22-a din Bundesliga. În direct pe Look Sport, gazdele au lovit prima oară în minutul 33, prin polonezul Lukasz Piszczek. La cinci minute după pauză, puștiul Sancho a făcut 2-0, după care un alt puști-minune, norvegianul Haaland a dus scorul la 3-0, din minutul 54. Scorul final a fost stabilit de Guerreiro, în minutul 74, 4-0.

După acest succes, Dortmund urcă pe poziția secundă, cel puțin în clasamentul provizoriu, în debutul etapei. Vicecampionii din ediția trecută de campionat au acum 42 de puncte, cu unul mai puțin decât liderul Bayern Munchen, dar au un cu un meci în plus. Învinsa de azi, Frankurt, are un sezon submediocru și se află abia pe locul 9 cu 28 de puncte.