Record de cereri de înscriere pentru maratonul de la Londra 2025 Record de cereri de înscriere pentru maratonul de la Londra 2025
Kasatkina spune că "a primit garanţii" privind siguranţa sportivelor gay în Arabia Saudită Kasatkina spune că "a primit garanţii" privind siguranţa sportivelor gay în Arabia Saudită
"Asta ne mai lipseşte". Un finanţator din Superligă a dezvăluit de ce nu l-a felicitat pe Gigi Becali | VIDEO EXCLUSIV "Asta ne mai lipseşte". Un finanţator din Superligă a dezvăluit de ce nu l-a felicitat pe Gigi Becali | VIDEO EXCLUSIV
Adrian Mutu, atac subtil la adresa conducerii CFR-ului! "Eu am fost acolo" | VIDEO EXCLUSIV Adrian Mutu, atac subtil la adresa conducerii CFR-ului! "Eu am fost acolo" | VIDEO EXCLUSIV
Cernea, apărat după ce a bruscat un copil de mingi! "L-a împins puţin cu burta" Cernea, apărat după ce a bruscat un copil de mingi! "L-a împins puţin cu burta"
S-a scris istorie în Ligue 1! Performanţa reuşită în campionatul francez după 47 ani S-a scris istorie în Ligue 1! Performanţa reuşită în campionatul francez după 47 ani

VIDEO | Gaz Metan - FC Argeş 2-0. Baco şi Cardoso aduc prima victorie a medieşenilor. Badea, două înfrângeri în două meciuri

Superliga Publicat pe 28 aug 2020

Gaz Metan Mediaş a obţinut prima victorie în Casa Liga 1 2020/2021 LIVE pe Look Sport, 2-0 pe teren propriu cu FC Argeş, graţie golurilor semnate de Baco şi Dumitru Cardoso.

Ambele echipe veneau după înfrângere în prima rundă, 1-2 cu FC Voluntari şi 2-3 cu FC Botoşani, iar minutul 1 a adus o premieră absolută în fotbalul românesc: doi jucători U21, Dogaru şi Jose Cozma, au fost schimbaţi în primul minut. Cum s-ar spune, s-a trecut la încleştarea bărbaţilor! :)

Un corner şi o cursă, suficiente pentru trei puncte

Primul eveniment important a venit în minutul 27, când arbitrul Antonie nu a văzut un penalty clar după un duel între Honciu şi Răzvan Popa. A fost un soi de moment psihologic pentru că, apoi, FC Argeş nu a mai contat din punct de vedere ofensiv. Proaspăt ajuns la Mediaş, Ronaldo Deaconu a centrat perfect pentru cehul Baco, iar fundaşul a marcat (minutul 41) primul său gol în fotbalul românesc. Ajunsă în avantaj, Gaz Metan a profitat de el, iar minutul 52 l-a adus în prim-plan pe Dumitru Cardoso, cel care a luat mingea de la jumătatea terenului şi, cu puţin noroc, a dus-o până în poartă. 2-0, zarurile sunt aruncate, iar zvâcnirea oaspeţilor vine târziu, prin fundaşul LEca (minutul 78), al cărui şut e respins greu de Buzbuchi. MAi putea marca Niţu, pe final, dar finalizarea din poziţie de 1 vs. 1 cu Croitoru s-a scurs pe lângă.

Gaz Metan - FC Argeş se termină 2-0, scor care aduce primele trei puncte pentru medieşeni, dar şi a doua înfrângere în primele două meciuri ale nou-promovatei lui Badea, care are un golaveraj deloc îmbucurător, 2-5.

LIVE pe Look Sport: Gaz Metan - FC Argeş 2-0 (Baco 41, Cardoso 52). Echipele de start:

• Gaz Metan: Buzbuchi - Baco, Larie, R. Popa, Alin Trif - Droppa, R. Deaconu - Sanoh (Romeo 57), Ciocan (Niţu 80), Dogaru (Chamed 1) - Cardoso (Pambou 80)
  • Rezerve: I. Popa, Velisar, De Moura, Costea, Loembet, Niţu, Kassai
  • Antrenor: Dusan Uhrin Jr.
  •
  • FC Argeş: F. Croitoru - Matei, Turda, Leca, Muşat - Meza Colli, Prepeliţă (A. Şerban 69) - Gabi Deac (A. Popa 69), Jose Cozma (Honciu 1, Buhăescu 69), Matiş (Grecu 46)  - NDiaye
  • Rezerve: Micle, Tofan, Şerbănică, ,Năstăsie
  • Antrenor: Ionuţ Badea

Minutul 90+3: FINAL DE MECI: GAZ METAN - FC ARGEŞ 2-0! Medieşenii fac primele trei puncte, nou-promovata adună două eşecuri în primele două meciuri în Casa Liga 1 2020/2021.

Minutul 69: Ultimul "asalt" al lui Badea: ies Deac, Honciu şi Prepeliţă, accidentat, intră Popa, Buhăescu şi Şerban. 20 de minute la dispoziţie pentru a evita a doua înfrângere în Casa Liga 1 2020/2021.

Minutul 52: GOL GAZ METAN! Cardoso străpunge întreg axul central al oaspeţilor, pătrunde furtunos şi îl învinge lejer pe Croitoru.

Minutul 41: GOL GAZ METAN! Deaconu bate bine un corner la bara a doua, Baco se înalţă şi, nemarcat, deschide scorul cu capul!

Minutul 27: PENALTY REFUZAT PENTRU FC ARGEŞ! Honciu trece de Popa, e lovit peste picior, dar nici Antonie, nici asistentul nu arată lovitură de la 11 metri, deşi faultul e destul de clar, iar al doilea se afla foarte aproape de fază.

Minutul 1: Premieră de la introducerea regulii Under 21: ambii antrenori au făcut schimbare în secunda 30. Au ieşit tinerii Dogaru şi Cozma, înlocuiţi cu Chamed, respectiv Honciu.

18:00 Start joc la Mediaş.

Atât Gaz Metan, cât şi FC Argeş au început cu eşecuri noua ediţie a Ligii 1. Gaz Metan a fost învinsă în deplasare de FC Voluntari, cu scorul de 2-1. La rândul său, formaţia piteşteană a cedat, pe propriul teren, scor 2-3, în faţa celor de la FC Botoşani.

Astfel, FC Argeş şi Gaz Metan sunt vecine de clasament înaintea etapei a doua, ocupând locul al 11-lea, respectiv locul 12-lea.

Acesta va fi primul meci între Gaz Metan şi FC Argeş, după 11 ani. Ultima oară, cele două echipe s-au întâlnit în sezonul 2008-2009 al Ligii 1, atunci când FC Argeş a obţinut patru puncte în partidele cu Gaz Metan.