VIDEO | Real Sociedad - Real Madrid 0-1. Titlul a devenit o chestiune de zile pentru ”galactici” VIDEO | Real Sociedad - Real Madrid 0-1. Titlul a devenit o chestiune de zile pentru ”galactici”
Marius Marin a înscris un gol pentru Pisa în Serie B Marius Marin a înscris un gol pentru Pisa în Serie B
Flacăra olimpică a fost predată oficial de Grecia organizatorilor francezi ai JO Flacăra olimpică a fost predată oficial de Grecia organizatorilor francezi ai JO
EXCLUSIV | „Ce fundaşi centrali sunt ăştia!?”. Dinamo, făcută praf în urma unei faza care putea să o coste enorm EXCLUSIV | „Ce fundaşi centrali sunt ăştia!?”. Dinamo, făcută praf în urma unei faza care putea să o coste enorm
VIDEO | Zeljko Kopic a spus lucrurilor pe nume. ”E foarte greu” VIDEO | Zeljko Kopic a spus lucrurilor pe nume. ”E foarte greu”
Scouting-ul lui Dinamo, distrus după partida cu FC Voluntari: „Au urmărit 2000 şi au luat 10 care sunt morţi toţi” | VIDEO EXCLUSIV Scouting-ul lui Dinamo, distrus după partida cu FC Voluntari: „Au urmărit 2000 şi au luat 10 care sunt morţi toţi” | VIDEO EXCLUSIV

VIDEO Gică Hagi, marele învins în bătălia pentru play-off! Care sunt cele 6 echipe calificate după ultima etapă a sezonului regular

Farul Constanta Publicat pe 23 feb 2020
Trei echipe se luptau la baionetă pentru două locuri în play-off, înaintea ultimei etape din sezonul regular al Ligii 1. Astra, Gaz Metan Mediaş şi Viitorul ocupau, în această ordine, locurile 5, 6 şi 7, locul 6 fiind ultimul care, conform regulamentului, permite participarea în play-off.

• CFR Cluj, Craiova, FCSB, Gaz Metan, Astra şi Botoşani sunt cele 6 echipe care vor juca în play-off-ul sezonului 2019-2020

Bătălia pentru play-off s-a decis azi, în urmă cu puţin timp, în direct la posturile Look. În direct pe Look Sport, Viitorul s-a împiedicat în propriul fief de Academica Clinceni şi va rata play-off-ul. De la aceeaşi oră au jucat şi contracandidatele echipei lui Gică Hagi.

În direct pe Look Plus, Gaz Metan Mediaş a trecut la limită de Dinamo, 1-0, unicul gol al meciului fiind marcat de Dumitru, în minutul 14. Victoria le-a permis ardelenilor să urce două locuri în clasament, de pe 6 pe 4, profitând de remiza de la Ovidiu şi de cea de la Giurgiu.

În schimb, Astra a căzut de pe 5 pe 6, după ce a terminat la egalitate cu Sepsi, în direct pe Look Sport 2, 2-2. Giurgiuvenii au avut mari emoţii, după ce echipa din Sfântu Gheorghe conducea la pauză cu 2-0, goluri Gal Andrezly (minutul 28) şi Carnat (41). Chiar şi la acest scor, Astra era calificată în play-off, profitând de faptul că Viitorul era ţinută în şah de Clinceni. Numai că Fatai (66) şi Alibec (68 - penalty) au marcat pentru 2-2, rezultat cu care s-a încheiat meciul.

După această serie de 3 meciuri, cel mai bine a ieşit Gaz Metan (locul 4, 43 de puncte). Astra încheie sezonul regular pe 5 şi prinde iun loc în play -off cu 42 de puncte. Marea surpriză, Viitorul, ratează în premieră participarea în play-off şi va evolua în a doua parte a sezonului în play-out.