OUT de la Rapid, până la finalul sezonului! Anunţul făcut de formaţia din Giuleşti OUT de la Rapid, până la finalul sezonului! Anunţul făcut de formaţia din Giuleşti
Decizia luată de CIO dacă niciun palestinian nu se califică la Jocurile Olimpice Decizia luată de CIO dacă niciun palestinian nu se califică la Jocurile Olimpice
Joan Chelimo Melly a stabilit un nou record al României, în proba de 10 kilometri Joan Chelimo Melly a stabilit un nou record al României, în proba de 10 kilometri
Sorana Cîrstea, fără replică pe zgura de la Madrid în faţa Igăi Swaitek, locul 1 WTA Sorana Cîrstea, fără replică pe zgura de la Madrid în faţa Igăi Swaitek, locul 1 WTA
VIDEO | Csikszereda - Unirea Slobozia 0-1. Liderul Ligii 2 reuşeşte o nouă victorie VIDEO | Csikszereda - Unirea Slobozia 0-1. Liderul Ligii 2 reuşeşte o nouă victorie
David Puicea, locul 8, în finala juniorilor la sărituri David Puicea, locul 8, în finala juniorilor la sărituri

Atletism, CM sală: Alina Rotaru Kottman, locul 8 în finală la săritura în lungime

Atletism Publicat de Daian Cutu pe 4 mar 2024

Atleta Alina Rotaru Kottman s-a clasat, duminică, pe locul 8, în finala probei de săritură în lungime, la Campionatul Mondial de sală, de la Glasgow.

Rotaru a reuşit cea mai bună săritură din prima încercare - 6.46 metri, celelalte reuşite măsurând 6.33 metri, 6.43 şi 6.45.

Tot duminică, Diana Ion şi Andreea Taloş s-au clasat pe locurile 9 (13.73 metri), respectiv 10 (13.65), în finală la triplusalt.

Anterior, Daniela Stanciu s-a clasat pe locul 10 în finală la săritura în înălţime, Andrea Miklos a fost pe 7 la 400 metri (51.83 secunde), iar Claudia Bobocea şi Petronela Simiuc-Burr nu au trecut de serii la 1.500 metri.

Este cea de-a 19-a ediţie a CM de sală, iar în Scoţia sunt prezenţi peste 650 de sportivi din 130 de ţări, care concurează în 26 probe (13 feminin, 13 masculin).

La ediţia CM de sală din 2022 (Belgrad), România a deplasat 11 sportivi, iar cea mai bună clasare a fost obţinută la 1.500 metri, de Claudia Bobocea – locul 9. Opt ani au trecut de când România a câştigat medalii la CM de sală, în 2016, prin Andrei Gag (argint la aruncarea greutăţii) şi ştafeta feminină 4x400 m (bronz).

Următoarea ediţie a Campionatului Mondial de sală va avea loc la Nanjing (China), în 2025.