VIDEO | FCSB - Farul, astăzi, de la 20:30, în direct la Prima Sport 1! Derby cu titlul pe masă VIDEO | FCSB - Farul, astăzi, de la 20:30, în direct la Prima Sport 1! Derby cu titlul pe masă
VIDEO | FCU Craiova - "U" Cluj, astăzi, de la ora 17:30, în direct la Prima Sport 1! Două echipe cu obiective diferite VIDEO | FCU Craiova - "U" Cluj, astăzi, de la ora 17:30, în direct la Prima Sport 1! Două echipe cu obiective diferite
VIDEO | Csikszereda - Unirea Slobozia, sâmbătă, de la 11:30, în direct pe Prima Sport 1. Speranţe la promovarea directă pentru echipa din Miercurea Ciuc VIDEO | Csikszereda - Unirea Slobozia, sâmbătă, de la 11:30, în direct pe Prima Sport 1. Speranţe la promovarea directă pentru echipa din Miercurea Ciuc
VIDEO | Final interzis cardiacilor în NBA! Indiana Pacers preia conducerea în seria cu Milwaukee Bucks VIDEO | Final interzis cardiacilor în NBA! Indiana Pacers preia conducerea în seria cu Milwaukee Bucks
VIDEO | Mai reuşeşte cineva să o oprească pe Collins? Americanca a câştigat un meci nebun la Madrid şi continuă seria fabuloasă VIDEO | Mai reuşeşte cineva să o oprească pe Collins? Americanca a câştigat un meci nebun la Madrid şi continuă seria fabuloasă
VIDEO | Real Sociedad - Real Madrid 0-1. Titlul a devenit o chestiune de zile pentru ”galactici” VIDEO | Real Sociedad - Real Madrid 0-1. Titlul a devenit o chestiune de zile pentru ”galactici”

"Dacă dinamoviştii erau daţi cu var pe tălpi, nu lăsau nicio urmă prin careul adeversarului". Dinamo, desfiinţată după eşecul cu FC Hermannstadt | EXCLUSIV

Dinamo Publicat pe 17 mar 2024

Dinamo a fost învinsă la scor de neprezentare de FC Hermannstadt, scor 3-0, în prima etapă din play-out-ul Superligii.

Sibienii au marcat în minutul 9, prin Ianis Stoica, însă golul a fost anulat de VAR, după o aşteptare de aproape şase minute. Gazdele au avut însă un final de repriză incredibil. În minutul 38 Ianis Stoica a deschis scorul după ce Golubovic a respins în prima fază lovitura sa de cap.

După patru minute Raul Opruţ a înscris şi el, pentru 2-0, pentru ca în minutul 45+1 Neguţ să stabilească scorul primei părţi, 3-0 pentru Hermannstadt.

Repriza secundă a fost una liniştită, în care Dinamo a trecut pe lângă gol în minutul 84, prin Hakim Abdallah. În minutul 85, antrenorul sibienilor, Marius Măldărăşanu, l-a trimis în teren şi pe Dragoş Iancu, jucătorul care s-a accidentat grav la 24 septembrie 2023, într-un meci la Ploieşti, după un contact cu Ţicu.

Iancu s-a aflat la primul meci după accidnetare. Partida s-a încheiat cu scorul de 3-0 pentru gazde. Hermannstadt are 23 de puncte şi se află pe locul secund în play-out, în timp ce Dinao rămâne pe 8, cu 15 puncte.

Dinamo, desfiinţată după eşecul cu FC Hermannstadt

Înfrângerea suferită de câinii roşii la Sibiu i-a lăsat un gust amar lui Andrei Vochin, conisilierul lui Răzvan Burleanu. Oficialul FRF a rămas surprins de prestaţia elevilor lui Kopic şi consideră că tehnicianul croat are mult de lucru după această partidă.

Nu era o mare surpriză ca Hermannstadt să câştige. Pentru mine mare surpriză este modul în care s-a prezentat Dinamo astăzi. Imaginează-ţi că primul şut al celor de la Dinamo a fost consemnat în minutul 90+2, prima intervenţie evidentă a lui Căbuz atunci a fost.

"În prima repriză mi-a venit în cap vorba aceea a prietenului nostru Sorin Cârţu care spunea că dacă dinamoviştii erau daţi cu var pe tălpi nu lăsau nicio urmă prin careul de 16 metri al adversarului. Pur şi simplu le-a fost greu să treacă centru terenului. Kopic are mult de treabă şi cred că ar trebui să găsească rapid răspunsurile la această prestaţie" , a spus Andrei Vochin, la Prima Sport.