VIDEO | Real Sociedad - Real Madrid 0-1. Titlul a devenit o chestiune de zile pentru ”galactici” VIDEO | Real Sociedad - Real Madrid 0-1. Titlul a devenit o chestiune de zile pentru ”galactici”
Marius Marin a înscris un gol pentru Pisa în Serie B Marius Marin a înscris un gol pentru Pisa în Serie B
Flacăra olimpică a fost predată oficial de Grecia organizatorilor francezi ai JO Flacăra olimpică a fost predată oficial de Grecia organizatorilor francezi ai JO
EXCLUSIV | „Ce fundaşi centrali sunt ăştia!?”. Dinamo, făcută praf în urma unei faza care putea să o coste enorm EXCLUSIV | „Ce fundaşi centrali sunt ăştia!?”. Dinamo, făcută praf în urma unei faza care putea să o coste enorm
VIDEO | Zeljko Kopic a spus lucrurilor pe nume. ”E foarte greu” VIDEO | Zeljko Kopic a spus lucrurilor pe nume. ”E foarte greu”
Scouting-ul lui Dinamo, distrus după partida cu FC Voluntari: „Au urmărit 2000 şi au luat 10 care sunt morţi toţi” | VIDEO EXCLUSIV Scouting-ul lui Dinamo, distrus după partida cu FC Voluntari: „Au urmărit 2000 şi au luat 10 care sunt morţi toţi” | VIDEO EXCLUSIV

Eliminaţi fără să pierdem! România părăseşte Campionatul European de tineret, după 0-0 cu Germania. Nemţii au ratat un penalty

România U21 Publicat de Andrei Ionascu pe 30 mar 2021

Echipa naţională de tineret a României a fost eliminată în faza grupelor la Campionatul European de tineret din Ungaria şi Slovenia, deşi nu a pierdut niciun meci. În ultima partidă, ‘tricolorii‘ au remizat cu Germania, scor 0-0, la Budapesta. România a încheiat grupa la egalitate de puncte cu Ţările de Jos şi Germania, dar cu un golaveraj inferior.

Germania a dominat jocul cu România, raportul ocaziilor de gol fiind 15-6 (3-2 şuturi pe poartă), iar cel al posesiei mingii 61-39%.

În minutul 72, Nmecha a ratat un penalty pentru echipa germană. În minutul 90, Pieper a nimerit bara transversală cu o lovitură de cap.

Cea mai mare ocazie a României a venit în minutul 5, când Măţan a şutat în bară, din careu.

Alexandru Paşcanu a fost omul meciului pentru România, după ce a avut două intervenţii salvatoare din faţa porţii, două faze clare de gol pentru Germania.

În celălalt meci din grupă, Ţările de Jos au învins Ungaria cu 6-1. Germania şi Ţările de Jos s-au calificat în sferturile de finală ale Campionatului European de tineret, graţie golaverajului.

Germania - România 0-0, la Campionatul European de tineret

• Germania: Dahmen – Vagnoman, Pieper, Schlotterbeck, Raum – Baku (Jakobs 82'), Dorsch, Maier (cpt.) – Nmecha, Klimowicz (Burkardt 63'), Berisha (Stach 90+1').
  • România: Vlad (cpt.) – Haruţ, Ciobotariu, Paşcanu (Drăguşin 63'), Vlădoiu – Oaidă, Dulca (Moruţan 57'), Itu (Ciobanu 46') – Măţan, Petre (Oct. Popescu 76'), Olaru.

Min. 90+4: S-a încheiat meciul! 0-0! România ratează calificarea în sferturile de finală ale Campionatului European de tineret.

Min. 90: Bară pentru Germania! Pieper a trimis o lovitură de cap din 6 metri, iar mingea a sărit din bara transversală.

*Ţările de Jos - Ungaria 6-1! Au înscris Botman (87') şi Brobbey (89').

Min. 82: Schimbare în echipa germană! A ieşit Baku, a intrat Jakobs.

Min. 76: Schimbare în echipa României! Iese Petre, intră Octavian Popescu.

*Ţările de Jos - Ungaria 4-1! A înscris Gakpo, în minutul 70.

Min. 75: Ocazie imensă pentru Germania! Burkardt a primit mingea în careu şi a şutat către vinclul porţii, dar Vlad a avut o intervenţie excelentă!

Min. 72: Penalty ratat de Germania! Nmecha a şutat în bară!

Min. 71: Penalty pentru Germania, pentru un henţ al lui Oaidă! Mijlocaşul român a atins mingea cu mâna, aflându-se în zid, la o lovitură liberă.

Min. 69: Cartonaş galben pentru Ciobotariu, pentru un fault în apropierea careului!

*Ţările de Jos - Ungaria 3-1! A înscris Bolla, în minutul 65, din penalty!

Min. 66: Ocazie irosită de România! Ciobanu a executat slab lovitura liberă de la marginea careului, în braţele portarului!

Min. 65: Cartonaş galben pentru Pieper! Lovitură liberă periculoasă, de la marginea careului, pentru România!

Min. 63: Înlocuiri în ambele echipe! Pentru Germania, a ieşit Klimowicz, a intrat Burkardt. Pentru România, a ieşit Paşcanu, a intrat Drăguşin.

Min. 62: Paşcanu s-a accidentat şi nu mai poate continua jocul!

*Ţările de Jos - Ungaria 3-0! A înscris Gakpo, în minutul 58.

Min. 57: Schimbare în echipa României! Iese Dulca, intră Moruţan.

Min. 52: Cartonaş galben pentru Darius Olaru!

Min. 50: Cartonaş galben pentru Dorsch!

Min. 48: Cartonaş galben pentru Măţan!

*Ţările de Jos - Ungaria 2-0! A înscris Boadu, din penalty!

Min. 46: A început repriza a doua! Schimbare în echipa României: a ieşit Itu, a intrat Ciobanu.

*În aceste condiţii, dacă Ţările de Jos înving Ungaria, România are nevoie de un egal cu cel puţin două goluri marcate sau o victorie cu Germania, pentru a se califica în sferturile de finală ale Campionatului European.

Min. 45: S-a încheiat prima repriză! 0-0! Ţările de Jos conduc Ungaria cu 1-0. A înscris De Wit, în minutul 42.

La pauză, putem revedea momentul intonării imnului României.

Min. 43: Cartonaş galben pentru Raum!

Min. 42: Ocazie imensă pentru Germania! Baku a şutat din careu, dar Paşcanu a blocat mingea in extremis, cu piciorul. Ar fi fost gol pentru nemţi! Corner pentru Germania!

Min. 40: Cartonaş galben pentru Cătălin Itu!

Min. 33: Probleme fizice pentru căpitanul Germaniei, Arne Maier, care a cerut îngrijiri medicale! Sunt dureri la gleznă pentru mijlocaşul central.

Min. 32: Ocazie pentru Germania! Nmecha a driblat în banda stângă, apoi a şutat de la marginea careului, spre colţul scurt, fără emoţii pentru Vlad.

Min. 30: Germania a avut o posesie a mingii de 66% după prima jumătate de oră de joc.

Min. 28: Cartonaş galben pentru Răzvan Oaidă!

Min. 24: Ocazie imensă pentru Germania! Klimowicz a scăpat singur cu portarul şi l-a lobat pe Vlad, dar Paşcanu a respins mingea din apropierea liniei porţii.

Min. 22: Germania a cerut penalty, după un duel între Nmecha şi Paşcanu. Atacantul german l-a depăşit pe fundaşul roman, care a avut o intervenţie imprudentă cu piciorul. Se putea acorda penalty pentru Germania!

Min. 20: Ocazie pentru Germania! În urma unui corner, Schlotterbeck a trimis mingea pe lângă poarta lui Vlad.

Min. 5: Bară pentru România! Măţan a interceptat mingea în careu şi a şutat cu dreptul către colţul lung, dar mingea a lovit bara.

Min. 3: Ocazie pentru România! În urma unui corner, Ciobotariu a trimis mingea către poartă, cu o lovitură de cap, dar portarul Dahmen a reţinut mingea fără emoţii.

UPDATE 19:00 A început meciul de la Budapesta!

UPDATE 19:00 Iată momentul intonării imnului României!

UPDATE 18:50 UEFA a remarcat că Adi Mutu a făcut 5 schimbări în echipa de start a României faţă de meciul cu Ungaria. Surprinde în special absenţa mijlocaşului Andrei Ciobanu.

UPDATE 18:45 Germania, o forţă ofensivă de invidiat în duelurile cu noi! ‘Panzerele’ au înscris 19 goluri în ultimele patru meciuri împotriva României.

UPDATE 18:35 Imagini oferite de FRF din vestiarul echipei naţionale a României, cu puţin timp înaintea meciului cu Germania.

UPDATE 18:20 ‘Tricolorii’ au sosit la stadionul din Budapesta şi au inspectat terenul, care se prezintă în condiţii excelente.

UPDATE 18:00 Baku şi Nmecha sunt principalele pericole pentru defensiva 'tricolorilor', fiind cei mai buni marcatori de până acum la EURO.

Nmecha a marcat în ultimele şapte meciuri la echipa naţională U21! În plus, atacantul de la Anderlecht are cifre incredibile la naţionala U21 a Germaniei: 9 goluri în 10 meciuri.

UPDATE 17:40 La fel de importantă este şi cealaltă partidă din grupă, Ţările de Jos - Ungaria. Batavii sunt concurenţii României pentru calificarea în sferturile de finală ale Campionatului European.

Situaţia din grupă:

UPDATE 17:35 Echipele de start:

Germania: Dahmen – Vagnoman, Pieper, Schlotterbeck, Raum – Baku, Dorsch, Maier (cpt.) – Nmecha, Klimowicz, Berisha.

România: Vlad (cpt.) – Haruţ, Ciobotariu, Paşcanu, Vlădoiu – Oaidă, Dulca, Itu – Măţan, Petre, Olaru.

Rezerve:

UPDATE 17:20 Vreme neprietenoasă la Budapesta! Potrivit site-ului UEFA, a plouat toată după amiaza, dar terenul se prezintă în condiţii excelente. Vor fi 15 grade Celsius la ora meciului.

UPDATE 16:40 În această dimineaţă, selecţionerul Adrian Mutu a decis să îi scoată pe jucători afară, la o plimbare de 15 minute pe aleea pietonală din faţa hotelului Marriott din Budapesta. A fost prima ieşire pentru tricolori, exceptând atunci când s-au deplasat la meciuri sau la antrenamente, în cele 10 zile de când sunt în capitala Ungariei, potrivit frf.ro.

UPDATE 16:30 UEFA a anunţat arbitrii pentru întâlnirea din această seară. Meciul va fi arbitrat de o brigadă din Spania. La centru se va afla Guillermo Cuadra Fernández. Acesta va fi ajutat de asistenţii: Iñigo Prieto şi José Naranjo. Cel de-al patrulea oficial este Ádám Farkas din Ungaria!

Brigada din Spania a mai condus două meciuri de la Campionatul European:  Ungaria – Germania 0-3 şi Rusia – Franţa 0-2. De fiecare dată, centralul a acordat două cartonaşe galbene.

UPDATE 16:00 Iată discursul lui Adrian Mutu în faţa jucătorilor, înaintea confruntării decisive cu Germania.

"Mâine, ultimul strop de energie îl lăsăm acolo, băieţi. Ce o fi o fi! Dar vă spun că, dacă îl lăsaţi, nu ne bat şi o să-i batem. V-am spus că o să le facem viaţa grea tuturor, poate n-aţi crezut, dar acum e timpul să credeţi, pentru că vedeţi. Aveţi şansa să luaţi ce e al vostru! Mâine mai aveţi un singur pas de făcut, toată lumea o să fie ‘chapeau’ în faţa voastră, pentru tot ce aţi făcut aici.

Toată lumea împreună, ăsta e spiritul care vă caracterizează şi care mă face să fiu mândru de voi. Şi vreau ca toată ţara să fie mândră. Credeţi-mă, aveţi numai de câştigat, nimic de pierdut, dacă daţi totul. Nu contează cât de buni sunteţi acum, pentru că mâine seară o să fiţi şi mai buni"

Meciul unei generaţii! Germania şi România se înfruntă marţi, de la ora 19:00, live text pe looksport.ro, în ultima partidă a fazei grupelor Campionatului European U-21.

Selecţionerul Adrian Mutu (42 de ani) pregăteşte câteva surprize pentru partida cu ”panzerele”, după ce a folosit o formulă identică de start, pentru confruntările cu Ţările de Jos şi Ungaria. De data această este imperios necesar să se facă minim două schimbări, după ce George Ganea şi Marius Marin sunt suspendaţi, pentru cumulul de cartonaşe galbene. Cei de la Gazeta Sporturilor scriu că locul celor doi ar urma să fie luat de Marco Dulca şi Adrian Petre, care evoluează în Casa Liga 1, la Chindia Târgovişte, respectiv UTA Arad.

Pe lângă suspendaţi, Mutu ar urma să mai pregătească câteva modificări. Olimpiu Moruţan a fost ”mâna moartă” a ofensivei în meciul cu Ungaria, astfel locul său ar putea fi luat de coechipierul de la FCSB, Octavian Popescu.

De asemenea, nici locul de titular pentru marţi al lui Darius Olaru nu este sigur, fiind posibil să fie folosit Cătălin Itu, de la CFR Cluj.

Echipele probabile:

GERMANIA U21: 12. Dahmen - 2. Vagnoman, 5. Pieper, 4. Scholtterbeck, 3. Daum - 6. Dorsch, 8. Maier - 21. Baku, 9. Burkadt, 11. Berisha - 10. Nmecha

ROMÂNIA U21: 1. A. Vlad - 16. Haruţ, 13. Ciobotariu, 4. Paşcanu, 2. Boboc - 18. Itu, 6. Dulca, 11. A. Ciobanu - 17. Oct. Popescu, 21. Ad. Petre, 20. Măţan

Scenarii complicate pentru calificare. Victoria, cea mai simplă variantă

Ambele formaţii se luptă pentru a merge în faza următoare. Soarta calificării din grupa noastră va depinde enorm de meciul dintre Ţările de Jos şi Ungaria, maghiarii nu mai au şanse de calificare, dar pot influenţa enorm ierarhia grupei.

Cum se pot califica ”tricolorii”:

• Câştigă România: suntem calificaţi şi nu mai depindem de absolut niciun alt meci.
  • Egal: ne calificăm, cu condiţia ca Ţările de Jos să nu bată Ungaria sau să nu aibă un golaveraj mai bun, în cazul unei victorii.
  • Egal cu cel puţin două goluri marcate (2-2, 3-3, etc). România şi Germania se califică în sferturi indiferent de rezultatul din meciul Ungaria - Olanda.
  • Pierde: putem merge mai departe, cu condiţia ca Ţările de Jos să nu bată Ungaria

De unde vine pericolul

La fel ca echipa mare, reprezentativa U-21 a Germaniei este plină de staruri, cotate la sume uriaşe. Selecţionerul Stefan Kuntz (58 de ani) fiind văzut că înlocuitorul lui Joachim Low, după turneul final de anul viitor din Qatar.

Cel mai scump fotbalist al nemţilor este Ridle Baku, extrema celor de la Wolfsburg, estimat la 17 milioane de cei de la Transfermarkt. Un alt pericol vine de la noua senzaţie a Bundesligii, Youssoufa Moukoko, care la doar 16 este privit ca urmaşul lui Erling Haaland la Borussia Dortmund.

Germania şi România s-au întâlnit ultima oară în semifinalele Campionatului European din 2019, când nemţii s-au impus cu 4-2. A fost un meci dramatic, în care ultimele două goluri ale Germaniei au venit după minutul 90.