Mai este "U" echipa Clujului? Medii surprinzătoare de spectatori la meciurile celor două rivale Mai este "U" echipa Clujului? Medii surprinzătoare de spectatori la meciurile celor două rivale
 Jucătorul Rapidului care ar face faţă fără problemă la granzii fotbalului: „Joacă la jumătate dintre echipele valoroase ale Europei” Jucătorul Rapidului care ar face faţă fără problemă la granzii fotbalului: „Joacă la jumătate dintre echipele valoroase ale Europei”
FRF a anunţat echipele care au primit licenţa pentru cupele europene! Ce se întâmplă cu Corvinul Hunedoara FRF a anunţat echipele care au primit licenţa pentru cupele europene! Ce se întâmplă cu Corvinul Hunedoara
Irina Bara a fost învinsă în sferturi la turneul de la Oeiras Irina Bara a fost învinsă în sferturi la turneul de la Oeiras
Canotaj | Patru echipaje tricolore s-au calificat vineri în finalele pentru medalii. În total, sunt zece bărci ale României în finalele A

Apariţie specială la Paris! România va avea reprezentare în concursul de iahting Apariţie specială la Paris! România va avea reprezentare în concursul de iahting

Un nou record pentru Simona Halep în circuitul WTA! A depăşit-o pe Lindsay Davenport

Simona Halep Publicat de Andrei Ionascu pe 2 nov 2020

Simona Halep (locul 2 WTA) continuă să depăşească recorduri chiar dacă nu mai joacă în acest sezon. Constănţeanca a ajuns la 334 de săptămâni consecutive în Top 10 WTA, fiind a opta cea mai lungă serie din tenisul feminin.

Simona Halep (29 de ani) a depăşit-o în această ierarhie pe americanca Lindsay Davenport, care are 333 de săptămâni la rând în Top 10 WTA. Davenport, fost lider mondial, a câştigat 55 de trofee WTA, dintre care trei titluri de Mare Şlem.

Simona Halep nu a ieşit dintre primele zece jucătoare ale lumii din 27 ianuarie 2014! În plus, românca a fost lider mondial WTA între 2017 şi 2019 (64 de săptămâni în total). Din 2014 încoace, Halep a încheiat fiecare sezon pe locul 4 în lume sau mai sus, fiind lider mondial la finele sezoanelor 2017 şi 2018.

Simona Halep mai are nevoie de 88 de săptămâni pentru a o depăşi pe Hana Mandlikova în clasamentul privind cele mai multe săptămâni consecutive în Top 10 WTA. ‘Reginele’ acestei ierarhii sunt Martina Navratilova (1000 de săptămâni consecutive), Chris Evert (746) şi Stefanie Graf (625).

În acest an, Simona Halep a câştigat trei turnee: Dubai (hard), Praga şi Roma (ambele pe zgură). Are în palmares 22 de trofee WTA la simplu.

Sursa foto: Twitter WTA