VIDEO | Csikszereda - Unirea Slobozia 0-1. Liderul Ligii 2 reuşeşte o nouă victorie VIDEO | Csikszereda - Unirea Slobozia 0-1. Liderul Ligii 2 reuşeşte o nouă victorie
David Puicea, locul 8, în finala juniorilor la sărituri David Puicea, locul 8, în finala juniorilor la sărituri
VIDEO | Flacăra olimpică a plecat din Grecia spre Marsilia, pentru Jocurile Olimpice de la Paris 2024 VIDEO | Flacăra olimpică a plecat din Grecia spre Marsilia, pentru Jocurile Olimpice de la Paris 2024
Cristi Balaj, ironii la adresa unui arbitru din Superliga. „Bine că e la VAR, nu în teren” Cristi Balaj, ironii la adresa unui arbitru din Superliga. „Bine că e la VAR, nu în teren”
"Când m-am apucat de fotbal nu mă gândeam că am să ajung atât de sus". La exact 18 ani de la semifinala cu Middlesbrough, Nicolae Dică a rememorat dubla istorică | EXCLUSIV "Când m-am apucat de fotbal nu mă gândeam că am să ajung atât de sus". La exact 18 ani de la semifinala cu Middlesbrough, Nicolae Dică a rememorat dubla istorică | EXCLUSIV
Prima echipă retrogradată oficial în Serie B, după 3-0 cu Frosinone Prima echipă retrogradată oficial în Serie B, după 3-0 cu Frosinone

VIDEO | CSM Bucureşti - Krim Ljubliana 30-24. Calificare cu scor tras la indigo pentru ”tigroaice” în sferturile Ligii Campionilor

Handbal Publicat de Daian Cutu pe 24 mar 2024

CSM Bucureşti s-a calificat duminică, pe teren propriu, în sferturile Ligii Campionilor, după ce a învins formaţia Krim Ljubljana, scor 30-24 (14-13), şi în manşa retur din faza play-off.

• În faza următoare, CSM se va duela cu Metz Handball.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Neagu 7 goluri, Gutierrez 6, Ingstad 4, pentru CSM, respectiv Radicevic 6, Dmitrieva 5, pentru Krim.

În tur, CSM Bucureşti s-a impus cu scorul de 30-24, iar cu dublă victorie se califică în sferturile de finală, fază în care se va duela cu Metz Handball, pentru un loc la Turneul Final Four de la Budapesta, 1-2 iunie. CSM Bucureşti a jucat ultima dată la Turneul F4 în 2018.

CSM Bucureşti a încheiat pe locul 4 în grupa A, ratând calificarea directă în sferturi, în urma rezultatelor: 28-24 şi 25-29 cu Odense, 24-26 şi 31-28 cu SG BBM Bietigheim, 23-27 şi 26-24 cu Gyor, 41-26 şi 35-26 cu IK Savehof, 28-30 şi 21-24 cu Brest, 29-24 şi 44-26 cu Buducnost, 29-29 şi 30-23 cu DVSC Debrecen.

La rândul său, vicecampioana Rapid Bucureşti nu a trecut de faza grupelor.

În sferturile acestui sezon s-au mai calificat din optimi Vipers (29-28 şi 27-27 cu DVSC Debrecen) şi SG BBM Bietigheim (29-27 şi 31-31 cu Ikast Handbold). Ultima dispută din optimi are loc tot duminică, între Brest Bretagne – FTC Budapesta (30-28 în tur).