VIDEO | ”Felicitări jucătorilor mei pentru reacţia de care au dat dovadă”. Interimarul Dican dă lovitura în Bănie VIDEO | ”Felicitări jucătorilor mei pentru reacţia de care au dat dovadă”. Interimarul Dican dă lovitura în Bănie
VIDEO | Brighton - Manchester City 0-4. Pep Guardiola îi predă o lecţie dură lui Roberto De Zerbi VIDEO | Brighton - Manchester City 0-4. Pep Guardiola îi predă o lecţie dură lui Roberto De Zerbi
Ipoteză şocantă! Jucătorii Universităţii Craiova, pe mână cu Mihai Rotaru? | EXCLUSIV Ipoteză şocantă! Jucătorii Universităţii Craiova, pe mână cu Mihai Rotaru? | EXCLUSIV
VIDEO | ”Pentru asta trag, încerc să demonstrez”. Reacţia lui Răzvan Sava, după ce a reuşit o paradă fabuloasă în stilul Lunin VIDEO | ”Pentru asta trag, încerc să demonstrez”. Reacţia lui Răzvan Sava, după ce a reuşit o paradă fabuloasă în stilul Lunin
VIDEO | Costel Gâlcă se aştepta să aibă meci greu cu CFR. ”Am fost prea respectuoşi cu ei” VIDEO | Costel Gâlcă se aştepta să aibă meci greu cu CFR. ”Am fost prea respectuoşi cu ei”
Adrian Mutu a fost ”făcut praf” de un jucător de la CFR, care şi-a anunţat plecarea. ”Pentru mine nu are caracter” Adrian Mutu a fost ”făcut praf” de un jucător de la CFR, care şi-a anunţat plecarea. ”Pentru mine nu are caracter”

VIDEO | Hagi, spectacol la Ovidiu: Viitorul - Academica 5-0, cu dubla lui Iancu, golgheterul solitar din Casa Liga 1

Superliga Publicat pe 11 iul 2020

Dubla lui Rivaldinho şi golurile reuşite de Dussaut şi Iancu, lider solitar în clasamentul golgheterilor, i-au adus lui Gică Hagi o victorie lejeră, 4-0 cu Academica Clinceni, care a distanţat Viitorul în fruntea play-out-ului din Casa Liga 1.

Venită la Ovidiu cu patru victorii cu 1-0 în ultimele cinci meciuri, Academica nu a avut nicio şansă în meciul pe care l-a început foarte prost, iar Rivaldinho a deschis scorul devreme, în minutul 20, după o centrare a lui Cosmin Matei şi o lovitură frumoasă de cap. Viitorul a continuat să domine, iar a doua confirmare a venit în minutul 52, când francezul Dussaut a intrat nestingherit în careul advers, a tras tare, iar mingea a trecut printre picioarele portarului Vâlceanu. Rivaldinho a făcut dubla în minutul 74, după o colaborare frumoasă între Boboc şi Chiţu, Iancu a ajuns la 15 reuşite, în minutul 84, şi la 16 în prelungiri, din penalty, iar Ilie Poenaru şi ai lui au, din nou, emoţii cu retrogradarea.

Hagi adună 38 de puncte, zece peste FC Voluntari, în timp ce Academica e pe trei în play-out, cu 26 de puncte după nouă etape. Poli Iaşi, echipa de pe locul de baraj are 21 de puncte, dar şi un meci mai puţin jucat.

Viitorul - Clinceni 5-0 (Rivaldinho 20, 74, Dussaut 52, G. Iancu 84, pen. 90+3), pe Look Sport:

• Viitorul: Tordai – Dussaut, Mladen (M. Dulca 83), V. Ghiţă, R. Boboc – A. Ciobanu (Chiţu 70), Artean, Vl. Achim (De Nooijer 70)– G. Iancu, Rivaldinho (P. Iacob 76), C. Matei (G. Ganea 76)
  • Clinceni: Vâlceanu – G. Matei, Munoz, Bejan (Ilie 80), Dobrescu – Susu (Kontoes 9, Ventura 64), Cebotaru, Al. Albu, Fl. Achim (Vanghele 79) – R. Ion (Markovic 64), Buziuc

Minutul 90+3: GOL VIITORUL! Iacob e doborât în careu, Iancu bate fără probleme un penalty, iar Viitorul îşi egalează cel mai mare scor din acest sezon, 5-0 cu Dinamo.

Minutul 84: GOL VIITORUL! O greşeală în apărarea Academicii duce mingea la Iancu, iar decarul lui Hagi înscrie sigur, cu stângul, golul care-l duce la cota 15, cu o reuşită peste Denis Alibec în fruntea clasamentului golgheterilor.

Minutul 74: GOL VIITORUL! Boboc îl lansează pe Chiţu, atacantul e oprit, dar mingea sare la Rivaldinho, care face dubla din câţiva metri.

Minutul 52: GOL VIITORUL! Dussaut intră în viteză în careu, trage tare la colţul scurt, printre picioarele lui Vâlceanu, şi măreşte avantajul Viitorului. Primul gol al fundaşului francez în tricoul echipei lui Hagi.

Minutul 45: Pauză la Ovidiu, la finalul unei reprize în care Viitorul a fost echipa mai bună.

Minutul 20: GOL VIITORUL! Cosmin Matei centrează bine din stânga, Rivaldinho îi ia faţa lui Albu, reia frumos cu capul pe spate şi deschide scorul.

15:00 A început meciul de la Ovidiu.