VIDEO | ”Rezultatul nu cred că mulţumeşte pe cineva”. Florin Pîrvu, dezamăgit de remiza cu Dinamo VIDEO | ”Rezultatul nu cred că mulţumeşte pe cineva”. Florin Pîrvu, dezamăgit de remiza cu Dinamo
”E foarte greu. Zici că suntem blestemaţi”. Amzăr nu îşi explică situaţia de la Dinamo ”E foarte greu. Zici că suntem blestemaţi”. Amzăr nu îşi explică situaţia de la Dinamo
 EXCLUSIV | Pleşca a taxat-o imediat pe Dinamo, după egalul cu Voluntari. „E inacceptabil! Dacă retrogradează e pe mâna lor” EXCLUSIV | Pleşca a taxat-o imediat pe Dinamo, după egalul cu Voluntari. „E inacceptabil! Dacă retrogradează e pe mâna lor”
Voluntariul e tare la volei! Echipa de fete e campioană în premieră Voluntariul e tare la volei! Echipa de fete e campioană în premieră
VIDEO | Dinamo - FC Voluntari 1-1! Ilfovenii pleacă cu un punct mare de pe „Arcul de Triumf” VIDEO | Dinamo - FC Voluntari 1-1! Ilfovenii pleacă cu un punct mare de pe „Arcul de Triumf”
Bogdan Andone, sancţionat drastic de Comisia de Disciplină după eliminarea de la meciul cu Dinamo Bogdan Andone, sancţionat drastic de Comisia de Disciplină după eliminarea de la meciul cu Dinamo

VIDEO Kayserispor - Beşiktaş 3-1. Silviu Lung Jr a făcut un meci de excepţie şi a contribuit cu paradele sale la victoria gazdelor

Fotbal Internațional Publicat pe 6 iul 2020

Kayserispor, cu Silviu Lung Jr şi Cristi Săpunaru integralişti, s-a impus pe teren propriu, în această seară, 3-1 cu Beşiktaş, într-un meci din etapa a 30-a din Superlig.

Oaspeţii s-au aşezat temeinic în jumătatea adversă de teren, iar ocaziile au curs la poarta lui Kayserispor, însă Silviu Lung Jr a fost imbatabil în prima repriză. Dar aşa cum se întâmplă deseori în fotbal, ocaziile se răzbună, iar după pauză, gazdele au reuşit să deschidă scorul, din minutul 51. Sahin a interceptat o pasă neglijentă dată de unul dintre fundaşii lui Beşiktaş, i-a pasat inteligent lui Akar, iar acesta l-a învins din apropiere pe Destanoglu cu un şut la colţul lung.

Kayserispor s-ar fi putut desprinde, dacă ucraineanul Kravets nu şi-ar fi bătut joc de o ocazie enormă, însă în loc de 2-0 a devenit 1-1, din minutul 74. Canadianul Atiba Hutchinson a restabilit egalitatea la o fază la care defensiva gazdelor a greşit în lanţ, inclusiv Cristi Săpunaru. Iar Beşiktaş a continuat să mizeze totul pe cartea victoriei, numai că Acar a reuşit „dubla”, în minutul 83. A fost un gol de povestit nepoţilor reuşit de mijlocaşul turc, asemănător cu cel reuşit de Ilie Dumitrescu, la Mondialul din 94, împotriva Argentinei.

Pe final, Kravec a scăpat singurul singur cu Destanoglu şi a dus scorul la un neaşteptat 3-1 pentru Kayserispor, care se impune şi obţine 3 puncte extrem de preţioase în lupta pentru evitarea retrogradării. Echipa la care evoluează Lung Jr şi Săpunaru acumulează 31 de puncte şi scapă de locurille de retrogradare, urcând până pe poziţia a 14-a. De cealaltă parte, Beşiktaş ratează şansa de a-şi depăşi marea rivală, Galatasaray, şi de a urca pe loc de Europa League. Echipa din Istanbul rămâne cu 50 de puncte şi se află pe locul 5.