VIDEO | PREA MICI PENTRU UN RĂZBOI AȘA DE MARE. GALATA, CU ANDONE TITULAR, PIERDE AL DOILEA MECI CONSECUTIV ÎN LIGA CAMPIONILOR, 0-1 CU REAL - LOOKSPORT
Champions League Noutăți Video

Real Madrid a câștigat la Istanbul cu 1-0, în fața celor de la Galatasaray, într-un meci din grupa A. În direct pe LOOK PLUS, Galata, cu Florin Andone titular, a avut primele ocazii, însă cei care au marcat au fost ibericii. Kroos a finalizat în minutul 18, la capătul unui contraatac în care defensiva gazdelor și-a arătat slăbiciunile. Galatasaray pierde astfel al doilea meci consecutiv și tot cu 0-1, la fel ca în fața celor de la Paris Saint Germain.

Paris Saint Germain s-a distrat în Belgia cu Club Brugge. Francezii s-au impus cu 5-0 în deplasare, golurile fiind marcate de Icardi (minutele 7 și 63) și Mbappe (minutele 61, 79, 83). Echipa din capitala Franței este liderul grupei A cu 9 puncte din tot atâtea posibile. Pe locul 2 se află Real cu 4 puncte, iar Club Brugge și Galatasaray sunt pe locurile 3-4 cu 2, respectiv un punct.

Atletico Madrid s-a impus la limită, 1-0, în meciul cu Bayer Leverkusen, din etapa a treia a grupelor UEFA Champions League. În direct pe LOOK PLUS, spaniolii au marcat târziu, în minutul 78, când Alvaro Morata a adus liniștea pe Wanda Metropolitano, dar și cele 3 puncte prețioase care o aduc pe Atletico pe primul loc în clasamentul provizoriu al grupei D.

Juventus s-a impus greu, la Torino, 2-1 cu Lokomotiv Moscova. Rușii au marcat primii prin Miranchuk , în minutul 29, însă Dybala a marcat de două ori în două minute (77 și 79), iar Juventus este lider în grupa D cu 7 puncte. Lokomotiv Moscova și Bayer Leverkusen, cu 3, respectiv 0 puncte, sunt pe locurile 3 și 4.

În grupa C a UEFA Champions League, în „exil”, la Harkov, fosta echipă a lui Mircea Lucescu, Șahtior Donețk, nu a reușit decât o remiză, 2-2 cu Dinamo Zagreb. Pentru echipa din Ucraina au marcat Konoplyanka în minutul 16 și Dodo (75). De cealaltă parte, reușitele croaților au fost semnate de Olmo (25) și Orsic (60).

În celălalt meci al grupei, Manchester City a făcut instrucție cu Atalanta, scor 5-1. În direct pe LOOK SPORT 2, Malinovsky a deschis scorul în minutul 28 din penalty, însă echipa lui Guardiola a revenit și a marcat prin Aguero (minutele 34 și 38-penalty) și Sterling (minutele 58, 64 și 69). Lider este City cu 9 puncte, urmată de Dinamo Zagreb și Șahtior, ambele cu câte 4 puncte și Atalanta, fără niciun punct.

Bayern Munchen s-a impus greu în Grecia, 3-2 cu Olympiakos, într-un meci din cadrul grupei B. În direct pe LOOK SPORT 3. grecii au spart gheața prin El Arabi, în minutul 23, însă Lewandowski a egalat relativ repede, în minutul 34, după care i-a adus în avantaj pe bavarezi, din minutul 62. Tolisso a făcut 3-1 pentru nemți în minutul 75, dar elenii au revenit în joc după 4 minute, când Guilhere a marcat pentru 2-3. Acesta a fost, de altfel, rezultatul final al partidei.

În celălalt meci al grupei, Tottenham s-a distrat cu Steaua Roșie Belgrad. Englezii s-au impus cu 5-0 și au ratat alte numeroase ocazii. Kane și Son au reușit „dubla”, primul în minutele 9 și 75, iar sud=coreeanul în minutele 14 și 44. Celălalt gol a fost reușit de Lamela, în minutul 57.

În clasamentul grupei conduce Bayern, care are 9 puncte, urmată de Tottenham (4), Steaua Roșie (3) și Olympiakos (1).