Alexis Sanchez va pleca de la Inter Milano în această vară Alexis Sanchez va pleca de la Inter Milano în această vară
VIDEO | Petrolul - FC Botoşani 1-1, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Irobiso egalează rapid VIDEO | Petrolul - FC Botoşani 1-1, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Irobiso egalează rapid
Becali îl vrea şi a primit un salariu dublu: ”I-a făcut o ofertă concretă” Becali îl vrea şi a primit un salariu dublu: ”I-a făcut o ofertă concretă”
”O reuşită importantă”. Elias Charalambous, elogiat în presa natală ”O reuşită importantă”. Elias Charalambous, elogiat în presa natală
Vitalie Damaşcan revine în Superliga. ”Era o clauză între noi” Vitalie Damaşcan revine în Superliga. ”Era o clauză între noi”
Revenire de senzaţie la Universitatea Craiova. Ar putea intra cu Rapid Revenire de senzaţie la Universitatea Craiova. Ar putea intra cu Rapid

VIDEO | S-a terminat sezon regular în Liga 2! Slobozia, Buzău, Mioveni şi Csikszereda intră în play-off cu drept de promovare

Liga II Publicat de Daian Cutu pe 16 mar 2024

CSC Şelimbăr - Chindia 2-1 (Călin 45+4, Schieb 81 / Zivkovic 33), în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• Şelimbăr: Al. Roşca – Gîţ, Palmeş, Natea (cpt.), Fl. Mitrea – Panos, Tud. Călin – Gab. Deac, C. Soare, Rodri Hernando – Al. D. Pop
  • Chindia: Ius. Popescu – Max. Cojocaru, Memolla, C. Dinu (cpt.), Ius. Cristea, Bogaciuc, Rz. Tache, Pesic, Pedele, Rob. Moldoveanu, Zivkovic

Minutul 90+4: Final de meci! Şelimbăr se impune cu 2-1.

Minutul 81: GOL Şelimbăr! Schieb profită de o eroare în apărare a lui Romeo şi reia din cădere.

Minutul 45+2: GOL Şelimbăr! Boţogan se împiedică şi îl busculează în careu pe Panos. Călin egalează de la punctul cu var. Mingea a fost perfect plasată.

Minutul 33: GOL Chindia! Gazdele nu pot respinge departe, iar Zivkovic profită şi reia din careu.

Minutul 1: A început partida!

-----------------------------------------------

Înaintea acestei partide, Şelimbăr este liderul ligii secunde, cu 39 de puncte acumulate în 18 etape, la două lungimi de Corvinul Hunedoara şi Unirea Slobozia, care ocupă locurile 2 şi 3. Sibienii nu au mai pierdut din luna octombrie a anului trecut, iar anul acesta au bifat 2 victorii şi un egal.

De cealaltă parte, Chindia are un sezon mult sub aşteptări. După ce au retrogradat sezonul trecut în Liga 2, dâmboviţenii ocupă doar locul 7, cu 28 de puncte după 18 etape, însă au moralul ridicat după ce au obţinut 2 victorii şi un egal în acest an.

Cele două formaţii nu s-au mai întalnit până acum, aşa că se anunţă un prim duel interesant.

Gloria Buzău - Viitorul Pandurii Tg. Jiu 5-0 (Chică-Roşă 34, Rădulescu 70, Perianu 77, Prejmerean 79, Dumitru 83), în direct pe Prima Sport 2 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• Gloria Buzău: Greab – Ferraresso, Dandea, Dobrosavlevici, Sălceanu – Prejmerean, Perianu – Mih. Rădulescu, Şteau, D. Dumitraşcu – Chică-Roşă (cpt.)
  • Viitorul Pandurii: Lupescu – Jozic, Bîrzu, Ed. Croitoru, Godja, Mrsulja (cpt.), Vulpe, Acolatse, Alb. Voinea, Gîrbiţă, Tiihonen

Minutul 90+2: Final de meci! Gloria se impune cu 2-0.

Minutul 83: GOL Gloria! Dumitru trage de la 25 de metri perfect plasat. Mingea s-a dus aproape de bară.

Minutul 79: GOL Gloria! O lovitură liberă din marginea careului se scurge în faţa careului mic, acolo unde Prejmerean îndeplineşte o formalitate.

Minutul 77: GOL Gloria! Dobrosavlevici scoate în careu la Perianu după o lovitură liberă, iar acesta trage din voleu pentru 3-0.

Minutul 70: GOL Gloria! Rădulescu reia de la 20 de metri fără speranţe pentru portar.

Minutul 40: Şteau este trântit în careu de Mrsulja. Chică-Roşă se opreşte înainte să execute de la punctul cu var, iar Lupescu reuşeşte să respingă cu piciorul.

Minutul 34: GOL Gloria! Chică-Roşă profită de o eroare la respingere şi reia din careu pe lângă portarul Lupescu.

----------------------------------------------------

Gloria Buzău vine după înfrângerea din deplasarea de la CSM Reşiţa, scor 2-0 şi nu are voie să se încurce pentru a-şi asigura accederea în play-off. Formaţia lui Andrei Prepeliţă ocupă locul 5, cu 31 de puncte acumulate în 18 etape, la doar 3 lungimi de primul loc de play-out.

De cealaltă parte, Viitorul Pandurii se află pe locul 18, cu 23 de puncte. Formaţia din Târgu Jiu are înfrângeri pe linie în acest an, 3-0 şi 2-1 pe teren propriu cu Şelimbăr şi CSM Slatina şi 5-0 în deplasare la CSA Steaua Bucureşti.

Ultima confruntare dintre cele două formaţii s-a încheiat cu victoria Buzăului scor 3-1.