Decizia luată de CIO dacă niciun palestinian nu se califică la Jocurile Olimpice Decizia luată de CIO dacă niciun palestinian nu se califică la Jocurile Olimpice
Joan Chelimo Melly a stabilit un nou record al României, în proba de 10 kilometri Joan Chelimo Melly a stabilit un nou record al României, în proba de 10 kilometri
Sorana Cîrstea, fără replică pe zgura de la Madrid în faţa Igăi Swaitek, locul 1 WTA Sorana Cîrstea, fără replică pe zgura de la Madrid în faţa Igăi Swaitek, locul 1 WTA
VIDEO | Csikszereda - Unirea Slobozia 0-1. Liderul Ligii 2 reuşeşte o nouă victorie VIDEO | Csikszereda - Unirea Slobozia 0-1. Liderul Ligii 2 reuşeşte o nouă victorie
David Puicea, locul 8, în finala juniorilor la sărituri David Puicea, locul 8, în finala juniorilor la sărituri
VIDEO | Flacăra olimpică a plecat din Grecia spre Marsilia, pentru Jocurile Olimpice de la Paris 2024 VIDEO | Flacăra olimpică a plecat din Grecia spre Marsilia, pentru Jocurile Olimpice de la Paris 2024

Xavi a pus punctul pe ”i” înaintea partidei cu Napoli din Champions League. ”S-ar face patru ani de la acel moment”

Barcelona Publicat pe 12 mar 2024

Xavi s-a arătat încrezător înaintea meciului decisiv cu Napoli din returul ”optimilor” Champions League.

• Partidele de marţi din ”optimile” UEFA Champions League, Barcelona - Napoli şi Arsenal - Porto se văd de la 22:00, în direct pe canalele Prima Sport şi online pe PrimaPlay.ro

Partida din turul ”optimilor”, jucată pe stadionul ”Diego Armando Maradona”, s-a încheiat 1-1, după ce Robert Lewandowski a deschis scorul în minutul 60, iar Victor Osimhen a egalat 15 minute mai târziu. Catalanii au dominat meciul din tur, dar singurul avantaj pe care îl au pentru returul de pe teren propriu este publicul.

Xavi a vorbit despre confruntarea cu italienii din această seară şi consideră că este un moment extrem de important pentru Barcelona în acest sezon.

"Ar putea fi un meci spectaculos. Napoli are individualităţi extraordinare. Va fi un meci mare şi va trebui să jucăm cât mai bine

Suntem pregătiţi şi entuziasmaţi. S-ar face patru ani de când n-am mai ajuns în sferturile de finală. Suntem la un pas de a fi din nou printre cele mai bune opt echipe din Europa. Este o mare oportunitate.

Nu sunt eu cel important, ci clubul. Eu am o dată de expirare. Este momentul să fim uniţi. Cu unitatea suporterilor Barcelonei, cu stadionul plin, este timpul să trăim o altă noapte magică", a subliniat Xavi.

Ultima oară când catalanii s-au calificat în ”sferturile” Champions League au făcut-o în 2020, tot în urma unei duble cu Napoli, încheiate 4-2 la general.