VIDEO | FCSB - Farul, astăzi, de la 20:30, în direct la Prima Sport 1! Derby cu titlul pe masă VIDEO | FCSB - Farul, astăzi, de la 20:30, în direct la Prima Sport 1! Derby cu titlul pe masă
VIDEO | FCU Craiova - "U" Cluj, astăzi, de la ora 17:30, în direct la Prima Sport 1! Două echipe cu obiective diferite VIDEO | FCU Craiova - "U" Cluj, astăzi, de la ora 17:30, în direct la Prima Sport 1! Două echipe cu obiective diferite
VIDEO | Csikszereda - Unirea Slobozia, sâmbătă, de la 11:30, în direct pe Prima Sport 1. Speranţe la promovarea directă pentru echipa din Miercurea Ciuc VIDEO | Csikszereda - Unirea Slobozia, sâmbătă, de la 11:30, în direct pe Prima Sport 1. Speranţe la promovarea directă pentru echipa din Miercurea Ciuc
VIDEO | Final interzis cardiacilor în NBA! Indiana Pacers preia conducerea în seria cu Milwaukee Bucks VIDEO | Final interzis cardiacilor în NBA! Indiana Pacers preia conducerea în seria cu Milwaukee Bucks
VIDEO | Mai reuşeşte cineva să o oprească pe Collins? Americanca a câştigat un meci nebun la Madrid şi continuă seria fabuloasă VIDEO | Mai reuşeşte cineva să o oprească pe Collins? Americanca a câştigat un meci nebun la Madrid şi continuă seria fabuloasă
VIDEO | Real Sociedad - Real Madrid 0-1. Titlul a devenit o chestiune de zile pentru ”galactici” VIDEO | Real Sociedad - Real Madrid 0-1. Titlul a devenit o chestiune de zile pentru ”galactici”

”Sper să reuşim”. Mikel Artetat visează la titlu. Clasamentul îi dă speranţe

Arsenal Publicat de Daian Cutu pe 17 feb 2024

Arsenal Londra s-a impus sâmbătă, în deplasare, scor 5-0, în faţa echipei Burnley, în etapa a 25-a din Premier League. Într-un alt meci, Tottenham a pierdut, pe teren propriu, scor 1-2, cu gruparea Wolverhampton.

Arsenal a controlat partida de la Burnley, de pe Turf Moor, şi a deschis scorul repede, încă din minutul 4, prin Martin Odegaard. „Tunarii” şi-au dublat avantajul în minutul 41, când Bukayo Saka a transformat un penalty. Imediat după pauză, acelaşi Bukayo Saka a înscris pentru 3-0, iar în minutul 66 Leandro Trossard a dus scorul la 4-0. Kai Havertz a închis tabela, în minutul 78, şi Arsenal s-a impus cu 5-0.

”Tunarii” sunt la doar 2 puncte de primul loc, iar Arteta visează la mult aşteptatul titlu.

”Sper să reuşim să câştigăm titlul pentru că suntem acolo, dar este vorba de consecvenţă. Vedem care sunt standardele celorlalte echipe. Ne dorim asta, asta e sigur.”, a declarat Mikel Arteta, conform celor de la publicaţia goal.com.

În clasament conduce FC Liverpool, cu 57 de puncte, urmată de Arsenal (55 de puncte), Manchester City (53 de puncte, care are un meci mai puţin), Aston Villa (49 de puncte), iar Tottenham este pe locul 5, cu 47 de puncte.