Un superstar de la Bayern Munchen i-a cerut lui Claudiu Keşeru să facă schimb de tricouri | VIDEO EXCLUSIV Un superstar de la Bayern Munchen i-a cerut lui Claudiu Keşeru să facă schimb de tricouri | VIDEO EXCLUSIV
Teodora Albon şi Roxana Ivanov vor oficia la turneul final Women’s EURO U17 Teodora Albon şi Roxana Ivanov vor oficia la turneul final Women’s EURO U17
Costin Lazăr revine pe banca tehnică. Destinaţie surprinzătoare pentru fostul rapidist Costin Lazăr revine pe banca tehnică. Destinaţie surprinzătoare pentru fostul rapidist
Abadallah, suspendare uriaşă după intrarea extrem de dură la Romario Benzar Abadallah, suspendare uriaşă după intrarea extrem de dură la Romario Benzar
TAS a suspendat sancţiunea lui Gabigol, care poate astfel să joace din nou TAS a suspendat sancţiunea lui Gabigol, care poate astfel să joace din nou
VIDEO | Bayern - Real Madrid,2-2, în direct la Prima Sport 1! Vinicius reuşeşte dubla VIDEO | Bayern - Real Madrid,2-2, în direct la Prima Sport 1! Vinicius reuşeşte dubla

VIDEO | UBT Cluj - CSM Oradea 77-73. Derby-ul baschetului românesc s-a decis în prelungiri

Baschet Publicat de Daian Cutu pe 4 apr 2024

U Banca Transilvania Cluj a învins foarte greu joi, în prelungiri, pe teren propriu, vicecampioana CSM Oradea, scor 77-73 (33-40, 70-70), în derby-ul Ligii Naţionale.

U BT Cluj intră în play-off neînvinsă. Etapa a XXVIII-a va stabili tabloul celor opt echipe calificate din Top 10 în faza play-off.

În prezenţa a circa 5.000 de fani, U BT Cluj a avut o primă repriză neaşteptat de slabă, iar în sfertul al doilea jucătorii l-au exasperat cu ratările şi apărarea relaxată pe antrenorul Mihai Silvăşan, care a trântit tabla la un time-out în faţa băncii tehnice.

La reluare, echipa gazdă a remontat cu greu diferenţa de la pauză şi, chiar dacă a preluat conducerea, meciul s-a desfăşurat sub ”ameninţarea” disciplinei adverse în joc. Victoria a revenit până la urmă campioanei, în faţa formaţiei orădene, care a evoluat curajos în deplasare şi bine articulat în ambele faze. Cu 5 secunde înainte de final, scorul era egal 70-70, iar U BT Cluj a ratat şi ultimul atac, astfel că s-a trecut la prelungiri. Tot la mare luptă, campioana a învins vicecampioana, cu 77-73.

Principalii marcatori ai partidei au fost P. Richard 19 puncte, Jones 18, Stipanovic 12, pentru U BT Cluj, respectiv K. Richard 14, Tarolis 13, Arledge 13, Pearson 10, pentru CSM Oradea.