Marian Iancu şi-a anunţat revenirea în fotbal! Marian Iancu şi-a anunţat revenirea în fotbal!
Francis Ngannou a transmis un mesaj tulburător după moartea fiului său Francis Ngannou a transmis un mesaj tulburător după moartea fiului său
Florinel Coman are o ofertă de nerefuzat | EXCLUSIV Florinel Coman are o ofertă de nerefuzat | EXCLUSIV
Lupta dintre Mike Tyson şi Jake Paul va fi considerată profesionistă Lupta dintre Mike Tyson şi Jake Paul va fi considerată profesionistă
Mihai Stoica a numit cel mai bun atacant român | EXCLUSIV Mihai Stoica a numit cel mai bun atacant român | EXCLUSIV
VIDEO | Bayern - Real Madrid, astăzi, de la ora 22:00, în direct la Prima Sport 1! Deplasare complicată pentru formaţia spaniolă VIDEO | Bayern - Real Madrid, astăzi, de la ora 22:00, în direct la Prima Sport 1! Deplasare complicată pentru formaţia spaniolă

VIDEO | UBT Cluj, victorie de prestigiu în deplasare cu deţinătoarea BKT EuroCup, Gran Canaria

Baschet Publicat de Daian Cutu pe 1 feb 2024

U Banca Transilvania Cluj a învins marţi, în deplasare şi fără doi titulari, deţinătoarea trofeului EuroCup, Gran Canaria, în prelungiri, scor 113-111 (54-57, 98-98), în penultima etapă din grupa B.

Echipa antrenată de Mihai Silvăşan urcă pe locul 2, calificant direct în sferturile de finală.

Principalii marcatori ai meciului au fost Brussino 24 puncte, Albicy 20, pentru Gran Canaria, respectiv Eddie 24 puncte, Richard 23, Căţe 23 puncte, Jones 21, pentru U BT Cluj.

Pentru U BT Cluj nu au jucat titularii Karel Kuzman şi DJ Seeley, ambii accidentaţi, însă campioana României a primit aplauze pentru jocul curajos, fiind încurajată şi de câteva zeci de fani plecaţi din ţară.

Condusă şi la 19 puncte, echipa lui Mihai Silvăşan a revenit spectaculos în sfertul 3 şi a dominat până la final, bucurându-se de o victorie extrem de preţioasă în disputa cu deţinătoarea trofeului.

În etapa a XVII-a s-au mai jucat meciurile dintre Lietkabelis – Slak Wroclaw 91-75, Turk Telekom – JL Bourg 64-68, ratiopharm Ulm – Aris Salonic 66-86, Energia Trento – Buducnost 78-97.

JL Bourg este deja calificată în sferturi din postura de lider, cu 14 victorii şi 3 înfrângeri. În clasament, urmează U BT Cluj, cu un bilanţ de 13/4 şi Gran Canaria, cu 12/5.